Produkty

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych ma niebagatelny wpływ na ich późniejsze działanie. Źle wykonane prawdopodobnie będzie skutkowało tym, że całą czynność montażową będzie trzeba po prostu powtórzyć. Jak nie popełnić błędu?

Materiałów stosowanych do uszczelniania gwintów hydraulicznych jest kilka. Ich stosowanie zależy w dużej mierze od gustu fachowca. Które materiały można wybrać?

Włókna konopne i lniane Charakteryzują się formą oraz niezmiennym kolorem jasno-szarym lub żółto-zielonym. Mogą być sprzedawane w warkoczach, szpulach lub motkach. Mają niestety kilka wad, przede wszystkim pod wpływem wilgoci pakuły szybko gniją. Jeśli zatem mają stanowić szczelne połączenie z gwintem, powinny być Dokręcanie gwintustosowane razem z pastami uszczelniającymi. Jak uszczelniamy: włókno nawijamy na gwint zgodnie z kierunkiem skręcania. Pastę uszczelniającą nakładamy najpierw bezpośrednio na gwint, a następnie na włókno.

Teflon Ma charakterystyczny biały kolor i formę taśmy o różnej szerokości oraz grubości. Nie wchodzi w reakcję z wodą. Możemy go stosować zarówno w połączeniach gwintów cylindrycznych, jak i w rurach stalowych. Wymagania dla taśm teflonowych określa obecnie norma PN-EN-751-3:2005 Materiały uszczelniające do metalowych połączeń gwintowych będące w kontakcie z gazami 1., 2. i 3. rodziny oraz gorącą wodą — Część 3: Niespiekane taśmy PTFE. Jak uszczelniamy: taśmę nawijamy zgodnie z kierunkiem wkręcania łącznika. Powinniśmy mocno wcisnąć ją w rowki gwintu.

Nici uszczelniające Znajdujemy je w formie wielowłókowej, nitki zwykle są w kolorze białym. Wykonane zostały z teflonu oraz poliamidu.

UszczelkaSą odporne na wysoką temperaturę i ze względu na to stosowane także w instalacjach parowych. Jak uszczelniamy: Nici zawijamy na oczyszczony gwint, rozpoczynając zawsze od końca gwintu. Wypełniamy dokładnie rowki, a następnieobcinamy ich koniec ostrzem dołączonym do opakowania i przygładzamy na gwincie.Żywice beztlenoweNiekiedy nazywane pastami anaerobowymi. Mają formę półpłynnych mas uszczelniających, które polimeryzują w warunkach braku dostępu powietrza. Maksymalna grubość warstwy żywicy na gwincie nie może być większa niż 0,8 mm. Jak uszczelniamy: zawsze nakładając na suchy i odtłuszczony gwint. Najlepiej nakładać żywice na cztery rowki gwintu pozostawiając przynajmniej dwa pierwsze wolne.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wymiana uszczelki w kranie - krok po kroku

Wymiana uszczelki w kranie - krok po kroku
Wymiana uszczelki w kranie nie jest czynnością skomplikowaną i szczęśliwie możemy wykonać ją samodzielnie tuż po stwierdzeniu awarii, czyli wtedy, gdy...
Czytaj więcej

System przeciwzalaniowy – montaż i zalety płynące z jego użytkowania

System przeciwzalaniowy – montaż i zalety płynące z jego użytkowania
Jeżeli sytuacja, w której nasze mieszkanie lub dom zalane zostaje przez wodę, wydaje nam się nierealna, jesteśmy w błędzie. Tysiące domostw ulegają za...
Czytaj więcej

Idealna pralka do łazienki

Idealna pralka do łazienki
Wybór odpowiedniej pralki do łazienki zawsze powinien być poparty uwzględnieniem kilku parametrów oraz tym, jakiej wielkości jest nasza łazienka. Pral...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych