8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody

Twarda woda to problem w wielu gospodarstwach domowych, stąd też z roku na rok rożnie popularność zmiękczaczy wody. Czym one są i co warto o nich wiedzieć?

8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody

1. Zmiękczacz wody to nie to samo co uzdatniacz i filtr. Zmiękczacz pozwala wyłapać elementy odpowiedzialne za powstawanie kamienia i pozwalają uzyskać wodę gotową do picia.

Co prawda niektóre modele – zwłaszcza te większe – posiadają dodatkowe filtry mechaniczne, które zatrzymują część zanieczyszczeń, ale zawsze warto zwrócić uwagę na to, kupując konkretny model urządzenia. Pamiętajmy też, że urządzenia tego typu zwykle nie powinny być podłączane bezpośrednio do ujęcia wody głębinowej czy studziennej, która nie została uprzednio uzdatniona.

2. Zmiękczacz wody może poprawić jakość i smak przygotowywanych posiłków. Jeśli w naszym regionie istnieje problem twardej wody, po zamontowaniu zmiękczacza, możemy odczuć wyraźną poprawę smaku przygotowywanych zup, sosów oraz kawy i herbaty.

3. Zmiękczacz montowany przy głównym ujęciu wody pozwala nie tylko oczyścić wodę pitną, ale uchronić także instalację wodną przed kamieniem kotłowym i uciążliwymi osadami – zarówno na armaturze, jak i na mytych naczyniach czy urządzeniach AGD. Pozwoli to przedłużyć ich żywotność i zmniejszyć awaryjność.

4. Jak podaje specjalista od zmiękczaczy Blyss, zamontowanie zmiękczacza wody może przełożyć się o 20% wzrost wydajności podgrzewaczy wody. To z kolei przekłada się na znaczną oszczędność w domowym budżecie.

8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o zmiękczaczach do wody

5. Często błędnie uznaje się, że działanie zmiękczacza oznacza dodawanie soli do wody. Tymczasem sól jest stosowana jedynie do regeneracji chemicznej urządzenia – i jeśli w ogóle, to jedynie jej znikoma ilość może przedostać się do obiegu wodnego. Warto wybierać urządzenia gwarantującego optymalne zużycie wody i soli do regeneracji oraz takie, które sygnalizuje niski poziom soli.

6. Miękka woda pozwala zmniejszyć zużycie detergentów. Dzięki temu do prania możemy stosować mniej proszku, jak i również zaoszczędzić na każdorazowym dodawaniu środków zmiękczających. Także mydła i szampony będą się lepiej pienić i pozwolą łatwiej usunąć zabrudzenia. Ponadto wyprane rzeczy są miękkie i przyjemne w dotyku.

7. Dzięki myciu włosów zmiękczoną wodą, wyraźnie ograniczymy problem ich przesuszenia. Również podczas kąpieli czy braniu prysznica w miękkiej wodzie skóra nie jest mocno wysuszona, przez co nie jest konieczne stosowanie specjalnych balsamów nawilżająco-regenerujących.

8. Zwróćmy uwagę na pojemność jonowymienną – im jest ona większa, tym wydajniejsze, ale i większe jest urządzenie. Przykładowo – te o pojemności 12 l będzie dobre do gospodarstwa domowego, gdzie przebywa nie więcej niż 3 osoby, a to o pojemności 24 – sprawdzi się także w przypadku sześcioosobowej rodziny.

 

Data aktualizacji 3/06/2024