icon
31.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
31.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy

Woda, nawet ta z sieci wodociągowej, miewa czasem nieprzyjemny smak czy zapach. Jest to efekt przemysłowego systemu uzdatniania. Aby cieszyć się miękką, smaczną i zdatną do spożycia wodą, warto najpierw wykonać jej badanie. Następnie, na jego podstawie, możesz dobrać taki system filtracji, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby związane z jakością wody.

Kiedy filtr do wody jest niezbędny?

W zasadzie lepiej postawione pytanie brzmi – jaki filtr do wody wybrać? Wynika to z faktu, że w niewielu miejscach trafia się nie tylko zdatna do użytku, ale również miękka woda. To właśnie odkładający się kamień może powodować szybszą czy nawet nadmierną eksploatację urządzeń i instalacji w Twoim domu.

W przypadku, gdy pobierasz wodę z sieci wodociągowej, o jej analizę możesz po prostu wystąpić do jej dostawcy. W takim przypadku jest ona zazwyczaj bezpłatna i daje Ci wgląd w zanieczyszczenia, ale również poziom pierwiastków i parametry związane z twardością. W pozostałych przypadkach, gdy woda pobierana jest z własnego źródła – najczęściej studni – badanie wykonasz odpłatnie.

Kiedy warto sprawdzić, jaki jest stan wody, a co za tym idzie, jaki filtr wody do domku jednorodzinnego wybrać? Jeżeli studnia jest nowa albo długo nie była używana, badanie wody jest konieczne. Podobnie jest w przypadku, gdy woda wydaje się mętna, nieprzyjemnie pachnie lub studnia została zalana wodą opadową albo tą z podtopienia. Oczywistymi argumentami za badaniem stanu wody są też problemy ze skórą i układem trawiennym u domowników, a także duża ilość odkładającego się kamienia w urządzeniach, np. czajnikach. Niepokojące są też białe i czerwone lub brązowe osady na zlewie czy w toalecie.

Jaki filtr do wody? Kryteria wyboru

To, jaki filtr do wody wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twoich oczekiwań, a także miejsca i finansów, które poświęcasz na to rozwiązanie. Najbardziej integralnym rozwiązaniem jest to montowane na cały dom. Wymaga ono jednak dużych nakładów finansowych, zwłaszcza gdy ma dostarczać do każdego urządzenia miękkiej wody pitnej. 

W przypadku niewielkiej przestrzeni i systemu, który ma działać w konkretnych źródłach wody – kranach – zastanów się, jaki filtr do wody pod zlew będzie najlepszym wyborem. Do dyspozycji masz co najmniej kilkanaście rozwiązań. Jeżeli w szafce pod zlewem nie ma miejsca, możesz zdecydować się na instalacje nakranowe. Podobne możesz zainstalować przy prysznicu czy wannie, aby poprawić jakość wody do kąpieli.

Częstym wyborem, ze względu na jakość działania, jest filtr odwróconej osmozy. Jaki wybrać? To zależy przede wszystkim od Twoich nakładów finansowych. Pamiętaj, że najprostsze filtry usuwają nie tylko zanieczyszczenia, ale również wartościowe pierwiastki i minerały. To sprawia, że woda jest pozbawiona jakichkolwiek dodatków. Możesz to jednak zmienić, zależnie od tego, jaki wkład do filtra wody wybierzesz. Ten mineralizujący pozwoli Ci dostosować wodę pitną do potrzeb większości domowników.

Rodzaje filtrów do wody

To, jaki filtr wody do domku jednorodzinnego wybierzesz, zależy od Twoich oczekiwań. Niektóre systemy przeznaczone są do oczyszczania wody w całej instalacji; inne mają za zadanie na przykład poprawiać smak wody pitnej albo uzdatniać ją tylko w jednym miejscu.

Pod kątem miejsca montażu filtry można podzielić na:

Osobną kategorię stanowią filtry w postaci dzbanków z wkładami. Są one przeznaczone zwykle tylko do spożycia.

