Produkty

Kratki kominkowe – rodzaje i zastosowanie

Kratki kominkowe – rodzaje i zastosowanie

Kratki kominkowe są nieodłącznym elementem systemu dystrybucji gorącego powietrza – DGP. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kratek, które różnią się miejscem montażu i zastosowaniem

Po co nam kratki?

Kratki kominkowe pełnią dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim w systemie DGP nawiewają ciepłe powietrze do środka pomieszczeń (zarówno przy metodzie grawitacyjnej, jak i mechanicznej). Większość modeli daje możliwość sterowania ilością powietrza docierającego do środka za pomocą gałki – zmienia położenie żaluzji i zwiększa bądź zmniejsza dopływ (dostępne są także kratki sterowane automatycznie za pomocą specjalnego panelu). Druga funkcja kratek jest czysto ozdobna – zakładamy je przy kominkach, by maskowały otwory wentylacyjne.

Dobra kratka, czyli jaka?

Przez długi czas i w niezmienionej formie posłużą nam kratki wykonane z nierdzewnej blachy i zabezpieczone antykorozyjnie (np. z ocynkowanej blachy mają one trochę gorsze właściwości i trzeba je co jakiś czas ponownie nanosić na nie warstwę cynku), a także malowane farbą proszkową, powlekane i galwanizowane. Kratki „pracują” w trudnych warunkach, są stale podgrzewane do wysokich temperatur, dlatego muszą być wykonane z dobrej jakości materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Niezależnie od jakości możemy kupić je w różnych kolorach, kształtach i wzorach (dostępne są także z bogatymi zdobieniami) – z całą pewnością stanowią one również element dekoracyjny wnętrza.

Gdzie montujemy kratki?

Zaleca się założenie minimum trzech kratek w samym kominku. Dużą kratkę montuje się w obudowie kominka w jej górnej części – służy do odprowadzania ciepłego powietrza (działanie wysokich temperatur najlepiej znoszą kratki z siatką). Nad nią instalujemy dwie mniejsze – mają one wentylować miejsce pod stropem. Oprócz tego montuje się także kratki w suficie i w ścianie (w systemie DGP rozprowadzają one ciepłe powietrze po całym mieszkaniu).

kominek

Rodzaje kratek

Kratki kominowe można podzielić ze względu na pełnione przez nie funkcje i miejsce montażu:

- wlotowe – montuje się je w dolnej części kominka, standardowo do wentylacji przeznacza się jeden otwór, ale możliwe jest zrobienie większej ich ilości. Za pomocą tej kratki wtłaczane jest powietrze, bez którego nie nastąpi proces spalania.

- wylotowe – zakłada się je na otwory wentylacyjne zlokalizowane w górnej części kominka. Służą one do wyprowadzania ciepłego powietrza z okapu.

Uwaga! Wymiary kratki (pole czynne) uzależnione są od mocy wkładu kominkowego, szacunkowo przyjmuje się, że wystarczy 40–60 cm² na 1 kW mocy kominka.

- dekompresyjne – instaluje się je w kominku na dużej wysokości, z zachowaniem ok. 40-centymetrowego odstępu od sufitu (ten prosty system nazywa się półką dekompresyjną). W tym miejscu kominek nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, taka kratka chroni też sufit przed przegrzewaniem się i zapobiega stratom ciepła. Lepszy efekt uzyskamy, gdy założymy co najmniej dwie, umieszczając je niesymetrycznie na różnych wysokościach (jedną pod półką dekompresyjną, a drugą nad nią) i po dwóch stronach kominka. W ten sposób wymuszamy intensywną cyrkulację powietrza, która chłodzi sufit.

Uwaga! Wymiary kratek dekompresyjnych nie mają wpływu na prawidłowy proces przepływu powietrza.

O czym trzeba pamiętać?

W czasie wybierania kratek niezwykle ważne jest odpowiednie dostosowanie ich wymiarów do mocy kominka. Inaczej może dojść do przegrzania się obudowy kominka, jego wkładu lub kratek, co spowoduje ich uszkodzenie (występuje najczęściej). Nie mniej ważne jest zamontowanie kratek wlotowych – jeśli o tym zapomnimy, doprowadzimy do upośledzenia wymiany ciepła w systemie DGP. 

Data publikacji: 21.08.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kratka kominkowa czy anemostat – co wybrać?

Kratka kominkowa czy anemostat – co wybrać?
Jeśli planujemy montaż systemu mechanicznej wentylacji lub rozprowadzania ciepłego powietrza, z pewnością zastanawiamy się nad tym, jak zakończyć jego...
Czytaj więcej

Co to jest anemostat?

Co to jest anemostat?
Anemostat jest elementem, który montuje się na wylotach nawiewów w mechanicznej instalacji wentylacyjnej. Pełni funkcje zarówno p...
Czytaj więcej

10 błędów popełnianych podczas budowy kominka

10 błędów popełnianych podczas budowy kominka
Prawidłowo wykonany kominek gwarantuje nam bezusterkowe i bezpieczne działanie przez lata. W czasie budowy trzeba kierować się zarówno zasadami budowl...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kratki kominkowe – rodzaje i zastosowanie