icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje kominków - krótki przewodnik

Rodzaje kominków to temat “rzeka”. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele produktów, które idealnie sprawdzą się w Twoim domu, a nawet mieszkaniu w bloku. Przedstawiamy najważniejsze rodzaje kominków i podpowiadamy, czym się kierować przy ich wyborze.

Przejdź do następnych akapitów:

  • Jak wybrać kominek? Czym się kierować przy wyborze?

  • Rodzaje kominków - do salonu… i nie tylko

  • Elementy kominowe i inne niezbędne akcesoria

  • Kominek - idealne dopełnienie Twojego wnętrza

Kominki sprawiają, że każde wnętrze wygląda zjawiskowo. Światło oraz ciepło z nich bijące, daje ukojenie w chłodne dni, a także wprowadza niepowtarzalny klimat w domu. Warto jednak zainwestować w kominek również ze względów praktycznych. Oprócz funkcji dekoracyjnych dodatkowo może ogrzewać mieszkanie lub wodę w zbiornikach C.O.

kominekkominekkominekkominek

Jak wybrać kominek? Czym się kierować przy wyborze?

Jeśli myślisz o zakupie kominka, najpierw musisz sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni produkt.

Kominek powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Stanowi on świetny dodatek do każdego domu czy mieszkania i sprawia, że jest ono bardziej klimatyczne. Oprócz względów estetycznych może mieć również praktyczne zastosowanie. Jeśli urządzenie ma ogrzewać dom, mieszkanie lub wodę w zbiornikach, musi mieć odpowiednią moc. Gdy będziesz przeglądał oferty, zwróć uwagę na nominalną moc grzewczą. Jeśli nowy kominek ma być głównym źródłem ciepła, jego moc musi odpowiadać wymaganej mocy urządzenia grzewczego. Takie informacje możesz znaleźć w projekcie budowlanym.

Jeśli kominek ma być pomocniczym źródłem ciepła, sprawa jest prostsza. Wystarczy, że będzie odpowiadał 70-80% mocy głównego urządzenia. Jest to niezwykle ważne, by wybrać odpowiedni rodzaj kominka. Za duży będzie szybko brudził się sadzą, z kolei za mały będzie przeciążony i szybko się zużyje.

Oczywiście, gdy dokonujesz wyboru odpowiedniego kominka, musisz wziąć pod uwagę swój budżet. Na łączny koszt zawiera się zakup urządzenia, wykonanie instalacji cieplnych, a także montaż.

Kolejna kwestia to lokalizacja kominka. Musi znajdować się blisko przewodu kominowego. W domach i mieszkaniach zainstalowane są różne rodzaje przewodów kominowych. Przed zakupem sprawdź ich średnicę.  Zbyt wąski może doprowadzić do zadymienia pomieszczenia.

Oczywiście musisz zapoznać się z ciężarem konstrukcji. Kominki nie są lekkie, więc przed zakupem sprawdź wytrzymałość stropu lub fundamentów.

kominekkominekkominekkominek

Rodzaje kominków - do salonu… i nie tylko

Coraz więcej osób decyduje się w swoich domach na kominki. Rodzaje tych urządzeń to rozległy temat. Kominki można podzielić według dwóch kryteriów: rodzaju paleniska oraz rodzaju paliwa. Oto nasz krótki przewodnik.

Na początek weźmy pod lupę ten pierwszy podział. Kominek otwarty to świetne rozwiązanie dekoracyjne. Jest tańszy w budowie, najczęściej murowany. Jednak kominek otwarty jest w stanie ogrzać niewielką przestrzeń. Jest to mało praktyczne rozwiązanie, ponieważ zużywa więcej drewna. Do kominków otwartych należy podchodzić bardzo ostrożnie. Jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj paleniska, upewnij się, że posadzka wokół niego jest wykonana z materiałów niepalnych.

Z drugiej strony mamy wkład kominkowy z paleniskiem zamkniętym. Dobrze zaprojektowany i wykonany prezentuje się równie wspaniale, a dodatkowo jest efektywniejszy. Dla przykładu moc maksymalna wkładu kominkowego NORDflam Bergamo wynosi 16 kW. To mniejsze zużycie paliwa, a przy tym większa ilość generowanego ciepła. Jeśli posiadasz kominek z zamkniętym paleniskiem, nie ryzykujesz również pożaru.

