Produkty

Co to jest hydrofor?

Co to jest hydrofor?

Hydrofor to popularna nazwa zestawu hydroforowego, w którego skład wchodzi zbiornik ciśnieniowy, pompa, presostat i niezbędne zawory. Całe urządzenie usprawnia korzystanie z wody i odpowiada za utrzymanie jej prawidłowego ciśnienia. Jaką pracę wykonują poszczególne części hydroforu i gdzie znajduje on swoje zastosowanie?

Przejdź do następnych akapitów:

Co to jest hydrofor?

Każdy dom potrzebuje przyłącza do wody. Jednak nie na wszystkich działkach budowlanych znajdziesz podłączenie do wodociągu. Nie znaczy to, że taki teren należy od razu przekreślać ani że nie ma szans, by korzystać na nim z wody. Jest i na to sposób. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sprawić, by woda w kranie jednak się pojawiła? Rozwiązaniem jest pobieranie jej ze studni. By zadanie to nie było bardzo kłopotliwe, zastosuj zestaw hydroforowy, który usprawni Ci korzystanie z prywatnego, przydomowego „źródła”.

Co to hydrofor? Mianem tym w zasadzie określa się dwie rzeczy. Po pierwsze, sam zbiornik ciśnieniowy (będący częścią urządzenia), w którym kumuluje się woda i ciśnienie.

do czego służy hydrofor Zestaw hydroforowy Malec pompy.pl MG4 100 l

Po drugie nazwa ta potocznie określa także cały zestaw hydroforowy. Co to? Hydrofor (zbiornik ciśnieniowy) razem z pompą, presostatem i zaworami tworzy układ, którego zadaniem jest usprawnianie korzystania z wody poprzez utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w rurach sieci hydraulicznej – jednolitego w każdym kranie, niezależnie od piętra, na którym się znajduje. To właśnie taki zestaw elementów, nazywany jest zestawem hydroforowym. Jakie korzyści daje to urządzenie? Przede wszystkim w efekcie jego pracy zachowany jest stały przepływ wody. Hydrofor zapobiega także nadmiernemu włączaniu i wyłączaniu się pompy wodnej, co może prowadzić do niekorzystnych skutków dla Twojego systemu i portfela.

Należy dodać, że sprzęt ten zastosujesz nie tylko w domu. Hydrofor sprawdzi się także na działce, gdzie niezmiennie będzie odpowiadał za usprawnianie korzystania z wody.

Gdy już wiesz, co to jest hydrofor, warto pokrótce opowiedzieć o tym, czym się kierować, by podczas zakupów wybrać idealny dla siebie sprzęt. Przede wszystkim, kiedy będziesz w sklepie, nie bój się pytać ekspedienta o wszystkie interesujące Cię parametry i prosić o opinię. Niewłaściwy dobór hydroforu oraz pozostałych elementów systemu może przynieść niekorzystnie skutki. Dlatego warto zdać się na fachową opinię ekspertów (podobnie jest z samym montażem urządzenia). Co może się stać, gdy zbiornik będzie źle dobrany? Dla przykładu, jeśli wybierzesz za mały hydrofor, połączona z nim pompa będzie się włączała bardzo często, a co za tym idzie – szybciej się wyeksploruje.

UWAGA!

W trakcie zakupów pamiętaj, że materiał membrany oraz powłoka wewnętrzna zbiornika powinny posiadać specjalny atest Państwowego Zakładu Higieny, który dopuszcza je do kontaktu z wodą pitną.

Co jeszcze jest ważne podczas wyboru odpowiedniego hydroforu? Zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na dwa kryteria: pojemność oraz nowoczesność.

co to jest hydrofor Zestaw hydroforowy 20 l 600 W

Zbiorniki mają różnorodną pojemność – od kilku do ponad 100 litrów. Niesie to ze sobą nie tylko korzyści praktyczne, ale także organizacyjne. Duże hydrofory przeważnie trafiają do piwnicy, ale nawet w małej kuchni, pod zlewem, jesteś w stanie zmieścić niewielki hydrofor. Co to jest za urządzenie? Są to sprzęty, które charakteryzuje kompaktowa budowa, a co za tym idzie – także nieskomplikowany montaż (inaczej jest w przypadku większych zbiorników). Mówiąc o pojemności wiedz, że należy ją dostosować zarówno do potrzeb, jak i możliwości domowej instalacji – rozmiar zbiornika przekłada się na ciśnienie wody.

