Produkty

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wkłady kominkowe to przede wszystkim pewność, że nasz dom jest ogrzewany w możliwie najbardziej ekologiczny sposób. Spaliny, które tworzą się podczas spalania drewna w kominku, są bowiem znacznie mniej zanieczyszczone niż w tradycyjnym kotle gazowym lub węglowym. Jaki wkład wybrać, by mieć pewność co do jakości naszego ogrzewania?

kominek, wkłady kominkowe, montaż kominkaKwestia doboru wkładu do kominka, który będzie najważniejszym elementem instalacji grzewczej naszego domu,nie powinna dotyczyć tylko i wyłącznie jego roli dekoracyjnej. Wkład kominkowy, który ma za zadanie ogrzać całe nasze mieszkanie, musi mieć odpowiednio wysokie parametry.

Przede wszystkim bierzemy pod uwagę moc nominalną, czyli uśrednioną w czasie, dotyczącą otrzymanego ciepła. Nie kierujmy się mocą maksymalną,jest ona bowiem osiągana tylko w krótkim czasie i kamufluje rzeczywiste możliwości naszego wkładu. Można powiedzieć, że 1 kW mocy wkładu jest w stanie ogrzać 25m³ pomieszczenia.

Dobry wkład kominkowy oznacza oszczędność spalanego drewna. Jak to rozumieć? Otóż po jednorazowym załadunku drewna ciepło powinno być uzyskiwane nieprzerwanie nawet do 10 godzin. Wtedy nie ma potrzeby pamiętania o systematycznym uzupełnianiu swojego kominka.

Jaka temperatura spalin?

Bezpieczna temperatura nie może przekraczać 400° Celsjusza. montaż wkładu kominkowego, wkład kominkowy, kominek

Wkład żeliwny czy stalowy?

Wkłady żeliwne sprawdzą się w przypadku obudowy kominka wykonanej z ciężkich materiałów, w tym kamiennych. Będą pasowały do kominków zaaranżowanych w stylu klasycznym i rustykalnym.

Wkład żeliwny powinien mieć grubsze ścianki, wówczas dłużej będzie trzymał ciepło. Minusem tego rodzaju wkładów jest kruchość masy używanej do ich uszczelnienia.

Wkłady stalowe są bardzo różnorodne pod względem wzornictwa, materiał ten można bowiem dowolnie kształtować w procesie produkcji. Stal jest także bardzo wytrzymała i odporna na szoki termiczne. 

Podczas wyboru jednej lub drugiej opcji musimy wiedzieć, jak często będziemy używać kominka. Zarówno stal jak i żeliwo nadają się do kominków, które będą głównym źródłem ogrzewania domu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by wybrany wkład miał grube i mocne ścianki oraz by był wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów. Wkłady z niższej półki cenowej niosą niebezpieczeństwo tego, że po jakimś czasie będzie trzeba je wymienić, mogą się bowiem odkształcać lub nierównomiernie nagrzewać.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Modne i kolorowe – kominki w stylu fluo

Modne i kolorowe – kominki w stylu fluo
Urządzając i remontując mieszkanie, coraz śmielej wykorzystujemy nowoczesne formy aranżacji. Chętnie przełamujemy tradycyjne konwencje i sięgamy po od...
Czytaj więcej

Z czego składa się system DGP?

Z czego składa się system DGP?
System DGP jest ekonomicznym i coraz popularniejszym systemem ogrzewania pomieszczeń i wykorzystania ciepła wytwarzanego w kominku. Czym się charakter...
Czytaj więcej

Jaki kominek dobrać do mieszkania?

Jaki kominek dobrać do mieszkania?
Obecność kominka w salonie oznacza nie tylko komfort przebywania w jego ciepłym pobliżu, ale także możliwość połączenia go z niektórymi domowymi insta...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
16.09.2016
Strasznie droga impreza z tymi kominkami... Ale jak czytam to faktycznie nie ma co oszczędzać na poszczególnych częściach. No nic, warto mieć jednak takie ogrzewanie.
06.07.2015
moim zdaniem nie ma co oszczędzać na wkładzie kominowym... przecież chodzi o bezpieczeństwo. ja używam kominka rzadko, a i tak stalowy wkład dałam, bo po co mam się martwić czy coś mi się zepsuje

Ocena i komentarz dla:

Jaki wkład kominkowy wybrać?