Instrukcja, jak podłączyć deszczówkę do rynny

Jeśli masz działkę z ogrodem lub sadem, to na pewno wiesz, jak ważne jest odpowiednie gromadzenie i wykorzystywanie wody. Podłączenie deszczówki do rynny to prosty i tani sposób na jej oszczędzanie i ochronę środowiska. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci krok po kroku, jak podłączyć deszczówkę do rynny i jakie korzyści możesz z tego czerpać. Dowiedz się więcej.

deszczówkadeszczówkadeszczówkadeszczówka

Spis treści:

Jak podłączyć deszczówkę do rynny?

Naprawdę warto zbierać deszczówkę. To w zasadzie darmowa woda, którą możesz wykorzystać, zamiast pozwolić jej się marnować. Żeby jednak to było możliwe, a deszczówka mogła Ci służyć tak, jak tego chcesz, potrzebujesz odpowiedniej instalacji. Możesz to zlecić profesjonalistom, jednak to zadanie wcale nie jest tak skomplikowane. Jeśli znajdziesz trochę czasu i chęci, możesz taką instalacją zająć się samodzielnie. Jak to zrobić?

Oczyszczenie rynien

Krok pierwszy przy podłączaniu zbiornika na deszczówkę do rynny to oczyszczenie rynien. Jest to konieczne, aby zapobiec zatykaniu się rynny i zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody. Przed rozpoczęciem prac należy usunąć liście, gałęzie oraz inne zanieczyszczenia z rynien. Można to zrobić za pomocą szczotki lub specjalnego przyrządu do oczyszczania rynien. Należy także upewnić się, że rynny są w dobrym stanie i nie ma w nich dziur ani uszkodzeń, które mogłyby utrudnić odprowadzanie wody.

Jeśli rynny są w złym stanie, najlepszym wyjściem jest ich wymiana. Jeśli dojdziesz do wniosku, że najlepszym wyjściem jest zmiana orynnowania, możesz wybrać specjalne, głębsze rynny, które pozwolą na lepsze, bardziej wydajne zbieranie deszczówki.

jak-podlaczyc-zbiornik-na-deszczowke-do-rynnyjak-podlaczyc-zbiornik-na-deszczowke-do-rynnyjak-podlaczyc-zbiornik-na-deszczowke-do-rynnyjak-podlaczyc-zbiornik-na-deszczowke-do-rynny

Wybór miejsca na zbiornik na deszczówkę

Kolejny krok przy podłączaniu zbiornika na deszczówkę do rynny to wybór odpowiedniego miejsca na zbiornik. Zbiornik na deszczówkę powinien być umieszczony w miejscu, w którym będzie miał dostęp do rynny, a jednocześnie Tobie będzie łatwo się nim zajmować i konserwować w razie wystąpienia takiej konieczności. 

Najlepszym miejscem jest zwykle teren przy budynku, gdzie jest dostęp do rynny, a jednocześnie jest możliwe umieszczenie zbiornika w pobliżu przyłączy wodnych.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na poziom terenu, zbiornik powinien być umieszczony na równym terenie, aby zapewnić prawidłowy odpływ wody. Warto też pamiętać o odpowiedniej pojemności zbiornika, która powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika oraz ilości deszczu spadającego w danym regionie.

Podłączenie zbiornika na deszczówkę i rynny

Aby podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny, należy najpierw przygotować odpowiednie elementy połączeniowe, takie jak rury i złączki, oraz narzędzia – wiertarkę, kombinerki, nożyce do rur i inne. Przydadzą się też odpowiednie narzędzia. Tę kwestię poruszymy nieco dalej w tym artykule.

Na początek potrzebne będzie przygotowanie rury odprowadzającej. Rura ta będzie łączyć rynnę ze zbiornikiem na deszczówkę. Powinna być dostosowana do rozmiaru rynny i zbiornika. Później trzeba wywiercić w niej otwór. Musi być wywiercony we właściwej odległości od dachu, tak, by rura odprowadzająca miała odpowiedni spadek. Następnym krokiem jest montaż rury odprowadzającej. Rura powinna być przymocowana do rynny za pomocą specjalnych złączek lub klipsów.

Później trzeba sprawdzić jeszcze, czy wytworzone połączenie jest szczelne. Czy prawidłowo następuje odprowadzanie wody z rynny do zbiornika i czy nie wycieka po drodze, tak by nie doszło do zmarnowania wody. Jeśli wszystko zostanie przeprowadzone prawidłowo, będziesz mógł już zbierać wodę deszczową.

Zbiornik na deszczówkę do rynny – materiały

Jeśli chodzi o zbiornik na deszczówkę do rynny, to najczęściej używa się materiałów takich jak: polietylen, stal oraz beton.

Polietylen jest popularnym materiałem do budowy zbiorników na deszczówkę do rynny. Jest lekki, trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz chemikaliów. Jest również nieporowaty, co oznacza, że nie przepuszcza on wody, a tym samym zwiększa jego szczelność.

Nie można zapomnieć również o odporności na korozję i braku potrzeby specjalnej konserwacji. Polietylen jest łatwy w montażu i dostępny w różnych rozmiarach, co pozwala na dopasowanie zbiornika do potrzeb danego projektu. Jednym z minusów polietylenu jest jego wyższa cena w porównaniu do innych materiałów.

Zbiornik na deszczówkę do rynny wykonany z betonu jest trwałym i solidnym rozwiązaniem do magazynowania wody deszczowej. Beton jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i ma dobrą izolacyjność termiczną, co pozwala na utrzymanie wody w odpowiedniej temperaturze. Zbiornik betonowy może być również łatwo dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Zbiornik na deszczówkę do rynny wykonany ze stali jest również trwałym i solidnym rozwiązaniem do magazynowania wody deszczowej. Stal jest odporna na korozję i ma dobrą wytrzymałość na ciśnienie, co pozwala na przechowywanie dużych ilości wody. Jest jednak nieco bardziej problematyczny w późniejszej konserwacji.

jak-podlaczyc-zbiornik-na-deszczowke-do-rynnyjak-podlaczyc-zbiornik-na-deszczowke-do-rynnyjak-podlaczyc-zbiornik-na-deszczowke-do-rynnyjak-podlaczyc-zbiornik-na-deszczowke-do-rynny

Instalacja zbiornika na deszczówkę – potrzebne narzędzia

Do instalacji zbiornika na deszczówkę, będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi. Oczywiście, potrzebujesz też zbiornika na deszczówkę z wybranego przez siebie materiału. To, czego potrzebujesz, zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. 

Na pewno przyda Ci się wiertło do wiercenia otworów w ziemi lub betonie, w których zostanie zamontowany zbiornik, a także młotek do kołków mocujących. Jeśli będziesz musiał ciąć rury, przydadzą się nożyce do metalu. Klucze płaskie, nasadowe czy imbusowe, wraz ze śrubokrętami, przydadzą się do mocowania kolejnych elementów zbiornika. Przydatna może okazać się też poziomica. To dzięki niej zyskasz pewność, że zbiornik będzie ustawiony równo, co pozwoli Ci uniknąć wielu problemów.

Pamiętaj też o własnym bezpieczeństwie i nie zapomnij o ochronnych rękawicach i innych elementach odzieży ochronnej, które mogą Cię uchronić przed zranieniem.

 

Data aktualizacji: 28.05.2024