icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Podgrzewacze do wody - co warto wiedzieć?

W starej kamienicy, gdzie instalacje nie były odnawiane przez lata, ciepła woda to prawdziwy luksus. W domku jednorodzinnym, szczególnie w miejscach odległych od miejskich sieci, ciepła woda jest niezbędna do codziennego funkcjonowania. Nawet w ogrodowej altance, gdzie spędzamy czas podczas letnich wieczorów, ciepła woda do mycia rąk czy naczyń jest nieoceniona. W takich miejscach, gdzie tradycyjne sieci publiczne czy istniejące instalacje nie dostarczają nam tego komfortu, podgrzewacze wody przychodzą z pomocą.

Wybór odpowiedniego podgrzewacza wody ma kluczowe znaczenie dla naszego codziennego komfortu. To od niego zależy, czy rano wstaniesz pod ciepły prysznic, czy też będziesz musiał męczyć się z zimną wodą. Ponadto, wybierając odpowiednie urządzenie, możemy znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem wody w naszym domu. Aby jednak dokonać właściwego wyboru, potrzebujesz wiedzy na temat różnych rodzajów podgrzewaczy, ich zalet, wad oraz przeznaczenia. Właśnie taką podstawową wiedzę postaram się Ci teraz przedstawić.

Spis treści:

  1. Podział ze względu na sposób podgrzewania wody 

  2. Podział ze względu na sposób zasilania. 

  3. Wybór podgrzewacza wody

podgrzewacz do wody w kuchnipodgrzewacz do wody w kuchnipodgrzewacz do wody w kuchnipodgrzewacz do wody w kuchni

1. Podział ze względu na sposób podgrzewania wody

 

Podgrzewacze pojemnościowe

Zasada działania: zgodnie z nazwą, tego rodzaju urządzenia bazują głównie na swojej pojemności, a konkretnie – pojemności zbiornika, w jaki zostały wyposażone. To w nim woda jest podgrzewana i magazynowana na potrzeby użytkowe. Te z kolei są uzależnione przede wszystkim od liczby osób korzystających z ciepłej wody – im jest ich więcej, tym większa powinna być pojemność zbiornika.

Zalety: zaliczymy do nich z pewnością współpracę zbiornika, nazywanego często bojlerem, z termostatem. Ten ostatni jest elementem pozwalającym ustawić nam pożądaną temperaturę wody, która powinna utrzymywać się w zbiorniku. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy izolacyjnej ciepło wody jest w nim zachowywane przez wiele godzin, kiedy zaś spadnie poniżej wyznaczonej przez nas wartości, termostat ponownie uruchamia podgrzewacz. Ponadto, podgrzewacz pojemnościowy umożliwia uzyskanie ciepłej wody do wielu miejsc jednocześnie, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w kawalerce, jak i mieszkaniu kilkuosobowej rodziny.

Wady: zamontowanie podgrzewacza pojemnościowego w niewielkim mieszkaniu nie zawsze jest jednak możliwe – większość dostępnych na rynku urządzeń tego typu zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Należy pamiętać również o tym, że jest to rozwiązanie wyjątkowo komfortowe, ale bardziej kosztowne od zastosowania podgrzewaczy przepływowych – zarówno pod względem instalacji, jak i późniejszej eksploatacji.

Podgrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe –pojemność ich zbiorników sięga nawet 200 litrów, a to sprawia, że świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje konieczność ogrzania dużej ilości wody. Dzięki temu może być ona także swobodnie pobierana do kilku punktów jednocześnie. Ich bojlery dostępne są zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej – daje to możliwość łatwiejszego wpasowania ich do wnętrza.

Podgrzewacze pojemnościowe bezciśnieniowe –w przeciwieństwie do urządzeń ciśnieniowych, posiadają bardzo niewielkie zbiorniki – ich pojemność zawiera się w przedziale od 5 do 15 litrów. To też determinuje ich przeznaczenie – sprawdzają się głównie tam, gdzie potrzeba uzyskania podgrzanej wody jest niewielka. Zabierają niewiele miejsca i mogą być montowane tuż nad lub pod kranem. Dostępne są wyłącznie w wersji pionowej.

Podgrzewacze przepływowe

Zasada działania: urządzenia przepływowe ogrzewają wodę na bieżąco, co nie oznacza jednak, że od razu po odkręceniu kranu otrzymamy pożądany, ciepły strumień. Działanie podgrzewacza rozpoczyna się bowiem dopiero w momencie, kiedy woda zaczyna przez niego przepływać. Odkręcenie kranu wymusza zatem rozpoczęcie przepływania wody, która jest najpierw ogrzewana przez urządzenie i dopiero po chwili trafia do punktu docelowego. Zakręcenie kranu z kolei powoduje wyłączenie podgrzewacza.