Dlaczego nowoczesny hydrofor? Co to jest za urządzenie i czym różni się od starszych wersji? Nowoczesne zestawy hydroforowe pracują zdecydowanie ciszej niż tradycyjne oraz często są wyposażone w elektroniczne regulatory, dzięki którym nie musisz ich ustawiać ręcznie, co znacznie zwiększa komfort użytkowania sprzętu.

Jak już zostało wspomniane, wybór odpowiedniego sprzętu jest kluczowy do jego poprawnego działania. Gdyby jednak odłożyć na bok kwestię nowoczesności i pojemności hydrofora, okaże się, że co do samej zasady, urządzenia te działają bardzo podobnie. W pojemniku (hydroforze), w którym znajduje się już powietrze, gromadzi się także woda. Im jej więcej, tym bardziej wzrasta ciśnienie. Po osiągnięciu zakładanej wartości pompa się wyłączy. Gdy odkręcisz kran, powietrze wypchnie zgromadzoną wodę, a pompa włączy się ponownie, gdy ciśnienie spadnie do określonego poziomu.

Hydrofor – budowa

Urządzenie odgrywa dosyć kluczową rolę w domach niepodłączonych do lokalnej sieci wodociągów. Co ciekawe mimo tak ważnej funkcji tego sprzętu, sama budowa hydroforu nie jest skomplikowana – składa się on zaledwie z kilku części. Za co odpowiedzialne są jego poszczególne elementy?

Woda do hydroforu dostaje się przy pomocy pompy, która automatycznie wyłącza się dopiero po osiągnięciu konkretnego stanu. Włącza się kolejny raz, gdy zachodzi konieczność ponownego wypełnienia zbiornika. Pompa występuje w dwóch rodzajach – wyróżnia się te samozasysające oraz głębinowe. Czym się różnią?

Pompy zasysające montuje się obok zbiornika lub na jego powierzchni. Z tego względu istnieje duże prawdopodobieństwo, że niejednokrotnie usłyszysz hałas włączającego się silnika (co może być nieco uciążliwe). Jeśli rozważasz zakup sprzętu z pompą zasysającą, wiedz, że pobiera ona wodę maksymalnie z głębokości 7 metrów.

Co charakteryzuje pompy głębinowe? Są one urządzeniami droższymi, ale za to bardziej wydajnymi. Zanurza się je na stałe w sieci wodociągowej, przez co aż tak bardzo nie słychać ich pracy. Jeśli lustro wody znajduje się na większej głębokości niż 7 metrów, to zastosowanie pompy głębinowej jest wręcz koniecznością.

budowa hydroforu Zestaw hydroforowy Dragon

Niezależnie od tego, który rodzaj pompy wybierzesz, wiedz, że każda z nich posiada ściśle określoną liczbę cykli w ciągu jednej godziny. Dlatego też nie włączaj jej częściej, niż przewidział to producent – grozi to zniszczeniem pompy, co wiąże się z kolei z jej kosztowną wymianą.

Wpompowana woda wypełnia zbiornik ciśnieniowy, jakim jest hydrofor. Budowa urządzenia sprawia, że znajdujące się w nim powietrze zostaje sprężone pod wpływem wpadającej cieczy. Ciśnienie wewnątrz zbiornika wzrasta wraz z wodą, która jest do niego wpompowywana, a obniża się po odkręceniu kranu.

Budowa hydroforu (zbiornika ciśnieniowego) zwykle przybiera kształt cylindryczny (o dowolnej orientacji). Pamiętaj o tym, podczas planowania umiejscowienia urządzenia i dostosowania go do domowych warunków.

Podczas omawiania pomp, wspomnieliśmy, że włączają się one ponownie, gdy zachodzi konieczność uzupełnienia zbiornika wodą. Proces ten jest w zasadzie automatyczny – sprzęt działa według jasno określonych parametrów. Jaki element w hydroforze odpowiada za nadanie sygnału, że należy uruchomić pompę? Za tę czynność odpowiedzialny jest presostat – kolejny ważny element składający się na hydrofor. Co to jest?

UWAGA!

Presostat to czujnik wychwytujący różnicę ciśnień. Nie włącza się od razu, gdy ze zbiornika wypłynie nieco wody – uruchamia go dopiero spadek ciśnienia do ustalonej, minimalnej wartości. Można więc powiedzieć, że praca systemu hydroforowego jest kontrolowana za pomocą presostatu

Ciekawostką jest, że presostat jest używany nie tylko w hydroforze, ale także do kontrolowania pracy wentylatorów, czy też poziomu wody w pralkach.

