Produkty

Drewno do kominka

Drewno do kominka

W kominku należy palić wysuszonym drewnem liściastym. Wilgotne drewno traci właściwości grzewcze gdyż podczas palenia zużywa energię na schnięcie zamiast oddawać ją otoczeniu.

drewno do kominkaNależy palić drewnem liściastym, dobrze wysuszonym - sezonowanym minimum 1,5 roku (im twardsze, tym wymaga dłuższego czasu). Wilgotne drewno traci swe właściwości grzewcze, a w dodatku mocno dymi brudząc wnętrze kominka, szybę i komin

Im suche drewno jest twardsze, tym więcej ciepła oddaje (jest bardziej kaloryczne), pali się mniejszym płomieniem ale za to dłużej. Dlatego mimo, że droższe - bywa bardziej ekonomiczne. Ważne też, czy nie ma zbyt dużo kory, która obniża wartość opałową. Twarde drewno trudno jednak rąbać na mniejsze kawałki. 

Najpopularniejsze gatunki. Grab, jesion, dąb i buk - są twardsze i bardzo kaloryczne, ale droższe. Tańsze i bardziej miękkie są: brzoza, olcha (ładnie pachnie, często stosowana jest do wędzenia, ale nadmiar zapachu bywa uciążliwy) i lipa. Oprócz tego można też palić drewnem drzew owocowych, robinią akacjową i innymi gatunkami liściastymi.
Uwaga: nie należy palić drewnem iglastym, gdyż zostawia smolisty, trudny do usunięcia osad i sadzę wewnątrz kominka i komina, a oprócz tego dymi i strzela - co bywa niebezpieczne zwłaszcza w kominkach otwartych.

Jak przygotować drewno. Do palenia w kominku najlepsze są kawałki 20-30 cm długości, przecięte na pół lub drobniej. Drewno powinno leżeć w przewiewnym, zadaszonym miejscu, osłoniętym przed deszczem i śniegiem. Nie należy go przykrywać folią gdyż drewno musi oddychać, można natomiast osłonić przewiewną plandeką.

Cięcie. Do cięcia pni i gałęzi na krótsze odcinki najlepsze są pilarki łańcuchowe. Jeśli używamy ich sporadycznie i nie mamy zbyt dużo drzew w ogrodzie warto kupić pilarkę elektryczną lub akumulatorową (nie ogranicza jej zasięg kabla, ale akumulator wystarcza na kilkadziesiąt minut - pozwala przeciąć około 60 pni grubości do 8 cm, a ładuje się kilka godzin), dla profesjonalistów polecamy modele spalinowe, są jednak cięższe i głośniejsze, ale mają większą moc.
Do przytrzymania długich pni podczas cięcia potrzebne są stojaki - kozły, dzięki którym nie trzeba się schylać. W sklepach można kupić modele z regulowaną wysokością i blokadami chroniącymi przed przesuwaniem się drewna. drewno kominkowe castorama

Rąbanie. Do rozłupania pni na mniejsze kawałki potrzebna jest dobra siekiera. Powinna być ostra, mieć odpowiednio wyprofilowane ostrze w kształcie klina i powinna być wygodna (tu znaczenie ma długość trzonka i jego ciężar - mniej siły wkładamy rąbiąc długą, lżejszą siekierą niż krótką i cięższą). Bardzo ważne jest też stabilne mocowanie trzonka - aby nie spadał podczas pracy. Dlatego bezpieczniejsze są urządzenia zintegrowane np. siekiery firmy fiskars niż tradycyjne - z metalowym ostrzem i drewnianym trzonkiem. 


Drewno rąbie się na pniu - średnicy kilkudziesięciu cm lub 1 m i wysokości nieco poniżej pasa osoby rąbiącej.
Do łupania większych ilości drewna lepiej kupić rębarkę - elektryczną lub silniejszą - spalinową. Urządzenia te naciskają na drewno siłą kilku ton, rozdzielając je na części i wracają automatycznie do pierwotnego położenia. Przed zakupem warto sprawdzić jaką długość i średnicę drewna urządzenie może rozłupać, na ile części i jakie ma zabezpieczenia. 

Drewno w domu. Do przynoszenia drewna z drewutni oraz przechowywania niewielkich jego ilości polecamy kosze kominkowe - wiklinowe lub metalowe. Większe ilości drewna można przechowywać we wnęce pod kominkiem, ale wówczas na podłodze gromadzi się brud, drzazgi i kawałki kory.

Data publikacji: 29.12.2012
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu
Odpowiednie ogrzewanie domu powinno odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników – być ekonomiczne, stabilne i ekologiczne. Liczy się tak...
Czytaj więcej

Co to jest pellet?

Co to jest pellet?
W obliczu obecnego zanieczyszczenia środowiska wiele osób szuka alternatywy dla węgla opałowego czy drewna. Jest nim pellet. Co to jest? Jakie ...
Czytaj więcej

Jak opalać dom w naturalny sposób?

Jak opalać dom w naturalny sposób?
Do wytwarzania ciepła w pomieszczeniach i przygotowywania ciepłej wody użytkowej mogą z powodzeniem służyć nam urządzenia zasilane drewnem. Ten natura...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Drewno do kominka