Praktyczne sposoby na przeniesienie kominka

Masz dom z kominkiem, ale nie jesteś zadowolony z jego usytuowania i zastanawiasz się, czy można coś z tym zrobić? Przeniesienie kominka, chociaż może okazać się dość skomplikowane i nie obędzie się bez zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, jest jak najbardziej możliwe.

Jeśli zdecydujemy się na przeniesienie kominka, musimy pamiętać o tym, że proces ten musi uwzględniać przepisy prawa budowlanego. Oznacza to, że wszystkie zmiany muszą być konsultowane z architektem, który wykonał projekt domu. Jest to konieczne, ponieważ może być to związane z ingerencją w konstrukcję domu.

Przemieszczenie może być wykonane na dwa sposoby:

1 – podłączamy kominek do innego przewodu kominowego (wersja łatwiejsza)>

>Zazwyczaj dom jest zaopatrzony w jeden komin wielofunkcyjny – układa się w nim przewody wentylacyjne, spalinowe i dymowe, które obsługują kuchnię i łazienkę. Jeśli w naszym nowym projekcie kominek będzie sąsiadował z pomieszczeniem, z którego jest dostęp do tego kanału, to będziemy mogli z niego skorzystać bez konieczności zastosowania większych przeróbek. Trzeba będzie jedynie poszerzyć obudowę komina i fundament, a następnie rozłożyć w nim przewód dymowy.

Praktyczne sposoby na przeniesienie kominka

2 – budujemy nowy komin (wersja trudniejsza)

Jeśli zdecydujemy się na wybudowanie komina wewnętrznego, ten wariant wymagać będzie zmian w konstrukcji budynku. Trzeba mieć jednak świadomość, że nowy komin nie może być zbudowany w dowolnym miejscu – trzeba uwzględnić jego przejście przez kolejne piętra i dach, tak żeby nie zmniejszył on ich funkcjonalności. Może się okazać, że w danym projekcie nie będzie to możliwe i trzeba będzie rozważyć sens całego przedsięwzięcia. Z wybudowaniem nowego komina wiąże się również konieczność zrobienia fundamentu pod kominem, a także pod ciężkim kominkiem (dobrze jest zrobić go ze zbrojonego betonu) – pod lekkim wystarczy zastosować płytę fundamentową. Budowa komina wewnętrznego daje nam dodatkową korzyść związaną z oddawaniem ciepła do pomieszczenia.

Do wyboru mamy jeszcze wariant z kominem zewnętrznym, który jest łatwy w montażu i dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Jego minusem jest jednak to, że niestety szybko się wychładza, co może spowodować nieprawidłowości w działaniu wentylacji.

Przeczytaj także: TV i kominek w salonie – zasady dotyczące rozmieszczenia na jednej ścianie

Zasady montażu: czego nie możemy pominąć?

Cały ten proces jest dość prosty, trzeba jedynie pamiętać o kilku zasadach montażu kominka:

- musi się on być umieszczony tak blisko komina, jak to możliwe – im dłuższa będzie rura łącząca oba elementy, tym mniejsza będzie wydajność całego systemu (optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie go dokładnie nad paleniskiem);

rura musi być atestowana i ułożona bez żadnych załamań (sprawę ułatwi nam zastosowanie elastycznych materiałów);

- pod kominkiem nie mogą być poprowadzone instalacje elektryczne i grzewcze;

- przewód nie może mieć więcej niż 2 m i musi być podłączony z zachowaniem 45-stopniowego kąta w odniesieniu do komina;

- konieczne jest podłączenie przewodu, który będzie doprowadzał świeże powietrze z zewnątrz.

Zobacz też: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych

Praktyczne sposoby na przeniesienie kominka

Zgodnie z przepisami: co musimy zrobić?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego komin musi:

- omijać krokwie i załamania dachu – gdybyśmy się zdecydowali na poprowadzenie go tą drogą, to z całą pewnością nie unikniemy gromadzenia się w tych miejscach śniegu, który bez możliwości ujścia doprowadzi do przeciekania dachu. Dużo trudniej wykonuje się też w takich rejonach obróbki blacharskie – niedokładnie wykonane zmuszą nas do częstych remontów poszycia dachowego;

- być zaprojektowany tak, żeby był położony równolegle wobec połaci dachu – w ten sposób zapobiegamy przeciekaniu;

- być poprowadzony możliwie blisko kalenicy (w najwyższej części dachu) i musi znajdować się minimum 60 cm nad nią.