Materiałów stosowanych do uszczelniania gwintów hydraulicznych jest kilka. Ich stosowanie zależy w dużej mierze od gustu fachowca. Które materiały można wybrać?
Włókna konopne i lniane Charakteryzują się formą oraz niezmiennym kolorem jasno-szarym lub żółto-zielonym. Mogą być sprzedawane w warkoczach, szpulach lub motkach. Mają niestety kilka wad, przede wszystkim pod wpływem wilgoci pakuły szybko gniją. Jeśli zatem mają stanowić szczelne połączenie z gwintem, powinny być stosowane razem z pastami uszczelniającymi. Jak uszczelniamy: włókno nawijamy na gwint zgodnie z kierunkiem skręcania. Pastę uszczelniającą nakładamy najpierw bezpośrednio na gwint, a następnie na włókno.
Teflon Ma charakterystyczny biały kolor i formę taśmy o różnej szerokości oraz grubości. Nie wchodzi w reakcję z wodą. Możemy go stosować zarówno w połączeniach gwintów cylindrycznych, jak i w rurach stalowych. Wymagania dla taśm teflonowych określa obecnie norma PN-EN-751-3:2005 Materiały uszczelniające do metalowych połączeń gwintowych będące w kontakcie z gazami 1., 2. i 3. rodziny oraz gorącą wodą — Część 3: Niespiekane taśmy PTFE. Jak uszczelniamy: taśmę nawijamy zgodnie z kierunkiem wkręcania łącznika. Powinniśmy mocno wcisnąć ją w rowki gwintu.
Nici uszczelniające Znajdujemy je w formie wielowłókowej, nitki zwykle są w kolorze białym. Wykonane zostały z teflonu oraz poliamidu.
Są odporne na wysoką temperaturę i ze względu na to stosowane także w instalacjach parowych. Jak uszczelniamy: Nici zawijamy na oczyszczony gwint, rozpoczynając zawsze od końca gwintu. Wypełniamy dokładnie rowki, a następnieobcinamy ich koniec ostrzem dołączonym do opakowania i przygładzamy na gwincie.Żywice beztlenoweNiekiedy nazywane pastami anaerobowymi. Mają formę półpłynnych mas uszczelniających, które polimeryzują w warunkach braku dostępu powietrza. Maksymalna grubość warstwy żywicy na gwincie nie może być większa niż 0,8 mm. Jak uszczelniamy: zawsze nakładając na suchy i odtłuszczony gwint. Najlepiej nakładać żywice na cztery rowki gwintu pozostawiając przynajmniej dwa pierwsze wolne.