Hydrofor składa się nie tylko z pompy i zbiornika, ale także z małych elementów, bez których nie działałby poprawnie lub których pominięcie znacznie utrudniałoby korzystanie z tego urządzenia. O czym mowa?

W skład hydroforu wchodzą także zawory  – wyróżnia się te odcinające, zwrotne oraz zawór bezpieczeństwa. Zestaw dopełnia również manometr, a czasem również wodowskaz.

Jeśli woda ze studni, której używasz, nie należy do najczystszych, pomyśl o założeniu filtrów – zabezpieczą one elementy hydroforu przez zapchaniem. Tak niewielka inwestycja może pozytywnie wpłynąć na żywotność Twojego sprzętu.

hydrofor budowa Hydrofor elektryczny 3500/4E Gardena Classic

Do czego służy hydrofor?

Sprzęt ten jest montowany wszędzie tam, gdzie występuje konieczność pobierania wody ze studni. W zasadzie jest to urządzenie, bez którego trudno mówić o komfortowym pobieraniu wody z przydomowego zbiornika. Do czego służy hydrofor? Jego zadanie jest proste – polega na usprawnieniu korzystania z wody znajdującej się w studni – ułatwia jej pobieranie i utrzymuje odpowiednie ciśnienie w instalacji. Gdzie sprawdzi się hydrofor? Kiedy warto w niego zainwestować?

Woda w domu i mieszkaniu

Nie każda działka, na której stawia się domy, posiada przyłącze do wodociągów. By zaopatrzyć się w wodę, konieczne jest korzystanie ze studni. Aby usprawnić czerpanie z niej, zamontuj hydrofor. Będzie on także potrzebny w sytuacji, gdy masz dostęp do sieci wodociągowej, ale dodatkowo chcesz korzystać z własnego przyłącza lub gdy ciśnienie strumienia w kranie jest zbyt małe.

Nie jest powiedziane, że omawiane urządzenie sprawdzi się wyłącznie w domach jednorodzinnych. Przy zainstalowaniu hydroforów ze zbiornikami ciśnieniowymi o odpowiednio dużej pojemności, możesz też doprowadzić wodę do większej liczby mieszkań.

Hydrofor do ogródka

Sprzęt swoje zastosowanie znajduje też na działce – dzięki niemu łatwiej będzie Ci dbać o rośliny i grządki. Gdy masz dostęp do studni, to oczywiście możesz każdorazowo czerpać z niej wodę i przelewać ją do konewki. Jednak o wiele bardziej usprawnisz sobie pracę, używając węża ogrodowego. W tej sytuacji niezwykle przydatny będzie właśnie hydrofor. Sprzęt pobierze wodę ze studni lub zbiornika z deszczówką, a Ty będziesz miał stały dostęp do strumienia, zaraz po przekręceniu kurka.

Dostęp do wody na wakacjach

Hydrofor doskonale sprawdzi się także do zaopatrzenia w wodę domków letniskowych. Wiele z takich obiektów znajduje się w górach lub nad morzem, gdzie nie zawsze istnieje możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej. Woda płynąca bezpośrednio z kranu (ze stałym ciśnieniem) wpływa na komfortowy wypoczynek i zabezpiecza w takich sytuacjach, gdy np. braknie wody w studni.

Do domu letniskowego wybierz sprzęt o odpowiednich parametrach (raczej nie za duży) i zapewnij sobie w ten sposób nieprzerwany strumień wody.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Hydrofor - zasada działania

Hydrofor - zasada działania
Posiadanie działki budowlanej, pozbawionej podłączenia do wodociągów, wiąże się z pobieraniem wody ze studni. Jeśli jesteś właścicielem takiego...
Czytaj więcej

Hydrofor – jaki wybrać?

Hydrofor – jaki wybrać?
W przypadku gdy działka, na której znajduje się nasz dom, nie jest podłączona do wodociągu, skazani jesteśmy na wykopanie własnej studni. To sprawia, ...
Czytaj więcej

Studnia w ogrodzie

Studnia w ogrodzie
Czasy, gdy studnia była jedynym źródłem wody, dawno już minęły, a pozostałości po nich możemy spotkać jeszcze w wielu miejscach. Stare i nieczynne od ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co to jest hydrofor?