Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Budowa kominka w starym domu – czy jest możliwa?

Budowa czy przebudowa kominka w starym domu jest możliwa, ale tylko pod pewnymi warunkami. Zanim zabierzemy się do pracy, warto nie tylko oszacować czas i koszt prac, ale też sprawdzić, czy jesteśmy w stanie spełnić odpowiednie wymagania techniczne.

kominek w starym domu

Budowę kominka najlepiej poprzedzić solidną weryfikacją stanu technicznego wentylacji, nośności stropu bądź fundamentu czy budowy podłogi – warto się także zastanowić, czy będziemy mogli doprowadzać powietrze do spalania i bez problemu odprowadzać spaliny. To wszystko pozwoli nam ocenić, czy tego typu inwestycja jest w naszym przypadku opłacalna. 

Wentylacja – doprowadzamy powietrze do kominka

Kominek wymaga stałego dopływu powietrza z zewnątrz. Ilość powietrza doprowadzanego do kominka regulowana jest przepisami i w przypadku wkładu zamkniętego musi wynosić 10 mw ciągu godziny na 1 kW mocy nominalnej. Wpływ na to ma między innymi stolarka okienna. Unikajmy montażu plastikowych okien, ponieważ nie przepuszczają one powietrza (nie ma tego problemu w przypadku drewnianej stolarki okiennej) – rozwiązaniem jest zamontowanie do nich specjalnych nawiewników. Inną metodą doprowadzenia powietrza jest poprowadzenie specjalnego przewodu w bezpośredniej bliskości paleniska (średnica okrągłego przewodu wentylacyjnego powinna wynosić min. 15 cm) – można go skierować pod palenisko lub do komory spalania. W ten sposób nie zakłócimy pracy rekuperatora i nie schłodzimy pomieszczenia powietrzem pochodzącym z zewnątrz. W przypadku kominków, w których wlot powietrza nie jest połączony z paleniskiem, konieczne jest zamontowanie przepustnicy, którą należy zamykać, gdy nie pali się ogień (bez tego powietrze będzie wtłaczane do mieszkania).

Uwaga! Miejsce zasysania powietrza (czerpnia) należy zlokalizować poniżej komina. Inaczej do kominka zamiast świeżego powietrza będą zaciągane dym i spaliny wyprowadzane przez komin.

W domu z kominkiem sprawna wentylacja jest niezbędna, ponieważ jest to nasza gwarancja bezpiecznej eksploatacji, która nie będzie zagrożeniem dla zdrowia użytkowników.

Sprawdzamy nośność stropu bądź fundamentu

Przed postawieniem kominka w starym domu należy sprawdzić wytrzymałość stropu lub fundamentu. Może się okazać, że ciężar kominka (a waży on niemało, bo ok. 200 kg) przekracza możliwości konstrukcyjne naszego domu. W tym przypadku możemy wzmocnić strop lub wybudować nowy fundament przeznaczony wyłącznie do postawienia na nim kominka.

kominek w starym domu

Podłoga – wymaga odpowiedniego przygotowania

Podłoga wokół kominka musi być wykonana z niepalnych materiałów, powinna być ułożona co najmniej 50 cm wokół niego. Najbardziej stylistycznie współgrać z nim będzie kamień, ale to rozwiązanie ma też swoje minusy – trudno się czyści przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami. Z kolei płytki ceramiczne, choć gorzej się prezentują, są bardziej praktyczne w utrzymaniu (wystarczy przecierać je wilgotną szmatką). Z kolei sam kominek musi być postawiony na 15-centymetrowym podłożu (bezwzględnie musi być ono wykonane z materiałów niepalnych, dotyczy to również izolacji cieplnej!), samo podłoże musi być twarde i stabilne, optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie betonowej wylewki. 

Komin – oceniamy jego stan

Stan techniczny komina musi być sprawdzony przez kominiarza. Jeśli inspekcja wypadnie dobrze, to wystarczy podłączyć do niego rurę od kominka – średnicę rury dopasowujemy zgodnie z zaleceniem producenta wkładu. Natomiast gdy komin jest w złym stanie, konieczne będzie wybudowanie nowego (w jego miejscu lub dobudowanie do zewnętrznej ściany).

Uwaga! Wszystkie prace powinny być wykonywane przez specjalistę.