Produkty

Wsi spokojna, wsi wesoła, czyli styl rustykalny

Wsi spokojna, wsi wesoła, czyli styl rustykalny

Wielbiciele prostoty i natury, lubiący tradycyjny styl życia i klasyczny wystrój domu dobrze czują się we wnętrzach urządzonych ponadczasowo. Urządzając swoje domostwo często wybierają styl rustykalny odzwierciedlający zamiłowanie do życia wiejskiego. Otaczają się starymi meblami, naturalnymi materiałami takimi jak; kamień, drewno, len, wiklina. Kochają wszystko co przywołuje atmosferę dawnych dworków i wiejskich chałup.

styl rustykalnyStyl rustykalny jest ukłonem w stronę ludowości. Zasłony i obicia w pasy, kraty lub roślinne nadające sielankowy klimat oraz rękodzielnicze dywaniki, szydełkowe serwety i koronkowe firany są nieodzownymi atrybutami takich wnętrz. Oczywiście konieczne są też stare bibeloty - lampy naftowe, kołowrotki, żelazka z duszą, stary zegar na komodzie czy inne elementy wyposażenia historycznej wiejskiej chaty.

Meble we wnętrzu w stylu rustykalnym powinny być drewniane, mogą być rzeźbione. Takie meble mają zachowaną naturalną barwę drewna, a jeśli są barwione widoczny jest rysunek z widocznymi słojami. Dlatego, jeśli elementy drewniane są malowane, powinny być powleczone bezbarwnym, matowym lakierem, albo bejcą. Idealnie wpisują się w styl meble masywne oraz drewniane ławy, skrzynie, drewniany kredens. Elementy te niekoniecznie trzeba wykorzystywać zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, np. drewniana skrzynia z płaskim wiekiem to idealny stolik kawowy a kiedyś kuchenny kredens po liftingu (zabejcowany na biały lub błękitny kolor)wspaniale sprawdzi się w salonie.

Styl rustykalny można osiągnąć także poprzez tradycyjny sposób budowy domów. Drewniane słupy i belki stanowią doskonałą dekorację wnętrza w stylu dworkowym, często wyposażonych w antresole, gdzie centralnym punktem salonu jest kominek, a nie telewizor.

Do rustykalnego wnętrza idealnie pasuje kominek w obudowie z kamienia lub tradycyjny piec kaflowy. Współczesna architektura wnętrz czerpie z nurtu rustykalnego, zapożyczając rozwiązania, w których surowość powierzchni połączona z przetworzonymi tworzywami pozwala na podkreślenie i wyeksponowanie właściwości wykorzystanych materiałów. Elementy rustykalne doskonale komponują się także w nowoczesnych przestrzeniach; przykładem jest dębowa bielona podłoga lub okładzina ściany wykonana z łupka lub innych, nieregularnych płyt kamiennych - które to materiały często łączone są ze szkłem i stalą. Zaletą stylu rustykalnego jest ponadczasowość - w przeciwieństwie do wielu nowoczesnych rozwiązań, takie wnętrze nabiera wizualnej szlachetności w miarę upływu czasu.rustykalna sypialnia

W rustykalnie urządzonych domach dominują jasne, pastelowe kolory. Ściany , zazwyczaj malowane na biało, powinny wyglądać jak bielone, a tynk na nich niekoniecznie musi być gładki i równy. W styl ten wpisują się również blade odcienie zieleni, czy błękitu oraz przecierane ściany. Równie odpowiednie są ściany wyłożone kamieniem lub drewnem. Na podłogach, poza drewnem, w postaci desek, może znaleźć się kamień lub płytki o nierównych brzegach i cieniowanych kolorach.

Idealnym miejscem do realizacji stylu rustykalnego jest kuchnia. Obecnie dostępnych jest wiele wariantów mebli kuchennych stylizowanych na stare tradycyjne meble. Mogą być w drewniane lub udające drewno szczególnie jeśli są w kolorze białym lub kremowym. Blaty takiej kuchni powinny być wykonane z drewna lub imitować drewno. W kuchni rustykalnej równie charakterystyczne jak drewniane meble mogą być murki, w które wstawia się szafki - z gotowych elementów lub same fronty. Murki buduje się zazwyczaj z klocków z płyty wiórowej i okłada płytkami ceramicznymi lub wykańcza tynkiem. Należy jednak pamiętać, że rustykalny klimat tworzą nie tylko wiekowe, drewniane meble lub ich imitacja.

Dużą rolę odgrywają także dodatki, takie jak pojemniki na przyprawy, akcesoria kuchenne i inne ozdoby. Trzeba też dopasować zlew i baterię kuchenną, okap nad kuchenką oraz oświetlenie-wszystkie detale powinny mieć tradycyjny styl z poprzedniej epoki.

Data publikacji: 02.06.2013
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!
Wybór blatu kuchennego powinien opierać się na ocenie oczekiwań dotyczących jego funkcjonalności, wyglądu czy konserwacji. Dobry blat jest trwa...
Czytaj więcej

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?
We współczesnej kuchni jej funkcjonalność powinna stać na równi z atrakcyjnym wystrojem. W związku z tym, w czasie jej wykańczania, nale...
Czytaj więcej

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?
Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na jadalnię, pozostaje nam tylko jedno – wprowadzić stół do aranżacji kuchni. Jak to zrobić,...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wsi spokojna, wsi wesoła, czyli styl rustykalny