Czy warto inwestować w biokominki?

Wielu z nas marzy o posiadaniu w swoim domu kominka. Jeśli mieszkamy w bloku, jego instalacja nie jest możliwa. Czy nasze marzenie już nigdy się nie spełni? Niekoniecznie – wystarczy, że zamiast tradycyjnego paleniska nasz wybór padnie na biokominek, nowoczesne urządzenie będące po części dekoracją, po części źródłem ciepła.

Wielu z nas marzy o posiadaniu w swoim domu kominka. Jeśli mieszkamy w bloku, jego instalacja nie jest możliwa. Czy nasze marzenie już nigdy się nie spełni? Niekoniecznie – wystarczy, że zamiast tradycyjnego paleniska nasz wybór padnie na biokominek, nowoczesne urządzenie będące po części dekoracją, po części źródłem ciepła.

Gdyby zapytać ekspertów z czym kojarzy im się biokominek, z pewnością powiedzieliby o nowoczesności, ekologii, dekoracji.

Czym jest biokominek i jak działa?

Biokominek to rodzaj kominka, w którym zamiast tradycyjnego paliwa w postaci drewna bądź brykietu używa się biopaliwa (płynnego lub żelowego). Najważniejszą cechą tego urządzenia jest brak konieczności podłączenia go do jakiejkolwiek instalacji grzewczej, w tym także do przewodu kominowego.

Biokominki to wciąż nowość na rynku polskim, która dopiero walczy o popularność równą tradycyjnemu kominkowi.

Przeczytaj także: Wszystko o kaflach do obudowy kominka

Czy warto inwestować w biokominki?

Skąd ciepło?

Biokominki nazywane niekiedy też kominkami dekoracyjnymi, uzyskują płomień dzięki spalaniu alkoholu etylowego. Paliwo tego typu daje ciepło bez wydzielania dymu, sadzy czy popiołu.

Ciepło, które wytwarza biokominek nie jest tak duże, by móc nim ogrzać całe mieszkanie. Przy takim dekoracyjnym kominku można się oczywiście ogrzać, jednak nie będzie on w stanie ocieplić większego pomieszczenia.

Największą zaletą biokominków jest ich mobilność. Są nieduże i łatwe do przenoszenia, a dzięki temu można ich używać zarówno w różnych pomieszczeniach domu, jak i na zewnątrz budynku np. na tarasie. W tym artykule przeczytasz o tym, jak zamontować biokominek.

Czy biokominkiem można ogrzewać pomieszczenie?

Chociaż biokominki pełnią głównie funkcję dekoracyjną, mogą do pewnego stopnia ogrzać dane pomieszczenie. Jednak nie mogą być traktowane jako główne źródło ciepła w mieszkaniu czy domu.

Przeciętnie biokominek ma niewielką moc grzewczą, ok. 3 kW. Ponadto biopaliwo, którym zasilamy biokominek, jest relatywnie drogie. W zależności od regulacji płomieni ognia i pojemności zbiornika na biopaliwo, po jednorazowym jego napełnieniu ogień w biokominku może się palić od 2 do 5 godzin.

Sprawdź też: Ile kosztuje wymiana lub remont obudowy do kominka?

Czy warto inwestować w biokominki?

Jedno jest pewne – biokominki są bardzo bezpieczne!

Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Podczas spalania biopaliwa wytwarza się jedynie para wodna oraz niewielka ilość CO₂, która jest porównywana do ilości zawartej w wydychanym przez człowieka powietrzu.

Wystarczy tylko dobrze dobrać miejsce, w którym będzie on działał, najlepiej  z daleka od łatwopalnych substancji i cieszyć się jego widokiem.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa nie należy dolewać paliwa bezpośrednio do płonącego ognia.