Zalety: w przeciwieństwie do podgrzewaczy pojemnościowych, urządzenia przepływowe ogrzewają wodę jedynie w czasie, w którym tego potrzebujemy. Taki system przynosi w konsekwencji wiele korzyści. Po pierwsze – urządzenia zabierają niewiele miejsca i mogą być montowane tuż przy kranie czy pod zlewem w dowolnym pomieszczeniu. Po drugie – koszt ich eksploatacji jest niższy niż w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych, a po trzecie – bardziej korzystny cenowo jest również ich montaż.

Wady: podgrzewacze przepływowe nie są jednak w stanie ogrzewać wody w kilku punktach jednocześnie. Jeśli chcemy ogrzać wodę w dwóch osobnych pomieszczeniach, np. w łazience i osobno w kuchni, konieczne jest wówczas zastosowanie drugiego urządzenia. Poza tym, komfort ich użytkowania jest mniejszy z uwagi na to, że na ciepłą wodę musimy chwilę poczekać.

podgrzewacz do wodypodgrzewacz do wodypodgrzewacz do wodypodgrzewacz do wody

2.Podział ze względu na sposób zasilania. 

Podgrzewacze gazowe

Mogą być zasilane przy użyciu gazu ziemnego lub płynnego – w zależności od modelu, podgrzewacze są dostosowane wyłącznie do jednego rodzaju gazu lub umożliwiają korzystanie z obydwu źródeł. I w jednym, i w drugim wariancie nowoczesne podgrzewacze gazowe wody wyróżniają się niskim kosztem eksploatacyjnym, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa. Decydując się na ich wybór, warto rozważyć zakup urządzenia z wbudowanym czujnikiem spalin, który wyłącza podgrzewacz przy przekroczeniu dopuszczalnego stężenia tlenku węgla, lub doposażyć się osobno w tego rodzaju czujnik. Gaz może być spalany w podgrzewaczach wody w komorze otwartej lub zamkniętej.

Podgrzewacze elektryczne

Podobnie jak podgrzewacze gazowe, także bojlery elektryczne mogą występować w wersji zarówno pojemnościowej, jak i przepływowej. Ich eksploatacja jest bardziej kosztowna niż w przypadku urządzeń gazowych, ale mimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa nowoczesnych podgrzewaczy zasilanych gazem, to właśnie modele elektryczne zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo użytkowe, a ich wykorzystanie nie jest ograniczone żadnymi normami. Są przy tym równie komfortowe w obsłudze.

Decydując się na ich wybór, należy pamiętać o tym, że na rynku dostępne są urządzenia jedno- oraz trójfazowe. Użycie tych pierwszych oznacza mniejszą wydajność, lecz wciąż pozwalającą na efektywne korzystanie z podgrzewacza w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Trójfazowe natomiast są urządzeniami o podwyższonej wydajności, która wymagana jest w takich miejscach jak gospodarstwa rolne.

mężczyzna przy podgrzewaczu do wodymężczyzna przy podgrzewaczu do wodymężczyzna przy podgrzewaczu do wodymężczyzna przy podgrzewaczu do wody

3.Wybór podgrzewacza wody 

Moc

Zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór podgrzewacza wody, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jego parametrom. Jednym z najważniejszych jest moc, która zamyka się w przedziale od 1,5 do aż 50 kW (taką wysoką mocą dysponują jedynie podgrzewacze gazowe stosowane do szerokiego użytku komercyjnego). Parametr ten jest najczęściej wyższy wśród urządzeń przepływowych i powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania na ciepłą wodę – pamiętajmy, że większa moc oznacza szybciej ogrzany strumień.

Pojemność

Ma bardzo duże znaczenie, ale jedynie w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych. Chcąc odpowiednio dobrać pojemność bojlera do naszych potrzeb, powinniśmy kierować się przede wszystkim ilością korzystających z niego osób oraz ilością punktów poboru ciepłej wody. Przyglądając się średniej zużycia ciepłej wody, możemy wywnioskować, że:

- 1 osoba potrzebuje zbiornika o pojemności od 10 do 30 litrów (najczęściej do jednego punktu poboru, np. umywalki czy prysznica),
- 2 osoby potrzebują zbiornika o pojemności przynajmniej 50 litrów (do dwu punktów poboru),
- 3 osoby potrzebują zbiornika o pojemności przynajmniej 80 litrów (do trzech punktów poboru),
- 5 osób potrzebuje zbiornika o pojemności 100 litrów (do czterech punktów poboru).

Ciśnienie wody

Ten parametr powinniśmy z kolei uwzględnić przede wszystkim przy zakupie podgrzewacza przepływowego, którego działania opiera się na ciśnieniu wody w sieci. Każde z urządzeń przepływowych posiada swój określony przedział minimalnego i maksymalnego ciśnienia – przekroczenie zarówno jednego, jak i drugiego sprawia, że podgrzewacz przestaje działać, stąd przedział ten powinien być zbliżony do tego, który funkcjonuje w danej sieci.