Dlaczego kominek dymi?

Podczas rozpalania w kominku czuć zapach dymu? Szyba i wnętrze kominka pokryte są sadzą? A może dym cofa się do pomieszczenia po rozpaleniu ognia zamiast prawidłowo ulatywać przez komin?

Przyczyn zadymiania pomieszczeń przy zamontowanym kominku jest kilka – z niektórymi poradzimy sobie bez wizyty kominiarza, inne będą wymagać interwencji fachowca. Nie należy od razu wpadać w panikę – wydobywający się z kominka dym nie zagraża naszemu życiu, ale może być drażniący dla dróg oddechowych, co znacząco pogarsza komfort korzystania z dodatkowego źródła ciepła. Ponadto zadymione ściany częściej trzeba będzie odnawiać.

Aby nasz kominek stanowił ozdobę, a jego użytkowanie nie zagrażało bezpieczeństwu domowników, warto wyeliminować problem z kominkowym dymem jak najszybciej. Gdzie szukać przyczyn dymiącego kominka?

Dlaczego kominek dymi?

Niewłaściwe lub wilgotne paliwo

To jedna z najczęstszych przyczyn dymiącego kominka. Drewno do kominka (najlepiej liściaste, np. grab, jesion, brzoza, dąb) powinno być przede wszystkim suche – o wilgotności poniżej 15 proc., sezonowane przez 15-18 miesięcy od momentu ścięcia. Wilgotne drewno wędzi się, zamiast spalać – taka sytuacja znacząco obniża temperaturę spalania i w konsekwencji osłabia ciąg. Powodem osmalenia szyb kominka może być również stosowanie drewna iglastego, które zawiera duże ilości żywicy.

Przeczytaj także: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych

Problem z kominem 

Przewód dymowy zaplanowany i zbudowany w oparciu o projekt to podstawa sprawnie funkcjonującego kominka. Problemy, jakie w tym przypadku mogą wskazywać na przyczynę dymienia, to m.in.: za mała średnica kanału dymowego, za niski – w stosunku do paleniska – komin (wysokość od przewodu dymowego nie powinna być mniejsza niż 4 metry), wylot komina wyprowadzona na zbyt niską wysokość poza połać dachu, długa (lub kręta) rura dymowa, która łączy kominek z kominem.

Pamiętajmy też, że przekrój komina powinien być na całej długości jednakowy, zaś sam komin powinien mieć dobrą izolację cieplną (im cieplejszy komin, tym lepszy ciąg). W przypadku starych kominów murowanych warto zamontować wkład ze stali kwasoodpornej, aby uniknąć zasysania powietrza poprzez szczeliny w spoinach. Kominek może również dymić przez niepoprawne wykonanie zwieńczenia komina – konieczne jest wówczas zamontowanie nasady kominowej.

Z kolei jeśli dym pojawi się już podczas rozpalania w kominku – najlepiej od razu sprawdzić drożność komina (może być zatkany substancją smolistą, sadzą lub nawet gniazdami ptaków).

Dlaczego kominek dymi?

Zbyt mała wentylacja

Najczęstszą przyczyną dymiącego kominka w nowym budownictwie jest zbyt mała wentylacja pomieszczeń wywołana dużą szczelnością drzwi i okien. Często dym jest również zasysany z kominka poprzez przewody wentylacyjne. Rozszczelnienie okien, czyli zapewnienie napływu świeżego powietrza powinno wystarczyć. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie doprowadzenie powietrza do paleniska osobnym przewodem. Zwykle zakłada się, że zamknięte wkłady kominkowe wymagają około 10 m³ powietrza na 1 kW mocy w ciągu godziny.

Sprawdź też: Kominek, który ogrzewa mieszkanie – czym jest system DGP?

Nieszczelności w kominku

Pojawienie się dymu może wynikać również z nieszczelnego zamknięcia drzwiczek wkładu kominkowego. Jeśli komin nie jest zatkany, to warto też ustalić, czy nic nie utknęło w przewodzie łączącym kominek z kominem.