Hydrofor − co to jest i jak działa hydrofor?

Co to jest hydrofor? Urządzenie to odpowiada za utrzymanie właściwego ciśnienia wody w układzie wodnym w domu. Choć ma skomplikowaną budowę, tak naprawdę wykorzystuje proste zjawiska fizyczne, aby spełniać swoją funkcję. Zobacz, do czego służy hydrofor w Twoim domu.

Do czego służy hydrofor?

Każdy dom musi posiadać źródło bieżącej wody. Jeżeli nie da się go podłączyć do sieci wodociągowej, potrzebujesz własnej studni oraz hydroforu. Urządzenie to pomaga pobierać wodę z tego źródła i dostarczać ją do domu. Hydrofor odpowiada także za regulowanie ciśnienia wody w sieci hydraulicznej. Mówiąc prościej − to hydrofor odpowiada za to, żeby woda pobierana ze studni, leciała w kranie z odpowiednim ciśnieniem. 

Co do samego nazewnictwa, warto zauważyć, że hydrofor to sam zbiornik ciśnieniowy, w którym gromadzona jest woda. Jednak dość często nazwę tę stosuje się do całego systemu hydroforowego, czyli zbiornika, pompy, presostatu i zaworów. 

Hydrofor najczęściej znajduje się w domu lub w specjalnej studzience na posesji nieopodal studni. Wodę pobierać można z głębokości kilku metrów − ta nadaje się do picia. Możesz też zdecydować się na budowę studni głębinowej. W przypadku tej drugiej pompa powinna być zainstalowana poniżej lustra wody, a hydrofor w domu.

Hydrofor wykorzystać możesz w domu jednorodzinnym lub na działce rekreacyjnej. W przypadku tej drugiej, instalacja taka to często jedyna możliwość na doprowadzenie bieżącej wody do domku. 

Jak działa hydrofor?

Zasada działania hydroforu wykorzystuje proste zjawiska fizyczne. System ten często określany jest jako wodno-powietrzny. Jak działa hydrofor? W zbiorniku znajduje się woda oraz zawieszona nad nią poduszka powietrzna. Kiedy chcesz pobrać wodę ze zbiornika, po prostu odkręcasz kran. W tym momencie powietrze w zbiorniku rozpręża się, a ciśnienie zaczyna spadać. Kiedy osiągnie moment krytyczny, włącza się pompa, która pobiera wodę ze studni. Ciśnienie w hydroforze znów zaczyna rosnąć, aż osiąga maksymalną wartość i pompa włącza się. 

Wartości maksymalnego i minimalnego ciśnienia, które zatrzymują i uruchamiają pompę, mogą się różnić w zależności od producenta. Hydrofor dzięki temu zjawisku pozwala na oszczędną pracę systemu − pompa nie działa cały czas, a jedynie wtedy, kiedy jest to konieczne. Jak więc widzisz, pobieranie wody do sieci rur w domu i praca pompy są tylko częściowo od siebie zależne. Dużo większy wpływ na jej działanie ma ciśnienie, które panuje w zbiorniku wodno-powietrznym. 

Musisz też wiedzieć, że pompa to urządzenie, które może się zużywać. Ma ona określony cykl pracy. Zwykle w domach jednorodzinnych pompa włączana jest 20-30 razy na godzinę. Hydrofor pozwala ograniczyć częstotliwość pracy pompy, a to wpływa na jej ogólną żywotność. Hydrofor gromadzi wodę na zapas, przez co pompa nie będzie uruchamiana z każdym odkręceniem kurka w domu. 

Hydrofor jest niezbędny, kiedy wodę do domu trzeba pobierać ze studni. Jednak można go także zainstalować, gdy budynek ma podłączenie do sieci wodociągowej. W takim wypadku hydrofor ma za zadanie wpłynąć na poprawę ciśnienia wody w rurach. To bardzo pożyteczne urządzenie, zwłaszcza kiedy wodę musisz doprowadzić do wyższych pięter. 

Jaki hydrofor do domu wybrać?

Zastanawiasz się, jaki hydrofor najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub na działce rekreacyjnej? Wiele zależy od wielkości tego urządzenia. 

Tradycyjny hydrofor ma kształt walca, ustawionego pionowo lub poziomo − pozycja zależy od producenta. Może być ocynkowany lub emaliowany. W tej technologii, w hydroforze, a dokładnie w zbiorniku, woda ma kontakt z powietrzem. Dlatego cała instalacja jest nieco większa i ma objętość powyżej 100 l. Im większa konstrukcja, tym wyższa jej cena. Hydrofor emaliowany 200-300 l to wydatek do 1000 zł. 

Z kolei w nowszych technologiach, czyli hydroforach przeponowych, woda zamknięta jest w szczelnym gumowym worku. To na niego naciska poduszka powietrzna. Dzięki temu całe urządzenie może być nieco mniejsze np. mieć 20-60 l, choć zdarzają się instalacje o większych zbiornikach – nawet do 150 l. Hydrofor przeponowy ma ogromną zaletę − jest znacznie cichszy niż ten tradycyjny. Hydrofor z gumową membraną jest nieco droższy od klasycznego. 

To, jaki hydrofor wybierzesz zależy także od rodzaju pompy. Do pomp głębinowych częściej stosuje się hydrofor przeponowy. Klasyczne zbiorniki dobrze współpracują z wirowymi pompami samozasysającymi. 

Wybierając hydrofor, zwróć także uwagę na ciśnienie wytwarzane przez pompę. Nie powinna ona generować większego ciśnienia niż to, które jest w stanie wytrzymać zbiornik. Najczęściej hydrofor osiąga maksymalne ciśnienie o wartości 0,6 MPa. 

Jeżeli woda, którą pobierasz jest zanieczyszczona, hydrofor należy wyposażyć jeszcze w dodatkowe filtry. Zabezpieczą one instalację przed zapchaniem się. 

Już wiesz, jaki hydrofor wybrać!

Kiedy Twój dom nie ma podłączenia bezpośrednio do sieci wodnej i musisz pobierać wodę ze studni, potrzebny będzie Ci hydrofor. Możesz wybrać instalację klasyczną lub nowocześniejszy hydrofor przeponowy. Pamiętaj, że sam hydrofor to tak naprawdę tylko zbiornik wodno-powietrzny. Aby móc pobierać wodę, potrzebujesz systemu hydroforowego, łącznie z pompą, presostatem oraz zaworami. Hydrofor pomoże Ci także wyregulować ciśnienie w rurach podłączonych do sieci wodnej, zwłaszcza w domu o wielu kondygnacjach.