Kominek w drewnianym domu

Korzystanie z kominka w drewnianym domu jest jak najbardziej możliwe. Jego budowę lepiej jest jednak powierzyć doświadczonemu fachowcowi, który w czasie montażu zachowa wszelkie względy bezpieczeństwa i prawidłowo wykona zarówno kominek, jak i komin. Potem wystarczy już tylko odpowiednio w nim palić, by móc cieszyć się ciepłem domowego ogniska.

Wybieramy odpowiedni kominek

W przypadku drewnianego domu lepiej jest zrezygnować z tradycyjnego kominka, który płonie podobnie jak ognisko. Z łatwością może dojść do zaprószenia ognia – do najczęstszych przyczyn pożarów należą:

iskry – będą pryskać z płonącego wnętrza, mogą podpalić wyposażenie mieszkania i konstrukcję budynku, która wykonana jest przecież z łatwopalnych materiałów,

żar – w czasie procesu spalania paliwa może się przemieszczać, a nawet wypaść z wnętrza komory – dlatego trzeba do niego zaglądać przez cały czas pracy.

W drewnianych domach najlepiej sprawdzają się kominki zamknięte, z wkładem bądź z kasetką kominkową – w czasie palenia wystarczy zamknąć drzwiczki i bez obawy pozostawić je bez nadzoru.

Kominek w drewnianym domu

Obudowa – przede wszystkim bezpieczeństwo

Wcześniej napisaliśmy, że kominek zamknięty gwarantuje nam bezpieczeństwo. Powinien być on jednak wykonany niezwykle starannie, a wszystkie elementy konstrukcyjne są dobrze przemyślane. Jednym z takich newralgicznych punktów jest właśnie jego obudowa. Gdy w środku płonie ogień, kasetka lub wkład kominowy mogą się nagrzać nawet do 400°C. Z tego powodu nie może mieć ona nawet najmniejszego kontaktu z łatwopalnymi materiałami (do obudowy zaleca się stosowanie niepalnych tworzyw, np. cegieł, kamienia lub ceramiki). Dopuszcza się również użycie płyt z karton-gipsu, ale tylko takich o podniesionej odporności na działanie ciepła i ognia. Odważni projektanci robią obudowy nawet z drewna. Ale wszystko to wymaga zastosowania:

dobrej izolacji termicznej (w przypadku drewna bezpieczniej będzie zrobić dwie warstwy) – najlepsze właściwości wykazuje wełna mineralna w połączeniu z folią aluminiową. Takie rozwiązanie chroni przed nagrzewaniem się zarówno obudowę, jak i elementy znajdujące się w bezpośredniej bliskości.

dobrego odprowadzania ciepła – wkład musi mieć dostęp do powietrza w swojej dolnej części, zaś na górze okapu należy zrobić otwory wentylacyjne (będą one dodatkowo ogrzewać pomieszczenie).

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o czyszczeniu i impregnacji kominków

Zabezpieczamy elementy wokół kominka 

W drewnianym domu z kominkiem trzeba zwrócić uwagę na elementy znajdujące się wokół niego:

ściana – kominek, który styka się ze ścianą musi być dobrze od niej odizolowany. Sama ściana powinna być wykonana z niepalnych materiałów. Dodatkowo można wybudować ściankę np. z cegieł – należy ją zaizolować tak jak obudowę – najpierw wełną mineralną, potem folią aluminiową, przy czym na wysokości paleniska robimy podwójną warstwę. Drugi element, na jaki stawiamy nacisk, to dobra wentylacja. Powietrze doprowadzamy z góry i z dołu, np. wycinając otwory w dodatkowej ściance.

podłoga – w okolicy kominka, co najmniej w odległości 50 cm, dobrze jest wykonać podłogę z materiałów niepalnych, np. z kamienia, płytek ceramicznych lub położyć stalową płytę.

przedmioty codziennego użytku – nie stawiamy w bezpośredniej bliskości niewielkich przedmiotów, które łatwo mogłyby ulec spaleniu.

Sprawdź też: Co warto wiedzieć o budowie kominka otwartego?

Kominek w drewnianym domu

Dobrze wykonany komin

Komin stale narażony jest na działanie wysokich temperatur. Wydostaje się z niego dym o bardzo wysokiej temperaturze, dodatkowo do ścianek przykleja się sadza, która może ulegać samozapłonowi. Odpowiednie wykonanie kominka jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy wieńczy on dom drewniany. Przede wszystkim musi on:

- być wykonany z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur (np. ceramiki),

- być szczelny – praca nie jest prosta i wymaga dokładności, dlatego ważne jest zatrudnienie dobrego i sprawdzonego fachowca,

- mieć właściwy przekrój – min. 14x14 cm lub o 5-centymetrowej średnicy,

- być pionowy – zapewni nam to optymalny ciąg,

- mieć właściwą wysokość – 60 cm nad kalenicą w przypadku dachu płaskiego i 30 cm na dachu stromym.

Uwaga! Komin na dachach wykonanych z materiałów nieodpornych na działanie ognia zaleca się zabezpieczyć siatką przeciwiskrową.