Inny podział stanowi ten związany z rolą, jaką filtr odgrywa. Tutaj ważne może być też, jaki wkład do filtra wody wybierzesz – niektóre modele pozwalają na wymienne stosowanie kilku rodzajów. W tej kategorii znajdziesz filtry:

  • zmiękczające (zwane jonowymi – zmniejszają twardość wody, np. Zmiękczacz Basicsoft BWT 16 l - Uzdatnianie wody);

  • węglowe (działające dzięki węglowi aktywowanemu – uzdatniają wodę);

  • mechaniczne (zwane sedymentacyjnymi – zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne);

  • odżelaziające (usuwają nadmiar żelaza z wody);

  • odmanganiające (usuwają nadmiar manganu z wody);

  • osmotyczne (filtry z odwróconą osmozą – niezwykle skuteczne w usuwaniu różnych zanieczyszczeń, uzdatniające wodę, np. System filtrów odwróconej osmozy Klarwod - Akcesoria).

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym wybrać?

Przede wszystkim każda instalacja wodna powinna mieć zamontowany filtr mechaniczny, najlepiej zaraz przy wodomierzu albo za granicą wejścia instalacji w budynek. To pozwala zatrzymywać zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek, ale również rdza z rur, drobne kamienie i inne rzeczy, które mogłyby dodatkowo przyczynić się do uszkodzenia samej instalacji. Takim produktem jest np. Filtr wstępny BWT Protector mini C/R 1 - Akcesoria.

Jeżeli przytłacza Cię koszt montażu systemu filtracyjnego do całej instalacji, wybierz małe rozwiązania do konkretnych miejsc. Jaki filtr do wody pod zlew najlepiej wybrać? Konieczny będzie taki, który uzdatnia wodę do spożycia – zwłaszcza, jeśli chcesz ją pić wprost z kranu. Z kolei przy prysznicu sprawdzi się po prostu filtr oczyszczający z zanieczyszczeń oraz zmiękczający, co pozwoli lepiej zadbać o skórę i włosy. Takim filtrem jest Filtr prysznicowy BWT Quick&Clean - Akcesoria.

Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań na rynku jest filtr odwróconej osmozy. Jaki wybrać? To zależy od Twoich preferencji. Dostępne są małe systemy filtracyjne dostosowane na przykład tylko do danego pomieszczenia, a nawet jednego kraju. Wówczas mieszczą się one w szafce. Możesz jednak postawić również na duży system, który będzie działał na cały dom. Jest on adekwatnie droższy, ale gwarantuje najlepszą jakość wody, jeśli chodzi o dostępne rozwiązania.

Jeśli zastanawiasz się, jaki filtr do wody pitnej wybrać, postaw na rozwiązanie z dodatkowym wkładem mineralizującym. Filtry osmotyczne usuwają zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne (np. chlor i pestycydy), bakterie, a także poprawiają smak i jakość wody. Na koniec uzupełniają ją o niezbędne dla zdrowia minerały w odpowiednich proporcjach. Takie systemy filtrów wymagają regularnej wymiany wkładów.

Jaki filtr do wody pitnej jest łatwy w instalacji?

W zasadzie większość filtrów jest łatwa w instalacji. Bez względu na to, jaki filtr do wody pitnej wybierzesz, jeśli będzie on montowany przy kranie albo pod zlewem – poradzisz sobie samodzielnie z jego założeniem. Musisz mieć tylko odpowiednio dużo miejsca. Niektóre firmy oferują gotowe baterie z wbudowanymi filtrami – zastanów się nad tym rozwiązaniem, jeśli właśnie robisz remont. 

Nieco więcej problemów może przysporzyć filtr montowany na początku instalacji albo na przykład przy wodomierzu czy kotle. W takim przypadku warto wezwać na pomoc specjalistę, który odpowiednio skróci elementy instalacji, aby możliwe było założenie filtra. Pamiętaj, że do każdego zamontowanego uzdatniacza wody musisz mieć dobry dostęp. Większość z nich wymaga regularnej renowacji, odświeżania substancji aktywnych czy wymiany wkładów. 

Wiesz już, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym może być najlepszym wyborem. Gdy znasz kryteria, według których należy go dobrać do danej instalacji, pójdzie Ci to o wiele prościej. Sprawdź asortyment sklepu Castorama, aby wybrać idealny filtr.