icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

3 typowe błędy w instalacji kanalizacyjnej

Konsekwencji nieprawidłowego wykonania instalacji kanalizacyjnej może być wiele – nieprzyjemny zapach, powolne odpływanie ścieków czy cofanie się nieczystości w urządzeniach sanitarnych. Poznajmy najczęstsze błędy podczas projektowania i zakładania instalacji kanalizacyjnej, których trzeba unikać.

3 typowe błędy w instalacji kanalizacyjnej

Gdy budowa domu jest już ukończona, trudno naprawić usterki w elementach instalacji kanalizacyjnej. Dlatego ważne jest, aby już na etapie projektu ściśle określić długość podejść, ich przebieg i spadki, a realizację projektu powierzyć doświadczonym fachowcom.

1. Nieprawidłowo podłączone syfony

Urządzenia podłączane do instalacji sanitarnej powinny mieć osobne syfony. Montuje się je pomiędzy otworami odpływowymi urządzeń a rurami podejść kanalizacyjnych. Znajdująca się w syfonie woda stanowi rodzaj ogranicznika oddzielającego urządzenia sanitarne od kanalizacji. Brak syfonu lub jego nieprawidłowy montaż spowoduje uwalnianie się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza instalacji. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej przepustowości syfonu, zwłaszcza w przypadku brodzików, dobierając go do wydajności zamontowanej baterii. Miski ustępowej nie podłączajmy do podejścia razem z innymi urządzeniami sanitarnymi.

2. Wytwarzanie się podciśnienia w instalacji

Problem może się pojawić, gdy podczas przepływu dużej ilości ścieków przez sąsiedni pion w rurach, wytworzy się podciśnienie, które będzie wysysało wodę z syfonu. Może dochodzić do tego, gdy podejścia wanienumywalek czy brodzików są przyłączane do pionu poniżej podejścia toalety znajdującej się na tej samej kondygnacji. Podejście do miski ustępowej powinno znajdować się zawsze poniżej podejść innych elementów sanitarnych.

Przeczytaj także: Zdrowa woda z kranu – czy to możliwe?

3 typowe błędy w instalacji kanalizacyjnej

3. Za długie podejścia

Instalacja kanalizacyjna pracuje najlepiej, gdy odcinki rur, które łączą urządzenia sanitarne i piony, są możliwie najkrótsze. Miska ustępowa nie powinna być usytuowana dalej niż 1 m od pionu. Jeśli podejście ma być dłuższe, nie zapomnijmy o jego dodatkowej wentylacji. Podejście do innych urządzeń sanitarnych nie powinno być dłuższe niż 3 m – można odejść od tej zasady, dbając o dodatkową wentylację lub instalując uzupełniającą rewizję, która umożliwi dostęp do instalacji, np. w razie konieczności usunięcia zatoru. W podejściach niewiele dłuższych niż zalecane, problem może rozwiązać syfon z zaworem napowietrzającym. Nachylenie przewodów powinno być ułożone ze spadkiem 2%.

Podczas zakładania instalacji kanalizacyjnej ważne jest też dobranie odpowiedniej średnicy pionów i podejść. Przyczyną nieszczelności instalacji może być niestaranne połączenie rur lub używanie elementów różnych producentów – warto wybierać wszystkie części kanalizacji z jednego systemu.

Data publikacji: 02.02.2017