Produkty

Posadzka wokół kominka – jak wyrównać poziom podłogi przy kominku?

Posadzka wokół kominka – jak wyrównać poziom podłogi przy kominku?

Podłoga wokół wkładu kominkowego powinna być wykonana z niepalnego materiału. Wymiana tego fragmentu posadzki zwykle – w mniejszym lub większym stopniu – sprawia, że powstanie różnica poziomów podłogi. Podpowiadamy, co zrobić, aby przygotować odpowiednio posadzkę i wyrównać podłogę do jednego poziomu.

kominekRóżnica poziomów, czasami sięgająca nawet kilkunastu milimetrów, pojawia się zwykle wówczas, gdy w pomieszczeniu chcemy zastosować różne rodzaje okładzin podłogowych.

W przypadku wkładów kominkowych najczęściej problem występuje, gdy wokół kominka (lub przed paleniskiem) planujemy ułożenie płytek, zaś na pozostałej powierzchni – np. drewnianych paneli (parkiet ma zazwyczaj większą grubość niż kafelki). Nawet minimalny próg to problem estetyczny i praktyczny – łatwo się o niego potknąć, a w szczelinach gromadzi się brud. Na szczęście łatwo temu zaradzić, a z większością robót poradzimy sobie bez konieczności wzywania fachowca.

Ujednolicamy poziom podłogi: 

1) zaprawa klejowa

Najwygodniejszym sposobem na ujednolicenie poziomu podłogi jest pokrycie jej niższego fragmentu warstwą zaprawy klejowej. Dzięki temu płytki będziemy mogli układać bezpośrednio na zaprawie, której warstwa zagwarantuje nam od kilku do ok. 20 mm grubości.

Skorygowanie wysokości podłoża zaprawą klejową jest opłacalne, gdy powierzchnia do wyrównania jest niewielka. W innym wypadku sprawdzi się zastosowanie wylewki samopoziomującej. 

2) wylewka samopoziomująca 

Gdy już ustalimy, o ile trzeba będzie podnieść fragment podłogi, będzie można obliczyć, ile wylewki będziemy potrzebować. Zaczynamy od gruntowania podłoża (preparat nakładamy wałkiem lub pędzlem), co zwiększy przyczepność zaprawy oraz – jeśli to konieczne – wyrównania większych wgłębień nieco tańszą wylewką poziomującą, którą rozprowadzimy pacą. W takim przypadku podłoże po wyrównaniu należy jeszcze raz pokryć emulsją gruntującą.

Droższą i cienkowarstwową wylewkę samopoziomującą – zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu – mieszamy z wodą (zazwyczaj ok. 200 gramów wody na 1 kg wylewki) i przygotowujemy tyle produktu, ile zdążymy wylać w ciągu pół godziny. Do mieszania najlepiej użyć wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem (tryb 500 obr./min).

Uwaga! Co prawda wylewka samopoziomująca jest dosyć ciekła, ale bez starannego wyrównania nie osiągniemy pożądanego efektu. Pamiętajmy, że samopoziomowanie trwa zwykle około 15 minut (nierówności będą znikać w miarę schnięcia wylewki).

Rozprowadzanie wylewki najlepiej wykonać za pomocą szerokiej metalowej szpachelki (wylewanie rozpoczynamy od najbardziej oddalonego kąta obniżonego fragmentu podłogi). Rozprowadzoną warstwę należy od razu wyrównywać, najlepiej specjalnym, kolczastym wałkiem do wylewki samopoziomującej – służy do odpowietrzania cienkich i średnich warstw (warto wybrać wałek z osłoną zapobiegającą rozpryskiwaniu). Czas schnięcia zależny jest od grubości wylewki samopoziomującej, ale zwykle wynosi ok. 7-10 godzin. Z nałożeniem kolejnej warstwy wylewki (jeśli nie osiągnęliśmy wymaganej wysokości) lub nowej okładziny należy jednak poczekać nieco dłużej (ok. 24 godziny – jeśli producent nie zalecił inaczej).

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak zaadaptować piwnicę lub garaż do celów mieszkalnych?

Jak zaadaptować piwnicę lub garaż do celów mieszkalnych?
Tego rodzaju adaptacja piwnicy lub garażu pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną lub użytkową w oryginalnym stylu. Przystosowanie takich miej...
Czytaj więcej

Jak utrzymać poziom mimo różnych rodzajów posadzki?

Jak utrzymać poziom mimo różnych rodzajów posadzki?
Coraz modniejsze jest zastosowanie różnych materiałów do wykonania posadzki w obrębie jednego pomieszczenia. To bardzo ładne i ciekawe rozwiązanie, dl...
Czytaj więcej

Wykończenie wnętrz – od czego zacząć, a na czym skończyć

Wykończenie wnętrz – od czego zacząć, a na czym skończyć
Przystępując do wykańczania wnętrz, warto zachować właściwą kolejność działań, tak aby przeprowadzić je szybko i wydajnie. Jak to zrobić? Oto kilka ws...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Posadzka wokół kominka – jak wyrównać poziom podłogi przy kominku?