Produkty

Czyszczenie rynien – jak czyścić rynny i jak o nie dbać?

Czyszczenie rynien – jak czyścić rynny i jak o nie dbać?

Właściwie zamontowane i regularne konserwowane orynnowanie to gwarancja, że podczas deszczu nadmiar wody będzie właściwie odprowadzany i nie spowoduje uszkodzeń budynku. Czyszczenie rynien możesz wykonać samodzielnie. W artykule podpowiemy, jaki sprzęt będzie Ci do tego potrzebny i jakie prace konserwacyjne powinieneś wykonać, aby rynny były sprawne przez wiele lat.

Przejdź do następnych akapitów:

Regularne kontrolowanie stanu orynnowania nie tylko pozwoli na swobodny przepływ wody, ale również uchroni rynny przed poważniejszymi uszkodzeniami. Te mogą być powodowane przez napierające w rurach zbite liście, a po zimie również kawałki lodu. Jak czyścić rynny, aby służyły w dobry stanie przez długie lata? 

Czyszczenia rynien krok po kroku

Zanim rozpoczniesz czyszczenie rynny, przygotuj sobie niezbędny sprzęt: rękawice ochronne, węża ogrodowego, łopatkę i szczotkę do czyszczenia rynien. 

A jak wyczyścić rynny, które znajdują się na dużej wysokości? Przygotuj rusztowanie, drabinę lub podnośnik koszowy. 

  1. Zebranie liści i zanieczyszczeń

Czyszczenie rynien z liści to pierwszy etap prac konserwacyjnych. Możesz zebrać liście ręcznie lub przy użyciu łopatki. Pamiętaj, aby nie zarysować wierzchniej warstwy rynny. Po usunięciu liści i ewentualnych większych zanieczyszczeń zbierz szczotką pozostałą ziemię i zalegające drobiny.

  1. Sprawdzenie szczelności rynien

Gdy czyszczenie rynny jest zakończone, możesz przystąpić do sprawdzenia szczelności systemu. Zablokuj odpływ rury spustowej i za pomocą węża ogrodowego wlej do rynien wodę. W ten sposób upewnisz się, czy na połączeniach rynien nie występuje rozszczelnienie. 

W przypadku, gdy zauważysz wodę wyciekającą po zewnętrznej stronie rynny, zlokalizuj miejsce przecieku i oznacz je. Po spuszczeniu wody z orynnowania będziesz mógł przystąpić do naprawy nieszczelności. Potrzebujesz do tego specjalnego uszczelniacza, preparatu kauczukowego, silikonowego lub bitumicznego. Naprawę możesz wykonać samodzielnie, przestrzegaj zaleceń producenta danego specyfiku.

  1. Naprawa rys i uszkodzeń mechanicznych

Po zlikwidowaniu nieszczelności zajmij się ewentualnymi uszkodzeniami, np. rysami. Mogą one powstać zarówno na rynnach stalowych, jak i tych z tworzywa sztucznego. Jak je naprawić? Najpierw trzeba uszkodzone miejsce wyczyścić dokładnie miękką szmatką, a na czystą powierzchnię nanieść preparat zabezpieczający. 

  1. Czyszczenie rynny z zabrudzeń 

Gdy zauważysz, że Twoje rynny pokrył osad lub inne zabrudzenie, możesz na koniec konserwacji umyć je z zewnątrz środkiem do mycia powierzchni przydomowych lub dachów. Ważne, aby taki środek nie zawierał rozpuszczalników i składników ściernych, które mogłyby uszkodzić powierzchnię rynny. Do mycia zabrudzeń użyj miękkiej szmatki. 

  1. Siatka rynnowa ostatnim krokiem konserwacji

Aby oszczędzić sobie pracy przy kolejnym czyszczeniu rynien, na koniec zamontuj siatkę, która zapobiegnie wpadaniu do środka liści i innych większych zanieczyszczeń. 

czyszczenie-rynien

Konserwacji rynien – jak często ją wykonywać i na co zwrócić uwagę?

Czyszczenie rynien należy wykonywać co najmniej dwa razy w roku – jesienią oraz wiosną. Ponadto należy zwrócić uwagę na szczelność orynnowania i stabilności elementów mocujących. Pozostawienie uszkodzeń na okres zimowy może spowodować, że zalegający lód czy śnieg powiększą usterkę, a koszt naprawy znacznie się zwiększy.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest system orynnowania. Rynny stalowe narażone są na to, że z biegiem czasu chropowacieją. Ułatwia to liściom i zanieczyszczeniom zatykanie rur. Nieco łatwiejsze w utrzymaniu będą rynny z PCW, z cynku czy z miedzi. Mają one bowiem gładszą powierzchnię.

Chcąc wzmocnić rynny w miejscach narażonych na zwiększony odbiór wody, rozważ założenie specjalnych osłon. Zabezpieczą one rynny przed przelewaniem się wody.

Czyszczenie rynien – przydatny sprzęt 

Czyszczenie rynien i ich konserwacja na szczęście nie wymagają posiadania wielu narzędzi. Udrażnianie rynien wykonasz za pomocą łopatki z tworzywa sztucznego lub specjalnych szczotek na teleskopowym trzonku. Niezbędny będzie również wąż ogrodowy, aby przepłukać rynny. Do pracy na wysokości przyda Ci się drabina, a na usuwane liście i zanieczyszczenia przygotuj mocny worek na śmieci

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której występuje dużo drzew liściastych i spadające liście zatykają rynny, na koniec prac konserwacyjnych zamontuj siatkę. Zabezpieczysz w ten sposób nie tylko przed spadającymi liśćmi, ale również zapobiegniesz tworzeniu przez ptaki gniazd. Siatkę, która jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, możesz stosować większości rynien metalowych i plastikowych. 

Pamiętaj, aby do czyszczenia rynien nie używać ostrych przedmiotów (szczotek, pazurków czy łopatek). Metalowy sprzęt może porysować wierzchnią warstwę rynny i w konsekwencji doprowadzić do dalszych uszkodzeń.  Jeśli mieszkasz w okolicy, w której rynny narażone są na tworzenie się mchów, po wyczyszczeniu powierzchni pokryj ją preparatem do usuwania mchu.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czyszczenie rynien – jak czyścić rynny i jak o nie dbać?