Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym

Kominek to nie tylko bardzo nastrojowy element wystroju wnętrz, ale także źródło ciepła i potencjalnych oszczędności energetycznych. Warto zadbać o to, aby powstałe ciepło równomiernie rozprowadzić po sąsiednich pomieszczeniach. Świetnie sprawdzi się przy tym zadaniu kominek z płaszczem wodnym.

Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym

Kominek w domu z instalacją c.o.

Instalację rozprowadzającą ciepło z kominka najłatwiej stworzyć jeszcze na etapie budowy. Jeżeli jednak mamy wykończony dom z gotową już instalacją centralnego ogrzewania wodnego, możemy zainstalować wkład kominkowy z wymiennikiem ciepła. Specjalnie skonstruowane, podwójne ścianki takiego wkładu, pozwalają na przepływ i podgrzanie wody, która stanowi źródło energii cieplnej. Ciepło z kominka będzie wówczas transportowane do grzejników stanowiących element naszej instalacji c.o. Kominek z płaszczem wodnym może funkcjonować także jako główne źródło ciepła, choć najczęściej stanowi drugą, równoległą możliwość uzupełniającą ogrzewanie kotłem gazowym, olejowym czy elektrycznym.

Techniczne wymogi łączenia

Kominek z płaszczem wodnym jest urządzeniem zasilanym paliwem stałym i pracuje w systemie otwartym, a układ z kotłem c.o. i grzejnikami wymaga instalacji zamkniętej. Połączenie obu tych systemów będzie możliwe jedynie przy dwóch instalacjach z wymiennikiem ciepła, który je swoiście odseparuje. Woda z obu systemów nie może się mieszać. Dla zachowania bezpieczeństwa, instalacja z kotłem i grzejnikami musi być wyposażona w zamknięte naczynie wzbiorcze (tzw. przeponowe) dla wody, zaś instalacja z kominkiem musi mieć naczynie otwarte, stanowiące zabezpieczenie przed zbytnim wzrostem ciśnienia i uszkodzeniem elementów.

Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym

Orientacyjne koszty

Przy podejmowaniu decyzji o instalowaniu kominka z płaszczem wodnym powinniśmy mieć świadomość wysokości kosztów, z jakimi będziemy musieli się liczyć. Będą one mniej więcej takiego rzędu:

- wkład kominkowy z płaszczem - od ok. 2000 zł,

- obudowa tego wkładu - od ok. 1500 zł,

- akcesoria typu wymiennik ciepła umożliwiający włączenie kominka do instalacji z kotłem na paliwo gazowe lub ciekłe - około 500 zł,

- naczynie zbiorcze - około 200 zł,

- ewentualnie sterownik (dopływu powietrza do kominka) - ok 200 zł, pompa obiegowa - od 300 zł.

Korzyści z płaszcza wodnego

Kominek z płaszczem wodnym pozwoli nam na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Ciepło ze spalania drewna (ewentualnie innych ekosurowców) w kominku jest znacznie tańsze od kosztów spalania gazu – co najmniej o 1/3, a nawet o 2/3 w porównaniu z kosztami oleju czy gazu płynnego. Dzięki sporej bezwładności cieplnej wody, ogrzewanie takie działa jeszcze długo po wygaśnięciu płomienia w palenisku kominka. Można osiągnąć wydłużenie czasu pracy takiej instalacji, stosując na przykład zbiornik na wodę o dużej pojemności, tzw. bufor. Kominek z płaszczem wodnym możemy także z powodzeniem wykorzystywać do podgrzewania wody dla celów gospodarstwa domowego.