icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych

Kominki elektryczne, które wykorzystują nowoczesne technologie, wytwarzają idealną imitację płomieni, dzięki czemu mogą stanowić dekorację niemal każdego wnętrza, do złudzenia przypominając tradycyjne urządzenia kominkowe. Jakie są ich zalety, rodzaje oraz właściwości? Oto wszystkie niezbędne informacje dotyczące kominków elektrycznych.

Kominek elektryczny EWT Harmony
Kominek elektryczny EWT Harmony

Zalety kominków elektrycznych

Płomienie w kominkach elektrycznych powstają dzięki wytwarzaniu mgły wodnej przy zastosowaniu ultradźwięków oraz jej podświetleniu diodami LED, które sprawiają, że uzyskiwany jest trójwymiarowy obraz. Obraz wyjątkowo efektowny, doskonale imitujący prawdziwy ogień, który możemy podziwiać podczas spalania się polan drewna w tradycyjnym kominku. Takie rozwiązanie niesie za sobą ogrom zalet. Mimo tego, w jaki sposób są wytwarzane płomienie w kominkach elektrycznych, warto podkreślić, że urządzenia te zachowują tradycyjny charakter. Mnogość ich wzorów i sposobów, w jakie są obudowywane, sprawia, że możemy je łatwo wkomponować zarówno w klasyczne, jak i te bardziej nowoczesne wnętrza. Warto podkreślić również fakt, że tego rodzaju urządzenia są niezwykle łatwe w montażu oraz użytkowaniu. Nie musimy ich podłączać do żadnej instalacji, a jedyną pracą, jaką należy wykonać w tym zakresie, jest najczęściej włożenie ich wtyczki do gniazdka elektrycznego. Kominki elektryczne są też bezobsługowe, dlatego nie musimy się martwić o noszenie opału czy ich późniejsze czyszczenie. Nasze zadania ograniczają się w dużym stopniu jedynie do uzupełniania wody w specjalnym zbiorniku, która odpowiada za wytwarzanie wspomnianej mgły, oraz sterowania płomieniem, czego możemy dokonać ręcznie albo za pomocą specjalnego pilota. Ich włączenie i wyłączenie to wyjątkowo proste czynności, dzięki czemu z obsługą kominka elektrycznego powinien poradzić sobie każdy użytkownik.

Czy wiesz, że...

Kominek elektryczny pełni we wnętrzu rolę przede wszystkim dekoracyjną. Nie oznacza to jednak, że nie wytwarza ciepło. Jego ilość nie jest jednak wystarczająca do tego, by kominek taki mógł stanowić główne źródło ogrzewania.

Obudowa kominkowa Sewilla
Obudowa kominkowa Sewilla

Kiedy warto na nie postawić?

To, że kominek elektryczny jesteśmy w stanie zamontować w niemal każdym miejscu dowolnie wybranego lokalu nie jest ani trochę przesadzone. Jest to bowiem urządzenie, którego użycie nie jest ograniczone specjalnymi wymaganiami technicznymi. Wszystko dzięki temu, że kominek elektryczny wymaga jedynie podłączenia do sprawnej instalacji elektrycznej i jest bardzo bezpieczny. Nie emituje spalin ani nie stwarza ryzyka powstania pożaru, a przy tym jest wyjątkowo czysty. Świetnie więc sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku – niezależnie od tego, na którym piętrze się ono znajduje. Może okazać się też przysłowiowym strzałem w dziesiątkę w ekskluzywnym biurze, apartamentowcu, hotelu czy budynku użyteczności publicznej.

Wszędzie, gdzie się pojawi, z pewnością podniesie rangę otoczenia. Kominek elektryczny sprawdzi się głównie tam, gdzie z różnych względów nie możemy sobie pozwolić na montaż tradycyjnego kominka lub też chcemy wybrać rozwiązanie znacznie wygodniejsze.

Rodzaje kominków elektrycznych

Obudowa kominkowa Justyna
Obudowa kominkowa Justyna

Wśród dostępnych obecnie na rynku kominków elektrycznych znajdują się modele wolnostojące, ścienne, narożne oraz specjalne, które – zgodnie z nazwą – posiadają specjalne funkcje.

