icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych ma niebagatelny wpływ na ich późniejsze działanie. Źle wykonane prawdopodobnie będzie skutkowało tym, że całą czynność montażową będzie trzeba po prostu powtórzyć. Jak nie popełnić błędu?

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych

Materiałów stosowanych do uszczelniania gwintów hydraulicznych jest kilka. Ich stosowanie zależy w dużej mierze od gustu fachowca. Które materiały można wybrać?

Włókna konopne i lniane

Charakteryzują się formą oraz niezmiennym kolorem jasno-szarym lub żółto-zielonym. Mogą być sprzedawane w warkoczach, szpulach lub motkach. Mają niestety kilka wad, przede wszystkim pod wpływem wilgoci pakuły szybko gniją. Jeśli zatem mają stanowić szczelne połączenie z gwintem, powinny być stosowane razem z pastami uszczelniającymi. Jak uszczelniamy: włókno nawijamy na gwint zgodnie z kierunkiem skręcania. Pastę uszczelniającą nakładamy najpierw bezpośrednio na gwint, a następnie na włókno.

Teflon 

Ma charakterystyczny biały kolor i formę taśmy o różnej szerokości oraz grubości. Nie wchodzi w reakcję z wodą. Możemy go stosować zarówno w połączeniach gwintów cylindrycznych, jak i w rurach stalowych. Wymagania dla taśm teflonowych określa obecnie norma PN-EN-751-3:2005 Materiały uszczelniające do metalowych połączeń gwintowych będące w kontakcie z gazami 1., 2. i 3. rodziny oraz gorącą wodą — Część 3: Niespiekane taśmy PTFE

Jak uszczelniamy?

Taśmę nawijamy zgodnie z kierunkiem wkręcania łącznika. Powinniśmy mocno wcisnąć ją w rowki gwintu.

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych

Nici uszczelniające 

Znajdujemy je w formie wielowłókowej, nitki zwykle są w kolorze białym. Wykonane zostały z teflonu oraz poliamidu.

Są odporne na wysoką temperaturę i ze względu na to stosowane także w instalacjach parowych. Jak uszczelniamy: Nici zawijamy na oczyszczony gwint, rozpoczynając zawsze od końca gwintu. Wypełniamy dokładnie rowki, a następnie obcinamy ich koniec ostrzem dołączonym do opakowania i przygładzamy na gwincie.

Żywice beztlenowe

Niekiedy nazywane pastami anaerobowymi. Mają formę półpłynnych mas uszczelniających, które polimeryzują w warunkach braku dostępu powietrza. Maksymalna grubość warstwy żywicy na gwincie nie może być większa niż 0,8 mm. 

Jak uszczelniamy?

Uszczelniamy zawsze nakładając na suchy i odtłuszczony gwint. Najlepiej nakładać żywice na cztery rowki gwintu pozostawiając przynajmniej dwa pierwsze wolne.