Kominek a wentylacja – jak wykonać prawidłowy nawiew?

Układ doprowadzenia świeżego powietrza w instalacji kominkowej jest niezbędny – w przypadku braku odpowiedniego nawiewu powietrze w domu będzie suche, zaś wkład lub piec kominkowy zamiast dostarczać ciepło mogą nawet wychładzać pomieszczenia. W jaki sposób zadbać o właściwą wentylację oraz przepływ powietrza?

Kominek a wentylacja – jak wykonać prawidłowy nawiew?

Problemy z rozpaleniem ognia, cofanie się dymu do pomieszczeń, podwyższony poziom tlenku węgla w domu – to tylko niektóre ze skutków złego ciągu w kominie, wadliwej wentylacji lub niedoprowadzenia dostatecznej ilości powietrza do spalania. Ponadto należy pamiętać, że palący się kominek zasysa zimne powietrze (szacuje się, że kominek z zamkniętą komorą do spalenia kilograma drewna potrzebuje ok. 8 metrów sześciennych powietrza), więc – szczególnie w przypadku domów ze starą stolarką okienną – będzie ono zasysane wszelkimi nieszczelnościami. W konsekwencji doprowadzi to do zaburzenia bilansu cieplnego oraz wychłodzenia pomieszczeń po rozpaleniu ognia w kominku.

Aby uniknąć poważnych problemów z instalacją i cieszyć się właściwym działaniem kominka wystarczy zamontować oddzielny kanał nawiewny, doprowadzający powietrze do komory spalania lub w jej pobliże (najczęściej pod wkład). W innym wypadku grozi nam nawet zaczadzenie!

Kanał nawiewny

Rozmiar nawiewu powinien być dostosowany do zapotrzebowania na powietrze wkładu kominowego, długości instalacji nawiewnej oraz przede wszystkim do mocy wkładu. Zazwyczaj powietrze doprowadzane jest z zewnątrz za pomocą rur PCV, aluminiowych elastycznych (łatwe w montażu, ale wrażliwe na uszkodzenia) lub stalowych ocynkowanych (przekrój okrągły lub prostokątny) – montowanych w posadzce lub ścianie. Niezależnie od wyboru przewody warto zaizolować cieplnie. Elementy blaszane – poza łączeniem metodą na wcisk – zaleca się zabezpieczyć opaskami zaciskowymi lub specjalnymi wkrętami. Ich prostokątne odpowiedniki łączy się zwykle złączkami (ZW1 lub ZW2) oraz wkrętami.

Przeczytaj także: 10 błędów popełnianych podczas budowy kominka

Kominek a wentylacja – jak wykonać prawidłowy nawiew?

Przepustnica i czerpnia

W przypadku domów podpiwniczonych – na etapie budowania – istnieje możliwość ułożenia kanału pod podłogą parteru, bezpośrednio w gruncie. Co zrobić, gdy na kominek decydujemy się w już wybudowanym domu? Pozostają zazwyczaj trzy opcje: kanał można poprowadzić pod stropem piwnicy, przez ścianę zewnętrzną lub na podłodze. Ważna jest jednak zasada: im krótszy przewód, tym lepiej – dłuższa instalacja lub jej nieregularny przebieg znacznie zwiększą opory powietrza. 

Zobacz również: Kozy czyli piece kominkowe

Bardzo ważnym elementem jest przepustnica powietrza – zminimalizuje utratę ciepła, gdy nie palimy w kominku (na ten czas zamykamy przepustnicę). Umieszcza się ją zwykle pod kominkiem, czyli na końcu kanału nawiewnego. Należy również zadbać, aby czerpnia powietrza była wyposażona w siatkę, która sprawi, że do przewodu nie dostaną się zanieczyszczenia mechaniczne, owady i gryzonie oraz zamontować ją tak, aby nie istniało ryzyko zasypania wlotu śniegiem. Odpowiedni, wymienny filtr (np. z włókniny) powinien również chronić element wyrzutni powietrza pod paleniskiem – w ten sposób oczyścimy powietrze napływające z zewnątrz.