10 błędów popełnianych podczas budowy kominka

Prawidłowo wykonany kominek gwarantuje nam bezusterkowe i bezpieczne działanie przez lata. W czasie budowy trzeba kierować się zarówno zasadami budowlanymi, jak i kominiarskimi. Poznaj najczęstsze błędy – dzięki temu będziesz mógł ich uniknąć.

błędy

Błąd 1 – nieprawidłowa cyrkulacja powietrza

Właściwie przepływające powietrze jest ważne przy każdym rodzaju kominka, jednak jest to szczególnie istotne w przypadku Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). Żeby uniknąć problemów, należy pamiętać o zamontowaniu kratek wentylacyjnych, a także drzwi ze specjalnymi otworami wentylacyjnymi. Bez tych elementów kominek będzie „szukał” powietrza niezbędnego do procesu spalania w innych miejscach. Najpierw wykorzysta nieszczelności w oknach, co przyczyni się do wychłodzenia pomieszczenia, a potem sięgnie do kanału wentylacyjnego, co utrudni rozpalanie i sam proces palenia.

Błąd 2 – brak kanału wentylacyjnego

Kanał wentylacyjny jest niezbędny do prawidłowego działania wentylacji i kominka. Jeśli w naszym kominie nie ma oddzielnego kanału wentylacyjnego, konieczne będzie jego dobudowanie. Bez niego rozpalenie będzie niezwykle trudne, a do tego będzie dochodzić do intensywnych zadymień, co może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Błąd 3 – złe połączenie kominka z kominem

Połączenie rury z czopuchem wkładu kominkowego i kanału dymowego nie może być zrobione na siłę, ponieważ trójnik pod wpływem wysokiej temperatury będzie zwiększał swój rozmiar – jeśli nie zostawimy mu niewielkiego zapasu miejsca, może zwyczajnie popękać. 

Błąd 4 – wadliwy montaż kratek nawiewnych

Montaż kratek nawiewnych to nie wszystko – nie mniej ważne są miejsca, w których zostaną założone. Nawiewanie ciepłego powietrza ma sens tam, gdzie potencjalnie może napływać zimne z zewnątrz. Dlatego jednym z najlepszych punktów na nie są okolice okien.

Uwaga! Kratki nawiewne, również te sufitowe (anemostaty), nie powinny wtłaczać powietrza bezpośrednio na człowieka – wpłynie to na pogorszenie samopoczucia, a nawet może stać się przyczyną chorób, dlatego unikamy stawiania pod nimi biurek i łóżek.

Błąd 5 – niewłaściwie zabezpieczone miejsce wokół kominka

Podłoga w bezpośredniej bliskości kominka (ok. 50 cm) powinna być wyłożona materiałem odpornym na działanie ciepła, np. kamieniem lub płytkami ceramicznymi. Oprócz tego kominek powinien być dobrze zaizolowany w miejscu styku ze ścianami, czasami w tym celu stawia się dodatkową ściankę. Ważne jest również usunięcie drobnych, łatwopalnych przedmiotów z okolicy paleniska. 

błędy

Błąd 6 – pominięcie izolacji cieplnej kominka

Zdarza się, że nieuczciwi kominkarze w czasie budowy kominka pomijają warstwę izolacji cieplnej. Bez niej obudowa będzie się za bardzo ogrzewać, co z czasem doprowadzi do jej pękania. Dobra izolacja, wykonana z wełny mineralnej i warstwy aluminium, zapobiegnie temu procesowi.

Błąd 7 – przeoczenie miejsca montażu kratek wentylacyjnych

Niedoświadczeni użytkownicy czasami zapominają założyć kratki wentylacyjne w górnej części obudowy kominka. Trzeba mieć świadomość, że nie wpływają one jedynie na estetykę, ale są niezbędne do prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Błąd 8 – złe miejsce na kominek

Nie zaleca się montażu kominka w małych pomieszczeniach – zaburzy to proces właściwego rozchodzenia się ciepła. Dobrze jest też rozważyć sensowność instalacji kominka w domach drewnianych, co prawda jest to możliwe i bezpieczne, ale konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, co zwiększa koszt inwestycji. 

Błąd 9 – nieprawidłowe umiejscowienie aparatu nadmuchowego

W systemie DGP montuje się aparaty nadmuchowe, niestety ich praca jest słyszalna dla człowieka. Będzie to przeszkadzało osobom bardziej wyczulonym na działanie uporczywych dźwięków, a także tym, które mają problem z zasypianiem – w ich przypadku nie zaleca się montażu w miejscu odpoczynku i pracy, np. w sypialni lub w gabinecie. 

Błąd 10 – brak wymiennika ciepła

Wymiennik ciepła jest niezbędny w czasie podłączania kominka z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania, która zasilana jest innym kotłem. Pominięcie tego elementu doprowadzi do tego, że instalacja będzie pracowała w trybie otwartym. Stanie się to bezpośrednią przyczyną zmniejszenia jej trwałości i nieprawidłowego działania kotła gazowego.