Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wszystko o kaflach do obudowy kominka

Kafle to idealny materiał do obudowy kominków. Ostatnio stały się znacznie bardziej popularne niż inne materiały tego typu. Bardzo dekoracyjne i wytrzymałe stają się trendem w zakresie aranżacji wnętrz i wykończenia instalacji kominkowej.

Wszystko o kaflach do obudowy kominka

1. Wymiary kafli – standardowe lub na wymiar

Wymiary kafli kominkowych mogą być różne. Z reguły produkuje się standardowy wymiar 20 x 20 cm. Jednakże niekiedy niezbędne jest wykonanie produktów na specjalne życzenie danej osoby. Oczywiście przy nietypowych zamówieniach zawsze musimy liczyć się ze wzrostem ceny.

2. Czy kafle są drogie?

Widełki cenowe potrafią być bardzo różne. W ofercie sklepów możemy odnaleźć kafle tańsze oraz te z wyższej półki. Najdroższe kafle potrafią osiągać ceny rzędu kilkuset złotych.

Na cenę wpływ ma wiele aspektów. Przede wszystkim miejsce i rodzaj wykonania. Tańsze kafle z reguły są wynikiem masowej produkcji, droższe powstają w specjalnych zakładach rzemieślniczych.

Oczywiście najwięcej zapłacimy za te kafle, które wykonywane są ręcznie przez artystów ceramików.

W zakresie kafli wpływ na wysokość ceny ma także ilość zamawianego produktu. Im mniej kafli zamówimy, tym będą one droższe. Dlaczego? Sama produkcja tego rodzaju materiału jest bowiem dość kosztowna. Rzemieślnikom nie na rękę jest rozgrzewanie pieca tylko dla kilku kafli.

Przeczytaj także: 10 błędów popełnianych podczas budowy kominka

Wszystko o kaflach do obudowy kominka

3. Wpływ kafli na aranżację pomieszczenia

Produkowane obecnie kafle mogą mieć różną stylistykę. Mogą nawiązywać do dawnych replik gotyckich lub francuskich, mogą być zupełnie nowoczesne, mogą być ręcznie malowane i nawiązywać do wzorów ludowych.

Istnieją także kafle piecowe, które w rezultacie po okryciu nimi kominka przypominają dawny piec na węgiel.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o czyszczeniu i impregnacji kominków

4. Obudowa kominka z kafli a przeznaczenie

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj obudowy wybrać, zawsze najpierw przemyśl, jaką rolę będzie spełniał Twój kominek. Jeśli zamierzamy w nim palić tylko od czasu do czasu, rodzaj i faktura materiałów zastosowanych do wykończenia obudowy nie są tak ważne.

W drugim przypadku, gdy kominek będzie pełnił rolę głównego źródła ciepła, lepiej wybierać do jego obudowy takie tworzywa, które nie są chłonne (nie plamią się) i są stosunkowo gładkie, by dały się bez problemu odkurzać.