Zalety kominków elektrycznych

Kominek i wychodzące z niego ciepło to jeden z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia mieszkania. Z racji tego, że do jego funkcjonowania konieczne jest spełnienie specyficznych warunków, nie każdy może sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Na szczęście, tradycyjny kominek można zastąpić kominkiem elektrycznym. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Zalety kominków elektrycznych

Przystosowanie do każdych warunków
Warto zacząć od tego, że wyposażenie w kominek elektryczny to dobre rozwiązanie w każdym typie budownictwa. Bez względu na to, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w kawalerce – kominek elektryczny może pojawić się w dowolnym wnętrzu. Co istotne, jego obecności nie musimy określać już przy projekcie budowy domu. Aby go ulokować, nie potrzebujemy ani przewodów kominowych, ani specjalnych instalacji. Do pełni użytkowania wystarczy nam gniazdko instalacji elektrycznej.

Dopasowanie do każdej aranżacji
Kominek elektryczny może być efektownym dodatkiem zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Jego z natury szykowny wygląd z pewnością doda pomieszczeniu należytej elegancji.

Wysoki komfort użytkowania
Korzystanie z kominka elektrycznego jest bardzo wygodne. W odróżnieniu od tradycyjnego odpowiednika nie musimy nosić opału, rozpalać w nim ognia, wyrzucać popiołu i co ważne, cały czas doglądać. Kominki te nie brudzą również sadzą, ani nie wydzielają dymu.

Wielosezonowa użyteczność
Użyteczność kominków elektrycznych jest widoczna przez cały rok. Z racji wyboru opcji samego efektu płomienia lub połączenia go z faktycznym grzaniem, kominek może pełnić jedną z dwóch ról – wizualną bądź grzewczą. Sami decydujemy, z której formy skorzystamy.

Zalety kominków elektrycznych

Gwarancja bezpieczeństwa
Nie da się ukryć, że kominek elektryczny jest rozwiązaniem nad wyraz bezpiecznym. Brak naturalnego ognia, a tym samym nienagrzewająca się przednia szyba, pozwala nam na wielogodzinny relaks bez obawy pożaru czy spalenia podłóg. Eksploatacja kominków elektrycznych nie stanowi najmniejszego zagrożenia również wtedy, gdy w domu przebywają dzieci.

Prosta regulacja płomienia
W tradycyjnym kominku regulacja płomienia odbywa się poprzez dorzucenie opału. I to w sposób dość ograniczony. W przypadku produktu elektrycznego, wystarczy skorzystać z kilku przycisków znajdujących się na pilocie lub kominku. Tym samym, w jednej chwili możemy cieszyć się ciepłem wysokiego, pomarańczowego ognia, podczas gdy za moment ciepło kominka będzie na dużo niższym poziomie. Sprawia to, że kominek zaspokoi najbardziej zróżnicowane potrzeby użytkowników i poniekąd odzwierciedli nasze nastroje. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu mamy wpływ na ilość zużytej energii elektrycznej.
 

Oszczędność energii
Kominki elektryczne są z reguły rozwiązaniem oszczędnym, pobierają bowiem znikomą ilość prądu. Sam efekt płomienia pobiera ok. 200 W energii. Jednak w połączeniu z ogrzewaniem liczba ta podnosi się do nawet 2 kW. Nie jest zatem polecane, by korzystać z kominka, jako z jedynego źródła ogrzewania, nie będzie to bowiem ekonomiczne.