Organizacja przestrzeni wokół kominka – o czym musimy pamiętać?

Nastał już sezon grzewczy. Niektórzy z nas będą go zapewne spędzali w nowym domu z kominkiem. Nie wszyscy jesteśmy nauczeni i przygotowani do korzystania z takiego źródła ogrzewania. Przypomnijmy sobie zatem kilka zasad organizacji przestrzeni wokół kominka.

Przejdź do następnych akapitów:

Kominek i jego przestrzeń na etapie wykańczania

To, jak będzie wyglądało miejsce, które wykorzystamy do palenia drewna w domu, powinno być dobrze zaplanowane i zaprojektowane już przed samą jego budową. Również otoczenie musi być odpowiednio przystosowane. Jeśli zatrudniamy architekta, pamiętajmy aby upewnić się, że jest to osoba, która zna się na instalacjach kominkowych. Bywa również, że nasze mieszkanie chcemy wzbogacić o dodatkowe źródło ogrzewania – taki zabieg nie należy do najprostszych i wymaga fachowej wiedzy. Wkład kominkowy powinien być w odpowiedni sposób obudowany, co nie tylko zapewnia estetyczne wykończenie przestrzeni, ale i wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Wkład kominkowy NORDflam Etna Eko żeliwny 13 kW

Gdzie znajduje się kominek?

Ulokowanie kominka w domu to nie tylko kwestia, która ma znaczenie w funkcjonowaniu takiego systemu grzewczego i równomiernego rozprowadzania ciepła po wszystkich pomieszczeniach. Jego umiejscowienie wiąże się również ze specyficznymi wymogami dotyczącymi podłoża. Jeśli kominek ma stać w salonie, gdzie połoga jest pokryta wykładziną dywanową, konieczne jest szczególne dostosowanie przestrzeni wokół paleniska tak, aby zapewniało nam maksymalne bezpieczeństwo jego użytkowania. Odpryski, iskry czy żar z kominka mogą bowiem doprowadzić – w najlepszym razie – do nieestetycznych, wypalonych dziur w dywanie, a w najgorszym – do pożaru. Dodatkowo – pod wylewką w podłodze, w takich sytuacjach raczej powinno umieszczać się wełnę zamiast styropianu. Jak mówią przepisy:Palenisko powinno być umieszczone na podłożu niepalnym o grubości co najmniej 0,15 m, a przy piecach metalowych bez nóżek – 0,3 m. Podłoga łatwo zapalna przed drzwiczkami palenisk powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej 0,3 m, sięgającym poza krawędzie drzwiczek co najmniej po 0,3 m. Warto, aby pod naszym kominkiem znajdował się postument (na przykład betonowy czy kamienny) o wysokości 15 cm – zapobiegnie on nagrzewaniu się podłoża.

Wokół kominka

Wkład kominkowy Eco 8 kW

Jeśli nasz kominek znajduje się w niewielkiej odległości od desek, paneli, wykładzin PCV czy dywanu, należy otoczyć jego front materiałem, który nie jest łatwopalny. Może do tego posłużyć płyta blaszana, a możemy również wyłożyć kawałek posadzki płytkami podłogowymi – gresem, który ma odpowiednią odporność na wysoką temperaturę. Należy pamiętać, że wypełnienie pomiędzy płytami musi być również wykonane z fugi, która może być wykorzystywana w pobliżu źródeł ciepła. Niektóre płytki ceramiczne mogą pod wpływem wysokiej temperatury pękać. Klej, na który je przyczepiamy, powinien się wykazywać odpowiednimi właściwościami.

Organizacja przestrzeni

Piec stalowy Panadero Fenix 7,2 kW

Żeby wygodnie i bezpiecznie móc korzystać z paleniska, musimy odpowiednio przygotować jego otoczenie. W pobliżu kominka powinniśmy mieć przystosowany do przechowywania drewna kawałek przestrzeni. Może to być półka, skrzynka czy specjalny podest. Pod niektórymi kominkami znajdziemy specjalne miejsce do składowania drewna. Przy kominku powinien znaleźć się również metalowy zestaw narzędzi, które umożliwią nam bezpieczną kontrolę paleniska – pogrzebacz, łopatkę czy szczypce. Również zmiotka i szufelka (koniecznie metalowa!) powinna znaleźć się wśród akcesoriów kominkowych – to one pozwolą nam zachować porządek. Metalowe wiadro umożliwi bezpieczne wyniesienie popiołu, nawet jeśli znajduje się w nim nadal żar. Możemy również postawić specjalny kosz czy pojemnik na rozpałkę.

 

Data publikacji: 14.10.2016