Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Gotowe obudowy kominkowe – za i przeciw

Kominek w salonie to marzenie niejednego posiadacza własnego domu lub mieszkania. Gdy już będziemy mogli przystąpić do zrealizowania tej fantazji, jednym z wyzwań będzie wykonanie odpowiedniej obudowy wkładu kominkowego. Jak sprawdzą się w tym przypadku gotowe obudowy?

gotowa obudowa kominka

Trzy sposoby na obudowę kominka

Wkład kominkowy wymaga odpowiedniej zabudowy. Ostateczny efekt możemy osiągnąć na trzy sposoby – wykonać ją na zamówienie, zbudować ją samodzielnie bądź zaopatrzyć się w gotowy produkt. Dwa pierwsze rozwiązania okazują się najbardziej kosztowne (obudowa na zamówienie) oraz czasochłonne (samodzielna budowa). Aby uniknąć wysokich kosztów, a także nie tracić czasu na czasochłonne montowanie, izolowanie i wykańczanie poszczególnych elementów obudowy, najlepiej zdecydować się na zakup gotowej obudowy. Jakie możliwości daje taki wybór?

Zalety gotowej obudowy kominkowej

Pierwszą z zalet wynikających z zastosowania gotowej obudowy kominkowej, jest jej niska cena — najczęściej zdecydowanie niższa niż w przypadku, gdy zamówimy jej stworzenie u fachowca. Możemy zdecydować się na produkty wykonane z różnych materiałów i utrzymane w dowolnej stylistyce – pośród modeli minimalistycznych i nowoczesnych znajdziemy także stylowe portale o charakterze rustykalnym bądź klasycznym. Do budowy gotowych konstrukcji wykorzystuje się najczęściej marmur, piaskowiec, łupek i wapień, którym nadaje się formy prostych lub bardziej wyszukanych, zdobionych ram. Czasem uzupełnieniem całości są także belki wykonywane z tego samego surowca co reszta obudowy albo z drewna.

gotowa obudowa kominkowa Castorama

Gotowe obudowy powstają z prefabrykatów, które są przystosowane do samodzielnego złożenia w domu – to ich kolejna zaleta, ponieważ montaż takich konstrukcji przebiega zwykle szybko i bezproblemowo. Poświęcamy na niego o wiele mniej czasu niż w sytuacji, gdy podejmujemy się samodzielnej obudowy wkładu. Gotowa obudowa jest więc najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy nam na szybkim wykończeniu kominka lub gdy sami nie mamy pomysłu na jego zaaranżowanie. Dostępne na rynkach konstrukcje przystosowane są też do zabudowy wkładów o różnej wielkości i mocy – zarówno do tych prostokątnych, jak i narożnych.

Gotowe obudowy nie są bez wad

Gotowe obudowy mają także dwie dość duże wady. Pierwsza z nich to trudność w dopasowaniu ich do posiadanego przez nas wkładu – jeśli decydujemy się na zakup gotowego produktu, powinniśmy skonsultować się ze sprzedawcą lub doradcą, by upewnić się, że dana rama będzie odpowiednia do posiadanego przez nas kominka. Drugą wadą jest to, że najpewniej nie znajdziemy wśród gotowych produktów tego, który będzie pasował do kominka charakteryzującego się nietypowym kształtem. W takim przypadku będziemy zdani na własne umiejętności lub kosztowną usługę specjalistów.

Data publikacji: 19.08.2016