icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki kominek do małego mieszkania?

Kominek to ten element instalacji grzewczej, który oprócz prymarnej funkcji dostarczania ciepła domostwu, tworzy również odpowiedni nastrój, tak bardzo pożądany przez wielu z nas. Aby jednak system domowego ogrzewania był sprawny a przy tym wydajny, wkład kominkowy powinien cechować się określoną mocą w stosunku do wielkości przestrzeni, którą chcemy ogrzać. Jaki kominek dobrać do małego mieszkania? O tym w poniższym artykule.

kominek w małym mieszkaniu

Małe jest piękne

Małe mieszkania nie grzeszą zbyt wielką powierzchnią użytkową, ale przez to łatwiej je ogrzać. Kominek w takich sytuacjach sprawdza się znakomicie, o ile oczywiście pozwala na to układ mieszkania. Im jego plan bardziej zwarty, tym lepiej, a ciepło dobywające się z kominka będzie efektywniej zużytkowane.

Kominek w małych mieszkaniach

Posiadając małe mieszkanie i chcąc wyposażyć je w stylowy kominek, musimy przed ostateczną decyzją dwa razy się zastanowić. Do instalacji tego urządzenia grzewczego powinniśmy podejść z największą starannością. Kominek posiada swoją specyfikę, co w określonych okolicznościach przemienia się w wadę, której często nie da się zniwelować. Przede wszystkim kominek ogrzewa punktowo, co oznacza, że podstawowym wymogiem jest usytuowanie go w możliwie centralnej części największego pomieszczenia. Aby ciepłe powietrze rozchodziło się równomiernie po całym mieszkaniu, wokół niego powinna być pozostawiona możliwie duża przestrzeń otwarta – najlepiej w co najmniej trzech kierunkach. Odpadają więc pomysły na lokowanie kominka w narożnikach pomieszczeń. Jest to mało efektywne rozwiązanie.

Główne zagrożenia

Podstawowym problemem, z którym borykają się posiadacze kominków w małych mieszkaniach, jest problem zbyt szybkiego nagrzewania się jednego z pomieszczeń – tego, w którym stoi urządzenie. Salon o metrażu nie przekraczającym 30 m² wymaga minimalnych mocy grzewczych. W tym wypadku kupowanie na wyrost nie popłaca – szybko odbije to się na naszym cieplnym komforcie.

Drugą sprawą, jest odpowiednie zaaranżowanie salonu, aby przebywanie w nim było nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne. Wszelkie tekstylne siedziska muszą być umiejscowione w bezpiecznej odległości od paleniska. Drugą sprawą jest znalezienia dodatkowego miejsca na opał i akcesoria kominkowe, co w przypadku mniejszych pomieszczeń, może stanowić kłopot. Wyzwaniem aranżacyjnym będzie również takie zorganizowanie przestrzeni salonu, by instalacja kominkowa nie przytłoczyła innych elementów wyposażenia.

biokominek Castorama

Alternatywy dla tradycyjnego kominka

Mniejsze mieszkanie oznacza również problem z odprowadzeniem spalin. Dodatkowe miejsce trzeba również zarezerwować dla rur odprowadzających ciepłą wodę, w przypadku gdy posiadamy kominek z płaszczem wodnym. Instalacja oddymiająca bywa często problemem, jeśli pierwotny projekt domu jej nie obejmował. Z tego powodu, często zamiast instalalowania klasycznego kominka, proponuje się biokominek. Nie potrzebuje on przewodu odprowadzającego spalin, a przy tym jest również estetyczny i funkcjonalny. Wymaga też o wiele mniejszego nakładu pracy potrzebnej do zachowania go w należytej czystości.

Inną opcją jest montaż kominka elektrycznego. To stosunkowo nowe rozwiązanie zyskuje coraz większe uznanie, głównie przez wzgląd na rosnącą dostępność lepszych modeli, jakie prezentują nam ich producenci. Współczesne kominki elektryczne nie tylko świetnie imitują wizualne doznania, ale potrafią też skutecznie ogrzać pomieszczenie.

Data publikacji: 19.08.2016