Produkty

Jaką moc powinien mieć piec kominkowy typu koza?

Jaką moc powinien mieć piec kominkowy typu koza?

Planujesz zakup pieca kominkowego, popularnie zwanego kozą? Koniecznie zwróć uwagę na moc urządzenia, którą dobiera się indywidualnie do zapotrzebowania na ciepło oraz kubatury pomieszczenia. Jak dobrać moc kozy, by uniknąć przegrzania, niepotrzebnych kosztów lub utraty ciepła?

piec kominowyKozy, czyli piece kominkowe wolno stojące o różnej stylistyce, coraz częściej zastępują w naszych domach tradycyjne kominki. Są znacznie lżejsze od wkładów kominkowych, a szeroka oferta producentów sprawia, że możemy postawić na nowoczesną lub stylizowaną formę – dzięki czemu piec stanowi dodatkową dekorację.

Jednak wybierając piec tego typu, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę nie na jego wygląd zewnętrzny – ważne są przede wszystkim: jakość materiałów użytych do jego wykonania (żeliwo – z dekoracyjnymi wzorami lub pasująca do nowoczesnych wnętrz stal) oraz podstawowe parametry techniczne, takie jak moc urządzenia.

Moc nominalna i rodzaj opału

Piece kominkowe dostępne na rynku mają zwykle moc mieszczącą się w zakresie od 2,5 do nawet 17 kW. Pamiętajmy jednak, że podana przez producenta wartość jest mocą maksymalną, którą piec podtrzymuje tylko przez krótki czas podczas swojej pracy.

Przy wyborze najważniejsza jest więc moc nominalna urządzenia – zależna m.in. od typu i ilości używanego drewna. Ma to szczególnie znaczenie wówczas, gdy pieca planujemy używać jako głównego źródła ciepła, a nie rozpalać w nim tylko dla przyjemności.

Uwaga! Przy dobieraniu mocy warto wiedzieć, że modele opalane drewnem gwarantują o ok. 10-15 procent mniejszą sprawność, niż urządzenia na pelety. 

Jak obliczyć potrzebną moc pieca kominkowego?

Szacuje się, że na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia (o standardowej wysokości 2,5-2,6 metra) potrzeba ok. 1 kW energii cieplnej. Teoretycznie więc na rynku dostępne są urządzenia, które będą w stanie ogrzać nawet 170-metrowe pomieszczenie (170 mkw. przy wysokości ok. 3 metrów). Należy jednak wziąć pod uwagę, że podana wartość zakłada, że dom jest prawidłowo ocieplony.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując piec?Aby dokonać właściwego wyboru, należy przede wszystkim zdecydować, które pomieszczenia będą ogrzewane, obliczyć ich kubaturę, a na końcu dobrać potrzebną moc pieca – z uwzględnieniem wszelkich strat ciepła czy braków izolacyjnych w naszym domu. Przykładowo: w niewielkich pomieszczeniach, np. kuchni otwartej z pokojem o powierzchni ok. 40 mkw., sprawdzi się piec o mocy ok. 2-4 kW. Urządzenie o mocy z górnej granicy warto wybrać wówczas, gdy borykamy się z problemem np. nieszczelnych okien lub nieocieplonych ścian. Jeżeli izolacja jest w porządku – większa moc może doprowadzić do przegrzania pomieszczenia i kosztownych strat energii.

Jeżeli piec ma spełnić się w roli głównego źródła ciepła – poza mocą nominalną, zwróćmy uwagę również na czas palenia przy jednorazowym uzupełnieniu opału. Pełny załadunek opału powinien spalać się co najmniej 6-7 godzin, choć w sprzedaży dostępne są modele utrzymujące ciepło nawet do kilkunastu godzin.

Warto też pamiętać o sprawności pieca. Co prawda kozy charakteryzują się nieco gorszą niż kominki zdolnością oddawania ciepła do pomieszczenia, ale ich sprawność powinna wynosić minimum 70 procent. 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Piec kominkowy zamiast kaflowego – czy da się to zrobić?

Piec kominkowy zamiast kaflowego – czy da się to zrobić?
Wydawałoby się, że wymiana pieca kaflowego na kominek nie powinna przysparzać żadnych problemów – niestety, przepisy prawa budowlanego i wymogi stawia...
Czytaj więcej

Piece, które kumulują ciepło

Piece, które kumulują ciepło
Magazynowanie ciepła, aby można je było oddać w przeciągu długiego czasu, jest zaletą wielu urządzeń grzewczych. Wykorzystywane do tego celu były różn...
Czytaj więcej

W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?

W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?
Piwnice – dotychczas zagospodarowywane w niewielkim stopniu – okazują się źródłem cennej przestrzeni, zwłaszcza gdy brakuje nam jej w innych pomieszcz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
13.10.2016
Ceny kominków i piecyków typu "koza" z kosmosu !!

Ocena i komentarz dla:

Jaką moc powinien mieć piec kominkowy typu koza?