icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaką moc powinien mieć piec kominkowy typu koza?

Planujesz zakup pieca kominkowego, popularnie zwanego kozą? Koniecznie zwróć uwagę na moc urządzenia, którą dobiera się indywidualnie do zapotrzebowania na ciepło oraz kubatury pomieszczenia. Jak dobrać moc kozy, by uniknąć przegrzania, niepotrzebnych kosztów lub utraty ciepła?

moc pieca

Kozy, czyli piece kominkowe wolno stojące o różnej stylistyce, coraz częściej zastępują w naszych domach tradycyjne kominki. Są znacznie lżejsze od wkładów kominkowych, a szeroka oferta producentów sprawia, że możemy postawić na nowoczesną lub stylizowaną formę – dzięki czemu piec stanowi dodatkową dekorację.

Jednak wybierając piec tego typu, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę nie na jego wygląd zewnętrzny – ważne są przede wszystkim: jakość materiałów użytych do jego wykonania (żeliwo – z dekoracyjnymi wzorami lub pasująca do nowoczesnych wnętrz stal) oraz podstawowe parametry techniczne, takie jak moc urządzenia.

Moc nominalna i rodzaj opału

Piece kominkowe dostępne na rynku mają zwykle moc mieszczącą się w zakresie od 2,5 do nawet 17 kW. Pamiętajmy jednak, że podana przez producenta wartość jest mocą maksymalną, którą piec podtrzymuje tylko przez krótki czas podczas swojej pracy.

Przy wyborze najważniejsza jest więc moc nominalna urządzenia – zależna m.in. od typu i ilości używanego drewna. Ma to szczególnie znaczenie wówczas, gdy pieca planujemy używać jako głównego źródła ciepła, a nie rozpalać w nim tylko dla przyjemności.

Uwaga! Przy dobieraniu mocy warto wiedzieć, że modele opalane drewnem gwarantują o ok. 10-15 procent mniejszą sprawność, niż urządzenia na pelety. 

moc pieca

Jak obliczyć potrzebną moc pieca kominkowego?

Szacuje się, że na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia (o standardowej wysokości 2,5-2,6 metra) potrzeba ok. 1 kW energii cieplnej. Teoretycznie więc na rynku dostępne są urządzenia, które będą w stanie ogrzać nawet 170-metrowe pomieszczenie (170 mkw. przy wysokości ok. 3 metrów). Należy jednak wziąć pod uwagę, że podana wartość zakłada, że dom jest prawidłowo ocieplony.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując piec?

Aby dokonać właściwego wyboru, należy przede wszystkim zdecydować, które pomieszczenia będą ogrzewane, obliczyć ich kubaturę, a na końcu dobrać potrzebną moc pieca – z uwzględnieniem wszelkich strat ciepła czy braków izolacyjnych w naszym domu. Przykładowo: w niewielkich pomieszczeniach, np. kuchni otwartej z pokojem o powierzchni ok. 40 mkw., sprawdzi się piec o mocy ok. 2-4 kW. Urządzenie o mocy z górnej granicy warto wybrać wówczas, gdy borykamy się z problemem np. nieszczelnych okien lub nieocieplonych ścian. Jeżeli izolacja jest w porządku – większa moc może doprowadzić do przegrzania pomieszczenia i kosztownych strat energii.

Jeżeli piec ma spełnić się w roli głównego źródła ciepła – poza mocą nominalną, zwróćmy uwagę również na czas palenia przy jednorazowym uzupełnieniu opału. Pełny załadunek opału powinien spalać się co najmniej 6-7 godzin, choć w sprzedaży dostępne są modele utrzymujące ciepło nawet do kilkunastu godzin.

Warto też pamiętać o sprawności pieca. Co prawda kozy charakteryzują się nieco gorszą niż kominki zdolnością oddawania ciepła do pomieszczenia, ale ich sprawność powinna wynosić minimum 70 procent.