Produkty

Czyszczenie szyby kominkowej

Czyszczenie szyby kominkowej

Szyba w kominku dość szybko pokrywa się sadzą. Niestety, nie ma skutecznego sposobu na uniknięcie tego problemu. Szybę trzeba umiejętnie czyścić.

szyba kominkowa Szyba w kominku – nawet ta ze specjalną powłoką - dość szybko pokrywa się sadzą. Wiedzą o tym wszyscy posiadacze wkładów kominkowych.
Szyby żaroodporne we wkładach kominkowych, to zwykle szyby samoczyszczące z naniesioną od strony paleniska powłoką metaliczną lub posiadające system nawiewu powietrza chroniącego je przed zanieczyszczeniem. Każdą konserwuje się inaczej.

Szyba z kurtyną powietrzną W mniejszym stopniu ulega okopceniu, gdyż zimne powietrze zasysane jest przez otwory umieszczone wokół szyby lub nad nią i przepływając przy niej powoduje odpychanie od szyby cząsteczek sadzy. Szyba w takich wkładach kominkowych wymaga częstego mycia - nawet co kilka dni, jeśli kominek jest regularnie używany. Szczególnie trzeba zadbać o drożność szczelin, którymi powietrze dostaje się na jej powierzchnię.
Czyszczenie:

kominek castoramaDostępne w sprzedaży środki do mycia szyb kominkowych na bazie kwasów doskonale radzą sobie nawet z dość grubą warstwą sadzy, bez szorowania. Przed rozpoczęciem mycia szyby kominkowej, obudowę kominka oraz podłogę pod szybą warto zabezpieczyć przed ściekającym preparatem folią lub gazetami. Następnie wystarczy zimną szybę przetrzeć mokrą szmatką, a po chwili spryskać płynem, bądź pianką i zostawić na około 1–2 minuty. Przed usunięciem resztek preparatu i brudu, szybę można przeszorować gąbką. Następnie myje się ją wodą z dodatkiem łagodnego płynu do mycia. 

Szyba z warstwą metaliczną, zwana też pirolityczną Myje się ją sporadycznie, ponieważ podczas palenia na jej powierzchni przebiega proces pirolizy - cząsteczki sadzy osiadające na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku. Do czyszczenia tego rodzaju szyby należy używać wody z łagodnym detergentem lub kawałka wilgotnej tkaniny z popiołem. Nie można stosować żadnych agresywnych środków chemicznych ani ostrych przedmiotów (na przykład żyletek), które mogłyby zarysować powłokę. Taka powłoka wypala się po dwóch-trzech latach. Dopiero wtedy można ją czyścić środkami chemicznymi.
Czyszczenie. Szyba pirolityczna jest najczęściej jedynie okopcona; rzadko widać przypaloną sadzę. W lekko wilgotną miękką szmatkę wciera się popiół drzewny z kominka i delikatnie przeciera szybę. Do zmycia brudnych smug sadzy i popiołu wystarczy już jedynie czysta woda.

Data publikacji: 31.12.2012
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Pomocne preparaty do konserwacji kominka

Pomocne preparaty do konserwacji kominka
Preparaty do czyszczenia kominka najłatwiej jest podzielić na takie, które pozwalają utrzymać go w czystości i które zapewniają dodatkowo także bezpie...
Czytaj więcej

Czym ozdobić meble kuchenne?

Czym ozdobić meble kuchenne?
Meble kuchenne utrzymane w jednorodnej stylistyce nadają szyku i elegancji i są zarazem dobrym miejscem do wyeksponowania ozdób, którymi dodatkowo chc...
Czytaj więcej

Rodzaje stojaków do składowania drewna kominkowego

Rodzaje stojaków do składowania drewna kominkowego
Suche drewno kominkowe umożliwia nam szybkie i sprawne rozpalenie ognia i podwyższenie temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Aby ułatwić sobie ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czyszczenie szyby kominkowej