Montaż deszczownicy - jak zamontować deszczownicę?

Deszczownica oferuje nie tylko wyjątkowy komfort, ale także dodaje nowoczesnego charakteru każdej łazience. W tym artykule, krok po kroku dowiesz się, jak wygląda montaż deszczownicy, jakie narzędzia są potrzebne, aby instalacja przebiegła gładko i bezproblemowo.

Instrukcja montażu deszczownicy

Deszczownica – rodzaje

Marzy Ci się funkcjonalna i estetyczna deszczownica? Montaż takiego urządzenia to świetny sposób na dodanie nowoczesnego stylu i luksusu do codziennych rytuałów kąpieli. W zależności od konstrukcji i preferencji, możesz wybrać spośród różnych typów deszczownic. Każdy typ montuje się w nieco inny sposób. 

 • Deszczownica natynkowa – może być stała lub ruchoma. Stałą montuje się bezpośrednio na ścianie, na drążku lub panelu prysznicowym. Ruchoma wersja deszczownicy jest bardziej elastyczna. Montuje się ją na drążku, podobnie jak tradycyjną słuchawkę prysznicową, ale jest znacznie większa i połączona z baterią za pomocą elastycznego węża. Pozwala to na łatwą zmianę pozycji głowicy.
 • Deszczownica podtynkowa ścienna – w tym przypadku wszystkie elementy instalacyjne są ukryte pod powierzchnią ściany, co daje efekt estetyczny i minimalistyczny. Widoczne są jedynie: ramię, zewnętrzna bateria i głowica deszczownicy. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie nowoczesny design. Wymaga jednak bardziej zaawansowanych prac przygotowawczych, w tym kucia w ścianie.
 • Deszczownica podtynkowa sufitowa – montaż odbywa się w podwieszanym suficie, co jest idealne dla większych przestrzeni prysznicowych lub luksusowych łazienek z wydzieloną strefą prysznica. Jest to opcja najbardziej nowoczesna, oferująca wyjątkowe doznania podczas kąpieli. Montaż wymaga odpowiedniego przygotowania sufitu i jest bardziej skomplikowany.

Instrukcja montażu deszczownicy natynkowej

Montaż deszczownicy natynkowej to zadanie, które możesz wykonać samodzielnie, jeśli masz trochę doświadczenia w majsterkowaniu. Oto szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci krok po kroku zainstalować deszczownicę w Twojej łazience.

 • Zgromadź potrzebne narzędzia i materiały: 
 • deszczownica natynkowa (zestaw),
 • klucz płaski lub klucz do rur,
 • taśma teflonowa,
 • wiertarka (jeśli wymagane),
 • kołki i śruby (jeśli wymagane),
 • poziomica.
 1. Wybierz miejsce montażu – idealna wysokość to około 200-220 cm od podłogi, ale dostosuj ją do swojego wzrostu i preferencji. Upewnij się, że miejsce, które wybrałeś, ma dostęp do zimnej i ciepłej wody.
 2. Zamontuj drążek deszczownicy – użyj poziomicy, aby oznaczyć miejsce na ścianie, gdzie zamontujesz drążek deszczownicy. Wykorzystaj wiertarkę do wykonania otworów pod kołki rozporowe. Przymocuj drążek do ściany, używając kołków i śrub.
 3. Podłącz deszczownicę – na gwintach rur zastosuj taśmę teflonową, aby zapewnić szczelność połączenia. Przykręć głowicę deszczownicy do drążka. Użyj klucza płaskiego, aby dokręcić połączenie, ale rób to ostrożnie, żeby nie uszkodzić wykończenia.
 4. Zamontuj baterię prysznicową – jeśli Twoja deszczownica wymaga osobnej baterii prysznicowej, zamontuj ją zgodnie z instrukcją producenta. Zazwyczaj instaluje się ją na wysokości około 100-120 cm od podłogi.
 5. Przetestuj urządzenie – włącz wodę i sprawdź, czy nie ma przecieków. Wyreguluj kąt nachylenia głowicy deszczownicy, aby strumień wody był dla Ciebie jak najbardziej komfortowy.

Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, zawsze możesz poprosić o pomoc fachowca. 

Przed rozpoczęciem montażu, dokładnie przeczytaj instrukcję dołączoną do Twojej deszczownicy, ponieważ różne modele mogą wymagać specyficznych kroków montażowych. Pamiętaj, że dokładność i cierpliwość są kluczowe podczas montażu deszczownicy. Dobre wykonanie zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo użytkowania przez długie lata.

Deszczownica podtynkowa

Deszczownica podtynkowa – montaż

Montaż deszczownicy podtynkowej jest bardziej skomplikowany niż montaż modelu natynkowego i często wymaga pomocy fachowca. Jeśli jednak masz odpowiednie umiejętności i narzędzia, możesz podjąć się tego zadania. Oto kroki, które należy wykonać.

 • Przygotuj narzędzia i materiały:
 • deszczownica podtynkowa (zestaw),
 • klucz płaski lub klucz do rur,
 • taśma teflonowa,
 • wiertarka,
 • kołki rozporowe i śruby,
 • poziomica,
 • rurki i złączki hydrauliczne,
 • cement, zaprawa murarska lub gips budowlany.
 • Zaplanuj instalację – upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w ścianie na ukrycie elementów podtynkowych. Zdecyduj, gdzie będą przebiegać rury doprowadzające wodę do deszczownicy.
 1. Przygotuj ścianę – zrób w ścianie miejsce na elementy podtynkowe, takie jak mieszacz wody i rury. Zamontuj rury doprowadzające wodę do miejsca montażu deszczownicy.
 2. Zamontuj baterię podtynkową – powinna być umieszczona na wysokości około 100-120 cm od podłogi. Zamocuj baterię zgodnie z instrukcją producenta, upewniając się, że wszystkie połączenia są szczelne.
 3. Połącz rury z deszczownicą – zastosuj taśmę teflonową na gwintach, aby zapewnić szczelność. Połącz rury doprowadzające wodę z deszczownicą.
 4. Zakończ pracę murarską – po zainstalowaniu wszystkich elementów, zamknij ścianę, używając cementu, zaprawy murarskiej lub gipsu budowlanego. Po wyschnięciu ściany możesz ją wykończyć, np. poprzez położenie płytek.
 5. Zamontuj głowicę deszczownicy – zrób to zgodnie z instrukcją producenta, zazwyczaj na wysokości 210-220 cm od podłogi.
 6. Przetestuj urządzenie – włącz wodę i sprawdź, czy nie ma przecieków. Upewnij się, że deszczownica działa prawidłowo.

Bądź bardzo dokładny przy mierzeniu i montażu, aby wszystkie elementy były prawidłowo ustawione. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, zleć pracę doświadczonemu fachowcowi. Pamiętaj, że montaż deszczownicy podtynkowej wymaga precyzji i umiejętności, a każdy błąd może być trudny do naprawienia po zakończeniu pracy.

Deszczownica – wysokość montażu

Na jakiej wysokości powinna znajdować się deszczownica sufitowa? Montaż odbywa się zazwyczaj na wysokości około 210-230 cm od podłogi. Wysokość ta sprawdza się w większości przypadków, ale możesz ją zmienić w zależności od wzrostu osób, które będą najczęściej korzystać z prysznica. Warto dostosować wysokość tak, aby była wygodna dla wszystkich domowników.

Deszczownica – wysokość montażu

Montaż deszczownicy – podsumowanie

Deszczownica może być doskonałym ulepszeniem Twojej łazienki i zapewnić Tobie oraz domownikom relaksujące doświadczenie prysznicowe. Aby wszystko odbyło się gładko, należy dokładnie zaplanować proces instalacji, wybrać odpowiedni model deszczownicy, przygotować niezbędne narzędzia i przestrzegać instrukcji montażu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą. 

Po wybór deszczownicy, potrzebnych narzędzi i artykułów montażowych zapraszamy Cię do sieci sklepów Castorama. Znajdziesz tu szeroki wybór różnego rodzaju modeli w bardzo atrakcyjnych cenach.

Odwiedź sklep Castorama i wybierz deszczownicę do Twojej łazienki już dzisiaj!