icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie palenisku powietrza niezbędnego do spalania drewnianych polan. Oto w jaki sposób to wykonać.

wentylacja kominka

Kominek nie tylko jako dekoracja pomieszczenia

Ciepło dobywające się z kominka w połączeniu z widokiem ogarniętych płomieniem gałęzi i szczap oraz zapachem palącego się drewna są na tyle atrakcyjne, że często decydujemy się zamienić stojący w kącie pomieszczenia piec kaflowy na tego typu urządzenie lub budujemy je od podstaw, wykorzystując umiejscowiony nieopodal przewód kominowy.

Jeśli mamy na względzie uzyskanie wspaniałej, działającej na nasze zmysły dekoracji wykorzystywanej jesienią i zimą i dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem, z powodzeniem możemy zdecydować się na kominek otwarty, o ile tylko zapewnimy dymowi skuteczną drogę ujścia przez komin z odpowiednim ciągiem. Jednak ciepło z takiego kominka poczują tylko ci, którzy znajdują się w jego bezpośredniej bliskości – sprawność energetyczna kominka otwartego wynosi jedynie 10%. Decydując się na budowę kominka, warto wykorzystać jego możliwości wytwarzania wysokiej temperatury – produkowane obecnie urządzenia mogą z powodzeniem ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajdują, ale również inne. Służy do tego system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) – możliwe jest także uzyskanie ciepłej wody do zasilania grzejników i ciepłej wody użytkowej (kominek z płaszczem lub rusztem wodnym).

Kominek, jeśli zbudowany jest z odpowiednich materiałów, ma możliwości akumulowania ciepła, przez co oddaje je w długim czasie po wygaśnięciu płomieni wewnątrz.

Czerpnia Vents 100 mm chromonikiel

Powietrze niezbędnie do prawidłowego działania kominka

Aby kominek wytwarzał zakładaną ilość ciepła, do spalania drewnianych polan lub innego opału niezbędne jest dostarczenie palenisku odpowiedniej ilości powietrza. Szczegółowe co do tego aspektu wyliczenia powinien zawierać projekt kominka – w największym skrócie przyjmuje się, że na każdy 1 kW mocy urządzenia należy mu dostarczyć minimum 10 m3 świeżego powietrza. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli wykonamy osobny kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz. Składają się na niego następujące elementy:

- czerpnia świeżego powietrza,

- przepustnica,

- kanał prostokątny lub rura z blachy ocynkowanej albo PCV,

- kratka nawiewna z kasetą i filtrem.

 

Data publikacji: 26.10.2016