Ścienne – są najpopularniejsze spośród wszystkich rodzajów kominków elektrycznych. Są przystosowane do zawieszenia na ścianie. Możemy je obudować we własnym zakresie bądź też kupić w gotowej obudowie w wybranym przez nas stylu. Pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych.

Wolnostojące – największym atutem tego rodzaju kominków elektrycznych jest ich mobilność, dzięki czemu możemy je postawić nie tylko w domu, mieszkaniu, biurze czy lokalu, ale także np. w domku letniskowym, gdzie z powodzeniem zastąpią często stosowane w takich miejscach piece akumulacyjne. Kominek wolnostojący przypomina tradycyjną kozę, dzięki czemu doskonale wpisuje się w klasyczne wnętrza.

Narożne – to z kolei modele kominków elektrycznych, które są świetnym rozwiązaniem wtedy, gdy nie posiadamy zbyt wiele miejsca do montażu takiego urządzania. Podobnie jak kominki ścienne, doskonale wpisują się w niemal każdą, wybraną przez nas aranżację wnętrz.

Kominek elektryczny EWT Mozart z pilotem czarny połysk
Kominek elektryczny EWT Mozart

Specjalne – spośród tego rodzaju kominków elektrycznych należy wymienić przede wszystkim urządzenia panoramiczne oraz wytwarzane w formie mebli. Pierwsze z nich idealnie nadają się do nowoczesnych, wielkomiejskich wnętrz. Posiadają proste geometryczne kształty i minimalistyczny charakter. Drugie z nich to zaś kominki elektryczne, które są najczęściej spotykane jako szafki pod telewizor lub okrągłe lustra. Co ciekawe, taki nowoczesny kominek może posiadać wbudowane głośniki oraz prezentować na swoim ekranie obrazy wraz z efektami dźwiękowymi.

Idealne miejsce do montażu

Mimo że kominek elektryczny może być zamontowany w niemal każdym miejscu, także w jego przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów montażowych. Tego rodzaju urządzenie powinno zostać usytuowane przede wszystkim w miejscu, które nie jest podatne na działanie wilgoci, jest suche i wolne od kurzu. Nie poleca się również mocowania kominków elektrycznych w pobliżu mebli i zasłon. Warto też umiejscowić je w jak najbliższym położeniu gniazdka elektrycznego.

Porada eksperta

Podczas wybierania idealnego miejsca oraz ostatecznej instalacji naszego kominka elektrycznego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na przewód zasilający. Nie może być on zagięty na żadnym fragmencie, nie powinien też stykać się z żadną ostrą krawędzią ani też zostać położony w miejscu, gdzie będzie przeszkadzał w codziennym użytkowaniu mieszkania.

Obudowa kominkowa Ekkom Quanti marmur
Obudowa kominkowa Ekkom Quanti marmur

Obsługa kominków elektrycznych

Kominki elektryczne są wyjątkowo łatwe w obsłudze, a co więcej uruchamiają się natychmiast po włączeniu i gasną od razu po ich wyłączeniu. Nie ma tutaj mowy o przygotowywaniu materiałów opałowych, żmudnym rozniecaniu ognia czy sprzątaniu popiołu po wygaśnięciu. Warto jednak zwrócić uwagę na ich poprawne funkcjonowanie szczególnie podczas pierwszego użycia po zamontowaniu w wybranym miejscu. Należy wówczas przede wszystkim sprawdzić, czy wszystkie bezpieczniki, do których został podłączony kominek, są włączone, oraz czy wszystkie żarówki znajdujące się w urządzeniu zostały dokładnie dokręcone.

W sytuacji, w której grzejnik kominka elektrycznego nie emituje ciepła, należy dokładnie sprawdzić położenie włącznika oraz ustawianie termostatu, które powinno być zgodne z ruchem wskazówek zegara. Należy pamiętać również o tym, że podczas pierwszego włączenia kominka elektrycznego może nam towarzyszyć specyficzny zapach nagrzewania się grzejnika, który jednak jest wyłącznie jednorazowy.

Porada eksperta

Zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest wyposażenie się w kominek elektryczny z pilotem. Dzięki niemu możemy regulować najważniejsze parametry urządzenia, nie wstając z kanapy. Mowa tutaj głównie o preferowanej wysokości płomienia oraz mocy grzewczej emitowanej przez wentylatory kominka elektrycznego.

 

 

Data publikacji: 04.10.2016