Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Mokra smoła w kominie – jak się pozbyć smoły i sadzy z komina? Instrukcja krok po kroku

Sadza i mokra smoła w kominie to częsty problem osób ogrzewających dom drewnem lub węglem. Nie można go uniknąć, ale istnieją proste i skuteczne sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń z przewodu kominowego. Zobacz, jak prawidłowo czyścić komin i jak zminimalizować osadzenia się w nim smoły i sadzy.

Przejdź do następnych akapitów:

Czyszczenie komina – instrukcja

Czyszczenie komina z sadzy i smoły jest niezbędne nie tylko ze względów praktycznych, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Nagromadzone zanieczyszczenia powodują pogorszenie spalania i utrudniają prawidłowy przepływ powietrza w kominie. W skrajnych przypadkach mogą nawet spowodować zapalenie się komina i pożar budynku. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie przewodu kominowego na całej jego długości. Jak robić to prawidłowo? Istnieją domowe sposoby na czyszczenie komina, dzięki czemu nie musisz za każdym razem wzywać kominiarza. Poniżej znajdziesz 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym właściwie i bezpiecznie wykonasz to zadanie.

mokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominie

Przeczytaj także: W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?

Mokra smoła w kominie? Wyczyść ją szczotką kominiarską

Skutecznym i szybkim sposobem na wyczyszczenie komina jest użycie szczotki kominiarskiej. Wydaje Ci się, że to specjalistyczny sprzęt przeznaczony jedynie dla kominiarzy? To mylne wrażenie – wysokiej jakości zestawy kominiarskie bez problemu kupisz w dobrych sklepach z wyposażeniem z zakresu instalacji kominkowych. W kompletach znajdziesz wszystkie akcesoria, które przydadzą Ci się podczas czyszczenia komina. 

Aby wyczyścić komin ze smoły i sadzy, musisz najpierw wejść na dach. Jednak zanim to zrobisz, przygotuj narzędzia pracy. Do szczotki kominiarskiej przytwierdź zatem kilkukilogramowy obciążnik (najlepiej w kształcie kuli) oraz stalową linkę.

Pamiętaj, aby zachować ostrożność podczas pracy na dachu. Najlepiej to zadanie wykonuj w towarzystwie drugiej osoby, która zostanie na dole i będzie Cię asekurowała. Koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo. W tym celu załóż grube rękawice i znajdź miejsce, na którym będziesz mógł stabilnie przystać. Gdy już to zrobisz, stań mocno na nogach i powolnymi ruchami kilkukrotnie przeciągnij szczotkę na lince z odważnikiem po całej długości komina. Wykonuj ruchy w górę i w dół. Po zakończeniu pracy posprzątaj kotłownię – sadza i smoła z komina na pewno ją zabrudziły.

Sprawdź również: Piece, które kumulują ciepło

Czyszczenie komina od dołu

Jeśli nie chcesz wchodzić na dach, możesz wykonać czyszczenie komina od dołu. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej w przypadku lekkich i umiarkowanych osadów. Miej zatem na uwadze, że metoda ta może okazać się mniej efektywna niż czyszczenie przewodu od góry. Niemniej warto ją wypróbować i wyczyścić przestrzeń od dołu na tyle, na ile jest to możliwe. 

Do tego zadania przyda Ci się wycior do komina albo specjalny zestaw do czyszczenia komina na wiertarkę. W zestawie znajdziesz kilka elastycznych przedłużek zakończonych metalowymi końcówkami, szczotki z odpowiednio twardym włosiem, a także adapter, dzięki któremu podłączysz zestaw do wiertarki albo wkrętarki. 

Mokra smoła w kominie – usuń ją obierkami

Sadza i smoła w piecu znikną, gdy potraktujesz je palonymi obierkami po ziemniakach. Pamiętaj, aby obierki, które spalisz, były dokładnie wysuszone. To dość popularny i efektywny sposób czyszczenia komina. Z czego wynika jego skuteczność? Otóż skrobia ziemniaczana zawarta w obierkach wysusza nagromadzoną w przewodzie sadzę. Zabieg ten jest bardzo pomocny, ale nie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Dlatego raz na jakiś czas należy przeczyścić komin mechanicznie. 

mokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominie

Profesjonalny środek do czyszczenia pieca ze smoły

Sadza i mokra smoła w kominie przestaną być problemem, jeśli zastosujesz specjalny preparat. Regularnie spalaj w kominie środek do czyszczenia pieca ze smoły. Podczas palenia w kominie aktywna substancja zawarta w proszku pokrywa zalegającą smołę i sadzę aktywnymi gazami. Dzięki temu zanieczyszczenia wysychają i stają się kruche. Możesz je usunąć szczotką do komina.

Mokra smoła w kominie? Wezwij kominiarza!

Jeśli nie masz czasu ani ochoty, aby samodzielnie zająć się czyszczeniem komina, skorzystaj z usług profesjonalisty. Wezwij kominiarza, który szybko i fachowo wyczyści zabrudzony przewód ze smoły i sadzy. Pamiętaj też o obowiązkowych przeglądach – kominiarz powinien regularnie sprawdzać stan całej instalacji kominowej i grzewczej.

Zainspiruj się: Piec kominkowy zamiast kaflowego – czy da się to zrobić?

Smoła w kominie – przyczyny powstawania

Przyczyn gromadzenia się smoły i sadzy w kominie jest kilka. Na osadzanie się zanieczyszczeń wpływa palenie mokrym drewnem (zwłaszcza z drzew iglastych), a także nieodpowiednia technika spalania polegająca na zasypaniu żaru opałem do maksymalnej pojemności pieca. Zarówno zbyt bogata mieszanka paliw, jak i za mała ilość powietrza w piecu mogą również zwiększać osadzanie się smoły i sadzy w kominie.

Przyczyną gromadzenia się zanieczyszczeń w przewodzie kominowym może być też niewłaściwie dobrany piec, który ma zbyt dużą moc względem powierzchni ogrzewanego budynku. W efekcie niemożliwe jest utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury w piecu, która pozwoliłaby na spalenie substancji lotnych. 

mokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominiemokra-smola-w-kominie

Jak zapobiegać osadzaniu się smoły i sadzy w kominie?

Całkowite zapobieganie osadzaniu się smoły i sadzy w kominie nie jest możliwe. Istnieją jednak sposoby na to, aby zmniejszyć ilość osadzających się zanieczyszczeń. Najlepszą metodą jest stosowanie profesjonalnych preparatów do czyszczenia komina. Preparat unosi się podczas spalania w postaci gazu, dzięki czemu odrywa sadzę od ścianek komina. 

Wystarczy co jakiś czas dosypywać zalecaną przez producenta porcję proszku do pieca. Jeśli będziesz robić to systematycznie, komin pozostanie drożny i czysty na dłużej. Dodatkowo dobrej jakości środek do czyszczenia pieca ze smoły poprawia proces spalania poprzez zmniejszenie zawartości dwutlenku węgla w dymie. Obniża ryzyko korozji pieca i minimalizuje zapylenie.

Wiesz już, jak czyścić komin ze smoły i sadzy. Rób to systematycznie, a zapewnisz sobie maksymalną efektywność spalania oraz zwiększysz ochronę przeciwpożarową domu.

Data publikacji: 21.12.2022

Data aktualizacji: 21.12.2022