Pora przejść do drugiego podziału – ze względu na rodzaj paliwa. W ofercie sklepów możesz znaleźć wkłady kominkowe oraz piece opalane tradycyjnie drewnem, ale również biokominki oraz kominki elektryczne.

Piece oraz wkłady kominkowe opalane drewnem to absolutna klasyka. Jest to zdecydowanie najpopularniejsze i względnie tanie paliwo. Wykonane ze stali lub żeliwa, cechują się wytrzymałością. W sklepach Castorama masz możliwość zakupić również piec kaflowy. Prosta, klasyczna forma, która zapewni również bezpieczeństwo przed poparzeniem. Piece takie jak Siena I nie dość, że ogrzeją dom, to również będą się świetnie prezentować.

Castorama w swojej bogatej ofercie ma również piece opalane pelletem. To świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych oraz letniskowych. Jest to opał ekologiczny. Warto zainwestować w tego rodzaju piec ze względów praktycznych. Nie ulega samozapłonowi i łatwo się go przechowuje.

Biokominki zyskują coraz większą popularność. Pozwalają one na bezdymne oraz ekologiczne spalanie. Produkty jak biokominek wolnostojący Stainless możesz postawić w każdym miejscu w swoim mieszkaniu czy domu. Z łatwością dopasujesz go do pozostałych elementów w Twoim domowym zaciszu. Możesz wybrać kominek wiszący lub do zabudowy. Paliwo w przypadku biokominków to bioetanol. Podczas jego spalania wydziela się para wodna oraz dwutlenek węgla, dlatego pomieszczenie, w którym stoi urządzenie musisz regularnie wietrzyć.

Kominki elektryczne to praktyczne rozwiązanie dla każdego domu. Należy w tym momencie podkreślić, że urządzenia te nie mogą być montowane w mieszkaniach w bloku.  Cechują się łatwością obsługi. Pilot, który znajduje się w zestawie, umożliwia sterowanie obrazem. Decydując się na ten produkt, nie musisz przejmować się rodzajem kominów czy przewodów wentylacyjnych. Potrzebne jest jedynie źródło prądu. Kominek elektryczny będzie stanowił świetne dopełnienie każdego wnętrza. W ofercie sklepu Castorama znajduje się wiele produktów, które będą komponować się z wystrojem każdego pomieszczenia. Są to zarówno kominki wolnostojące, jak i do zabudowy.

 

kominekkominekkominekkominek

Elementy kominowe i inne niezbędne akcesoria

Kominek nada Twojemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Aby bezpiecznie z niego korzystać należy zakupić kilka niezbędnych przyborów, które Ci to umożliwią. Warto zadbać, by były one praktyczne, ale również dopasowane do wnętrza, w którym będą stały.

Aby palić w kominku, trzeba mieć opał, a ten opał należy gdzieś przechowywać. Może do tego posłużyć kosz, ale również specjalny stojak. Z łatwością znajdziesz produkty metalowe, jak i drewniane, proste i ozdobne.

Konieczny jest również zakup zestawu przyborów kominkowych. W jego skład wchodzą: szczypce, pogrzebacz oraz miotełka z szufelką. Każdy z tych produktów możesz nabyć osobno, ale jeśli zdecydujesz się na cały zestaw, otrzymasz również stojak, dzięki któremu będziesz mógł je z łatwością przechowywać.

Rozpałki kominkowe sprawią, że palenie będzie o wiele prostsze. Dostępne w formie kostek czy ekologicznej wełny, są w pełni bezpieczne dla środowiska. Ze względu na niewielkie rozmiary, możesz je z łatwością przechowywać.

Aby kominek mógł Ci służyć długie lata, należy go regularnie czyścić i konserwować. Specjalnie do tego przeznaczone preparaty zapobiegają odkładaniu się sadzy.

Kominek - idealne dopełnienie Twojego wnętrza

Mnogość rodzajów kominków sprawia, że z łatwością znajdziesz coś dla siebie i swojego wnętrza. Poza walorami estetycznymi posiadają one również praktyczne zastosowanie. Bogata oferta produktów to pewność, że stworzysz w domu lub mieszkaniu ciekawą aranżację, która będzie cieszyć Twoje oko i równocześnie zaspokajać życiowe potrzeby.