icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Domowe uzdatnianie wody – nowoczesne sposoby

Niedostateczna czystość wody służącej do celów użytkowych jest powodem nie tylko złego smaku przygotowywanych potraw i napojów, ale również pogarszającego się zdrowia mieszkańców budynku. Możesz temu zapobiec poprzez wykonanie badania jakościowego wody pitnej i – jeśli okaże się to konieczne – jej uzdatnienie. Jak tego dokonać?

Domowe uzdatnianie wody – nowoczesne sposoby

Co wpływa na smak wody z kranu?

Chociaż praca miejskich sieci wodociągowych w zakresie uzdatniania wody sprawia, że w miastach z kranów płynie wystarczająco czysta woda do picia bez uprzedniego jej przegotowywania, problem zanieczyszczonej wody dotyczy wciąż dużej ilości gospodarstw domowych. W wielu regionach geograficznych w naszym kraju występuje woda twarda, z dużą zawartością wapnia, chloru, potasu, żelaza i manganu – obecność związków chemicznych ma bezpośredni wpływ na zawartość pH (woda miękka i twarda), smak (odczucie żelazistości) i zapach.

O jakości wody płynącej z kranu stanowią również zanieczyszczenia innego rodzaju: mechaniczne i biologiczne. Jak sobie z nimi radzić?

Przeczytaj także: Filtr z odwróconą osmozą – co warto o nim wiedzieć?

Jak sprawdzić czystość wody?

Złą jakość wody pitnej i służącej do celów gospodarczych odczujemy doraźnie za pomocą naszych zmysłów, ponieważ zanieczyszczona ciecz jest zabarwiona i wydziela nieprzyjemny zapach. Niestety, w dostępny nam bezpośrednio sposób nie możemy dowiedzieć się o tym, że jest ona niezdatna do spożycia z powodu obecności bakterii Legionella, wirusów czy pasożytów.

Domowe uzdatnianie wody – nowoczesne sposoby

Używając wody z nieznanych ujęć w tym wypadku, wystarczy jej uprzednie przegotowanie, ponieważ większość mikroorganizmów ginie w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jednak aby uzyskać pewność, że woda stosowana do celów gospodarczych jest dostatecznie czysta – jeśli nic nie budzi naszych obaw w tym zakresie – próbkę cieczy należy poddać badaniu w miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub uzyskać informację na temat jej składu w miejskim zakładzie wodociągowym.

Zobacz też: Jak wybrać zmiękczacz do wody?

Jak samodzielnie uzdatnić wodę pitną?

W zależności od rodzaju zanieczyszczeń wpływających na jakość wody pitnej i służącej do celów gospodarczych, zastosować można następujące sposoby na poprawienie jej jakości:

- zanieczyszczenia mechaniczne – zatrzymujące większe cząstki systemy filtrujące,

- zanieczyszczenia biologiczne – filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy, filtry z membraną kapilarną.

- zanieczyszczenia chemiczne – odżelaziacze, zmiękczacze, odmanganiacze.

Uwaga!

Woda płynąca z kranów oprócz zawartości substancji szkodliwych, które można wyeliminować za pomocą filtracji, zawiera również domieszkę niezbędnych do życia minerałów. Najdoskonalszy system uzdatniania pozbawi wodę również ich zawartości, co zaburzy naszą gospodarkę mineralogiczną.

Domowe uzdatnianie wody – nowoczesne sposoby

Uzdatnianie wody – jakich sposobów użyć?

Najprostszym sposobem na polepszenie jakości wody pitnej jest użycie dzbanka filtrującego, z kolei najbardziej skomplikowanym technologicznie – zbudowanie stacji uzdatniania wody. Pomiędzy tymi rozwiązaniami znajdujemy szerokie spektrum sposobów na pozbawienie wody szkodliwych związków, substancji i domieszek. Oto niektóre z nich, które możemy zastosować w uzdatniających systemach podzlewozmywakowych:

- filtrowanie wody za pomocą systemu odwróconej osmozy,

- podwójne filtrowanie mechaniczne wytrącające osad kamienny,

- filtr węglowy zatrzymujący chlor i zanieczyszczenia organiczne,

- blokująca przepływ do wylewki bakterii i wirusów membrana kapilarna.

Ponieważ zestaw narzędzi, jakich możemy użyć do uzdatniania wody, jest bardzo obszerny, warto uprzednio zbadać jakość wody, jaką dysponuje nasze gospodarstwo domowe, ponieważ nieodpowiednio dobrane filtry chociaż poprawią wyczuwalny smak i zapach wody, pozbawią ją potrzebnych do odżywiania składników mineralogicznych.