Piec kominkowy zamiast kaflowego – czy da się to zrobić?

Wydawałoby się, że wymiana pieca kaflowego na kominek nie powinna przysparzać żadnych problemów – niestety, przepisy prawa budowlanego i wymogi stawiane stojącym budynkom uniemożliwiają tego typu zamianę. Dlaczego? O tym poniżej.

piec kominkowy

Nieestetyczny piec kaflowy

Mieszkania kupowane na rynku wtórnym, zwłaszcza w wiekowych kamienicach, wyposażone są w używane do dzisiaj bądź nie piece kaflowe, których pierwotnym celem było ogrzanie pomieszczeń, w których zostały umiejscowione, oraz wnętrz z nimi graniczących. Niestety, upływ czasu większości z nich dał się we znaki – ponieważ ich celem nie było zdobienie pomieszczeń, a jedynie ich ogrzanie, nie prezentują się obecnie estetycznie – osadzające się w zagłębieniach kafli zabrudzenia są wyraźnie widoczne, zwłaszcza że piece zajmują we wnętrzach pokaźną przestrzeń.

Ich funkcja zasilanych węglem lub drewnem grzejników zapewniających odpowiednią temperaturę we wnętrzach została zachowana, jeśli służą do tej pory lub jeśli zostały zmodernizowane i wyposażone w zasilane energią elektryczną spirale grzejne. Niestety, to ostatnie rozwiązanie – nawet w połączeniu z szamotowym wypełnieniem zapewniającym efekt akumulacji ciepła i powolnego jego oddawania – nie jest obecnie korzystne finansowo z powodu wysokich cen energii elektrycznej. Z tej przyczyny naturalna jest potrzeba wymiany pieca kaflowego na bardziej ekonomiczny, dekoracyjny i zajmujący mniej miejsca kominek.

Piec kominkowy żeliwny Nordflam Akron 12 kW patyna

Ekspertyza kominiarska

W kwestii tego, czy możemy bezproblemowo zamienić, piec kaflowy na kominek, decydujące zdanie będzie miał kominiarz. W większości mieszkań usytuowanych w kamienicach przewody kominowe przystosowane były do obsługi pieców, a nie kominków. Te ostatnie potrzebują większej średnicy przewodów kominowych, a najczęściej spotykane mają 14 × 14 cm – zbyt mało, aby skutecznie i bezproblemowo usuwać dym powstający w palenisku kominka o dużej mocy grzewczej.

Inną niedogodnością jest stan przewodów kominowych, które budowane były na tyle dawno, że zdążyła się wykruszyć warstwa spoiwa spomiędzy cegieł – tu wyjściem z sytuacji może być instalacja wewnątrz stalowego wkładu, ale konsekwencją tego będzie zmniejszenie średnicy przewodu dymowego. Ponadto przewody kominowe budowane były w celu usunięcia spalin o stosunkowo niskiej temperaturze, z kolei temperatura dobywająca się z wkładu kominkowego spalin sięga 800 stopni Celsjusza – długotrwałe użytkowanie w ten sposób starego komina doprowadzić może do jego uszkodzenia.

Wizyta kominiarza będzie niezbędna do tego, aby dowiedzieć się, jakimi możliwościami dysponujemy w zakresie wymiany pieca kaflowego na kominek. Nawet jeśli okaże się, że nie będziemy mogli pozwolić sobie na zbudowanie kominka, warto upewnić się, czy w miejsce pieca kaflowego nie można postawić pieca wolnostojącego typu koza.

 

Data publikacji: 25.10.2016