TV i kominek w salonie – zasady dotyczące rozmieszczenia na jednej ścianie

Zarówno kominek, jak i telewizor przymocowany bezpośrednio do ściany lub stojący na szafce wchodzącej w skład większego segmentu to podstawowe wyposażenie naszego salonu. Aby użytkowanie jednego i drugiego było wygodne, powinniśmy zachować odpowiednie odległości w ich rozmieszczeniu.

TV i kominek w salonie

Codzienne oglądanie telewizji tuż przy delikatnie palącym się drewnie w kominku to przyjemność, na którą może sobie pozwolić każdy właściciel większego salonu. Trudność w rozplanowaniu ustawienia jednego i drugiego przedmiotu tkwi głównie w tym, że oba zwykle znajdują swoje miejsce na jednej ze ścian. W jaki sposób zaaranżować salon tak, aby codzienne czynności nie były utrudnione, a komfort oglądania telewizji był naprawdę wysoki?

Przeczytaj także: Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym

Funkcjonalne rozmieszczenie, które nie utrudni poruszania się po salonie

To przede wszystkim takie rozłożenie mebli oraz kominka, które zapewni wyjście na taras bez omijania przeszkód, w tym wypadku mebli. Aby lepiej to zobrazować, wyobraźmy sobie duży salon z otwartą kuchnią. Kominek z pewnością umieścimy w rogu ściany, która położona jest najbliżej korytarza, nieopodal zawiesimy telewizor oraz postawimy wąski segment szafek. Minimalna odległość kanapy od telewizora to około 1,5 metra. Biorąc zatem pod uwagę, że do mebli kuchennych pozostało niewiele miejsca, stół pełniący funkcję jadalni postawmy możliwie najbliżej kuchni.

Widok

Siedząc na kanapie, powinniśmy patrzeć na ekran telewizora lub na kominek. Trochę dziwacznie byłoby patrzeć bezpośrednio na korytarz lub drzwi od łazienki. Dlatego starajmy się umiejscowić zarówno jeden, jak i drugi element możliwie na wprost przyszłej kanapy.

To, gdzie znajdzie się kominek, zwykle ma swoje odzwierciedlenie w projekcie. Zgodnie z nim dopasowujemy nie tylko wielkość kominka, ale również kształt wkładu oraz materiał, z jakiego zostanie wykonany. Dobrze dopasowany materiał sprawi, że konstrukcja będzie wyglądała nie tylko ciekawie, ale i bardzo solidnie.

TV  i kominek w salonie

Zobacz też: 10 błędów popełnianych podczas budowy kominka

Tak jak w przypadku kominka, tak i w przypadku telewizora znacznie szybciej musimy zdecydować o jego umiejscowieniu. Szybka decyzja o rozmieszczeniu poszczególnych przedmiotów pozwoli uniknąć na podłodze kabli, które często psują efekt wykończeniowy całego wnętrza.

Tak naprawdę idealne umiejscowienie telewizora oraz kominka zakłada, aby znajdowały się one na dwóch prostopadłych do siebie ścianach. W ten sposób ani kominek nie będzie konkurencją dla telewizora, ani telewizor dla kominka.
Z pewnością największym błędem jest ustawienie telewizora po przeciwnej stronie kominka, wówczas refleksy ognia odbijające się na ekranie utrudniają oglądanie telewizji.
Problem usytuowania obok siebie zarówno telewizora, jak i kominka jest często spotykany w małych mieszkaniach. Wówczas dobrym pomysłem będzie zamontowanie biokominka w miejsce tradycyjnego paleniska. Ten nie iskrzy oraz wchodząc z nim w konflikt.