Aparat nawiewny i jego rola w dystrybucji gorącego powietrza z kominka

Planując budowę kominka z DGP, z pewnością natknęliśmy się na pojęcie aparatu nawiewnego. Jaką rolę odgrywa w systemie dystrybucji gorącego powietrza? I czym się kierować, dobierając to akcesorium do naszego kominka?

Kominek – z obiegiem wymuszonym czy grawitacyjnym?

Decydując się na kominek z DGP, mamy 2 sposoby na rozprowadzenie ciepła po całym domu:

- obieg grawitacyjny – nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Działa na zasadzie konwekcji – powietrze unosi się do góry, a następnie jest transportowane do poszczególnych pomieszczeń. System ten cechuje się jednak ograniczonym zasięgiem;

- obieg wymuszony – jest nieco bardziej skomplikowany niż grawitacyjny, jednak może przenosić ciepło na większą odległość. Jego działanie w dużej mierze zależy właśnie od aparatu nawiewnego, w którym znajduje się wentylator zasilany prądem.

Więcej informacji o instalacji DGP i obu wyżej wymienionych możliwościach znajdziemy w tym artykule: Kominek, który ogrzewa mieszkanie – czym jest system DGP.

Aparat nawiewny i jego rola w dystrybucji gorącego powietrza z kominka

Rola aparatu nawiewnego w instalacji kominkowej

Zobacz też: Uszczelnianie kominka – o czym warto pamiętać?

Pracę z aparatem nawiewnym rozpoczynamy od ustawienia jego temperatury wyjściowej. Gdy powietrze docierające do turbiny ją osiągnie, urządzenie się włączy i będzie działać tak długo, aż temperatura nie spadnie poniżej tego poziomu. Do elementu podłączone są okrągłe przewody i prostokątne kanały – to one, za sprawą powstającego w środku ciśnienia, rozprowadzają ciepło po całym budynku.

Aparat powinien być zamontowany na głównym kanale nawiewnym, w odległości nie większej niż 4 metry od wkładu kominkowego. Znajdujący się w aparacie nawiewny wentylator może generować hałas – dlatego też najczęściej montuje się go w nieużytkowanych pomieszczeniach, np. na poddaszu. Nie próbujmy jednak wyciszać jego pracy, zabudowując go. Takie działanie może doprowadzić do przegrzania i w efekcie uszkodzenia.

Czy wiesz, że…

Większość standardowych aparatów nawiewnych posłuży Ci nie tylko do dystrybucji gorącego powietrza, lecz również umożliwi działanie układów klimatyzacyjnych i odprowadzanie ciepłego powietrza z klimatyzowanych wnętrz.

Aparat nawiewny i jego rola w dystrybucji gorącego powietrza z kominka

Na co zwrócić uwagę, wybierając aparat nawiewny?

Nie ulega wątpliwości, że aparat nawiewny odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu kominka z DGP – jeśli nie wybierzemy odpowiedniego modelu, instalacja nie będzie dobrze spełniać swojej roli. Najważniejszą kwestię stanowi jego wydajność, czyli ilość powietrza, jaką może przetoczyć w ciągu godziny. Zbyt mała turbina nie będzie w stanie rozprowadzić gorącego powietrza po całym domu. Zbyt duża narazi nas z kolei na wysokie koszty eksploatacyjne.

W naszej okolicy często mają miejsce przerwy w dostawie energii elektrycznej? W tej sytuacji rozsądnym wyjściem jest wybranie aparatu nawiewnego z zaworem bezpieczeństwa, zwanym również bypassem. Element ten posłuży za ochronę całej instalacji – gdy zabraknie prądu, gorące powietrze zostanie przekierowane przez niego. Dzięki temu turbina nie przegrzeje się i nie ulegnie uszkodzeniu.