icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wkłady kominkowe to przede wszystkim pewność, że nasz dom jest ogrzewany w możliwie najbardziej ekologiczny sposób. Spaliny, które tworzą się podczas spalania drewna w kominku, są bowiem znacznie mniej zanieczyszczone niż w tradycyjnym kotle gazowym lub węglowym. Jaki wkład wybrać, by mieć pewność co do jakości naszego ogrzewania?

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Kwestia doboru wkładu do kominka, który będzie najważniejszym elementem instalacji grzewczej naszego domu, nie powinna dotyczyć tylko i wyłącznie jego roli dekoracyjnej. Wkład kominkowy, który ma za zadanie ogrzać całe nasze mieszkanie, musi mieć odpowiednio wysokie parametry.

Przeczytaj także: Ruszty do kominka – przegląd

Przede wszystkim bierzemy pod uwagę moc nominalną, czyli uśrednioną w czasie, dotyczącą otrzymanego ciepła. Nie kierujmy się mocą maksymalną, jest ona bowiem osiągana tylko w krótkim czasie i kamufluje rzeczywiste możliwości naszego wkładu. Można powiedzieć, że 1 kW mocy wkładu jest w stanie ogrzać 25 m³ pomieszczenia.

Dobry wkład kominkowy oznacza oszczędność spalanego drewna. Jak to rozumieć? Otóż po jednorazowym załadunku drewna ciepło powinno być uzyskiwane nieprzerwanie nawet do 10 godzin. Wtedy nie ma potrzeby pamiętania o systematycznym uzupełnianiu swojego kominka.

Jaka temperatura spalin?

Bezpieczna temperatura nie może przekraczać 400° Celsjusza.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wkład żeliwny czy stalowy?

Wkłady żeliwne sprawdzą się w przypadku obudowy kominka wykonanej z ciężkich materiałów, w tym kamiennych. Będą pasowały do kominków zaaranżowanych w stylu klasycznym i rustykalnym.

Wkład żeliwny powinien mieć grubsze ścianki, wówczas dłużej będzie trzymał ciepło. Minusem tego rodzaju wkładów jest kruchość masy używanej do ich uszczelnienia.

Sprawdź również: Kratka kominkowa czy anemostat – co wybrać?

Wkłady stalowe są bardzo różnorodne pod względem wzornictwa, materiał ten można bowiem dowolnie kształtować w procesie produkcji. Stal jest także bardzo wytrzymała i odporna na szoki termiczne. 

Podczas wyboru jednej lub drugiej opcji musimy wiedzieć, jak często będziemy używać kominka. Zarówno stal, jak i żeliwo nadają się do kominków, które będą głównym źródłem ogrzewania domu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by wybrany wkład miał grube i mocne ścianki oraz by był wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów. Wkłady z niższej półki cenowej niosą niebezpieczeństwo tego, że po jakimś czasie będzie trzeba je wymienić, mogą się bowiem odkształcać lub nierównomiernie nagrzewać.