Hydrofor – jaki wybrać?

W przypadku gdy działka, na której znajduje się nasz dom, nie jest podłączona do wodociągu, skazani jesteśmy na wykopanie własnej studni. To sprawia, że musimy również zaopatrzyć się w hydrofor i pompę, aby pobieranie wody przebiegało komfortowo. Warto zatem dobrać odpowiedni zestaw, żeby doprowadzanie jej do naszego domu nie napotykało na problemy.

Hydrofor

Producenci oferują wiele modeli hydroforów, które różnią się między sobą pojemnością i budową, ale zasada ich działania jest w rzeczywistości taka sama. Woda jest pompowana do zbiornika, w którym znajduje się również powietrze, dlatego wraz ze wzrostem ilości wody, rośnie również ciśnienie powietrza. Gdy osiągnie ono określoną wartość, pompa automatycznie się wyłącza. Po odkręceniu kranu powietrze wypycha wodę ze zbiornika, a gdy ciśnienie obniży się poniżej pewnego poziomu, pompa na powrót jest uruchamiana i cykl się powtarza.

Wielkość

Jeżeli hydrofor ma pełnić funkcję głównego zbiornika zaopatrywującego nas w wodę, jego pojemność nie powinna być mniejsza niż 100 litrów. W przypadku większego zapotrzebowania dobrze zdecydować się na hydrofor mogący pomieścić więcej wody. Ważne także, aby wielkość zbiornika dopasować do rozmiarów instalacji w naszym domu. Ma to bezpośredni wpływ na ciśnienie wody płynącej w rurach. Większa pojemność sprawia również, że pompa będzie się rzadziej uruchamiała, co przełoży się na jej żywotność. Najlepiej, gdy będzie włączała się nie częściej niż kilka razy na godzinę.

Kształt

Duże hydrofory w większości przypadków znajdują swoje miejsce w piwnicy. Zwykle zbiornik ma kształt cylindryczny, ale jego orientacja może być pionowa lub pozioma, co może mieć wpływ na jego umiejscowienie. Przed zakupem powinniśmy zatem dokładnie wybrać i wymierzyć miejsce, w którym hydrofor będzie się znajdował.

Pompa

Bardzo istotny jest również wybór pompy, które dzielą się na zasysające i głębinowe. Pierwsza znajduje się z reguły obok zbiornika, dlatego możemy słyszeć jej pracę, a to czasami może być sporą niedogodnością. Montujemy ją w sytuacjach, gdy lustro wody znajduje się wysoko. Pompy głębinowe znajdują się natomiast w studni pod powierzchnią wody, dlatego ich praca jest dla nas niesłyszalna. Konieczność zastosowania pompy tego typu zachodzi wtedy, gdy poziom wody w studni znajduje się poniżej 7 metrów. W porównaniu do pomp zasysających, ich wydajność jest znacznie większa. Za tym idzie jednak wzrost kosztów, ponieważ tego rodzaju urządzenia są o wiele droższe.

Ważne jest również, aby wydajność pompy była większa niż maksymalny spodziewany pobór wody.

Hydrofor

Membrana

Dobrze również upewnić się, że membrana (przepona) wewnątrz zbiornika jest wykonana z materiału dobrej jakości. To w niej właśnie znajduje się woda, dlatego każde jej uszkodzenie wpłynie na sprawność działania instalacji.

Na szczęście wymiana przepony jest możliwa, ale w przypadku awarii, najlepiej to zadanie zlecić wykwalifikowanej firmie. 

Filtry

Jeżeli woda w studni jest zanieczyszczona, warto zamontować specjalne filtry, które uchronią zarówno pompę, jak i zawory przed zapchaniem. Taka dodatkowa ochrona wpłynie na to, że cała instalacja będzie działała sprawnie przez dłuższy czas.

Podsumowanie

Jak widać, wybór hydroforu wraz z pompą nie wymaga od nas fachowej wiedzy. Najważniejsze, aby wielkość instalacji dobrać do naszych potrzeb, co zapewni nam wydajną pracę systemu przez długi okres. Ponadto montaż hydroforu wraz z całym zestawem najlepiej zlecić wyspecjalizowanej ekipie, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko ewentualnych awarii.