Wybór i zastosowanie otuliny do rur

Otuliny stanowią izolację rożnego typu rur występujących w instalacjach i umożliwiają  usprawnienie funkcjonowania i zwiększenie wydajności całego systemu, jaki izolują. Jakie są rodzaje otulin i kiedy warto je stosować?

OtulinaOtulinaOtulinaOtulina

Materiały na otuliny

Możemy wybierać spośród otulin posiadających różne wymiary, strukturę czy budowę. Przede wszystkim jednak wszystkim otuliny różnią się rodzajem materiału, użytego do ich wytworzenia, a wraz z tym – właściwościami.

Jako materiał izolacyjny w otulinach używane są głównie materiały porowate, w tym z tworzyw sztucznych, pianki, kauczuki oraz materiałów włóknistych. Otuliny mogą występować np. jako osłony  okrągłe albo mimośrodowe. Do wzmocnienia izolacji służą także maty, płyty czy specjalne kształtki (kolana, trójniki, zawory). Nierzadko otuliny bywają dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniami czy wilgocią np. okładzinami z folii aluminiowej lub PVC.

Wśród najczęściej stosowanych materiałów na otuliny, wymienić należy:

-  Wełnę mineralną lub szklaną – są to materiały odporne na wysoką temperaturę (wełna mineralna – do 250 stopni, szklana – aż do 500 stopni C). Nie są kurczliwe ani topliwe, czy też kruche. Nie wchłaniają także wilgoci. Większą elastyczność i lepsze właściwości izolacyjne posiada jednak wełna szklana. Wełny te używane są często do izolowania instalacji w kotłowniach, a także w przemyśle.

-  Piankę polietylenową, która charakteryzuje się dużym współczynnikiem dyfuzji pary wodnej, jest prawie nienasiąkliwa. Jej giętkość i sprężystość bardzo ułatwia układanie otulin na rury. Cienka, nawet 5 mm grubości pianka dobrze chroni izolacje prowadzone w bruzdach ścian oraz podłodze.  Wytrzymuje temperatury od  minus 80 do + 105 stopni C, jest odporna na wilgoć. Może się jednak nieco kurczyć pod wpływem wysokiej temperatury. Pianka polietylenowa wykorzystywana jest głównie do otulania instalacji c.o, a także ciepłej i zimnej wody. Używa się jej także w chłodnictwie.

OtulinaOtulinaOtulinaOtulina

-  Piankę poliuretanową, odporną w przedziale temperatur od minus 50 do 135 stopni C. Jest jednak dość sztywna i nieodporna na promienie UV, może też wchłaniać wilgoć. Za to jest bardzo odporna na chemikalia. Pianka poliuretanowa występuje w 3 odmianach: miękkiej (krucha, używana na kształtki do izolacji rur z wodą zimną, ciepła oraz do c.o.), twardej (na izolacje do podgrzewaczy wody i zasobników ciepła) oraz supertwardej (najodporniejszej)

-  Kauczuk, który w postaci elastycznej czarnej pianki (na bazie kauczuku syntetycznego), najczęściej stosowany jest w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Jest odporny na promieniowanie słoneczne, wodę, duże wahania temperatury i warunki atmosferyczne. Może być stosowany np. do otulin w instalacjach solarnych.

-  Styropian, jest nienasiąkliwy, znosi temperaturę do 80 stopni, ale jest kruchy, łamliwy i nieodporny na rozpuszczalniki organiczne (zawarte w farbach, klejach, lakierach). Używany jest w postaci kształtek do izolowania niektórych elementów instalacji (armatury, pomp, wymienników).

Zastosowanie otulin

Jeśli chodzi o zastosowanie izolacji do dość prostych instalacji z rur (np. instalacja odpływowa czy grzewcza) i towarzyszącej im nieskomplikowanej armaturze (np. niewielkie zawory, kołnierze) – warto zastosować otulinę z pianki polietylenowej. Jest na tyle elastyczna, że przy takich zadaniach świetnie się sprawdzi.

OtulinaOtulinaOtulinaOtulina

Jednak, jeśli chcemy zaizolować instalacje z bardziej skomplikowanymi systemami i licznymi jej elementami, pełnymi połączeń (zaworów, zbiorników) – korzystnym rozwiązaniem będzie zastosowanie otuliny z kauczuku syntetycznego. Tworzywo to, dzięki swej bardzo wysokiej elastyczności  pozwala na doskonałe dopasowanie nawet do najbardziej wymyślnych kształtów w instalacji.

Jeśli potrzebujemy otulić rury instalacji solarnej – bardzo praktycznym tworzywem będzie kauczuk syntetyczny. Jego grubość na zewnątrz powinna wynosić 25 – 30 mm, wewnątrz około 20 mm. Dla dodatkowego zabezpieczenia przed gryzoniami czy ptakami oraz warunkami atmosferycznymi – warto, aby otulina pokryta była warstwą specjalnej folii.

Wszelkie rury cyrkulacyjne, do ciepłej i zimnej wody, które układamy w bruzdach ściennych najlepiej otulić miękką pianką polietylenową. Dobrze też, aby otulina była dodatkowo pokryta specjalną folią, odporną na rozrywanie. Taki gotowy materiał, sprzedawany jest w odcinkach o długości np. 10 m, zwijanych w krążki.

Poza izolacją termiczną otuliny powinny chronić także rury przed bezpośrednim kontaktem z podłożem np. z zaprawą murarską. Odkształcanie się rur pod wpływem zmian temperatury, dzięki otulinie, nie będzie doprowadzało do uszkodzeń tynku.

Warto także pamiętać, że zastosowanie otulin znacznie wyciszy hałasy wytwarzane przez domowe instalacje.

 

Data aktualizacji 4/06/2024