Produkty

Drenaż ogrodu – co powinieneś wiedzieć?

Drenaż ogrodu – co powinieneś wiedzieć?

Drenaż ogrodu to inaczej odwodnienie ziemi, tak by po opadach nie zalegała na niej woda. Bardzo często dzieje się tak, gdy w ogrodzie mamy glebę ciężką, trudno przepuszczalną. Warto wtedy pomyśleć o rozwiązaniu tego problemu przez założenie odpowiedniego systemu.

odprowadzanie wody w ogrodzieRodzaje drenażu na mniejszą skalę

Drenaż ma wiele możliwości zastosowań. Począwszy od odwodnienia, które możemy zrobić sami na małej powierzchni, a skończywszy na znacznie większej skali prac, do których warto wynająć specjalistów.

Problem zalegania wody może pojawić się już na etapie rosnących roślin w skrzynkach czy donicach. Małą formą drenażu jest wysypanie na dno pojemnika keramzytu, żwiru czy kamyków. W przypadku dostarczenia roślinie zbyt dużej ilości wody nie będzie ona zostawać w ziemi, tylko spłynie na dno, do materiału drenującego. Możemy też zrobić małe otwory w donicy, by stworzyć możliwość naturalnego odpływu nadmiaru wody.

Innym sposobem na zaleganie wody wokół roślin jest zakładanie rabat czy kwietnika na podwyższeniu. Gdy mamy w ogrodzie glebę na tyle zbitą, że ciężko przepuszcza wodę, w takich warunkach, przy dużym jej nadmiarze, rośliny mogłyby sobie nie poradzić. Dlatego najpierw ogradzamy miejsce na którym będzie zakładany klomb. Możemy wykorzystać kostkę granitową, kamienie lub obudować całość specjalnymi palikami dostępnymi w sklepach (np. betonowymi lub drewnianymi rollborderami). Na dno stworzonej misy wysypujemy mieszankę żwiru z obornikiem i na to dokładamy gotowe podłoże, np. do roślin kwitnących. Do tak przygotowanego miejsca sadzimy rośliny, co pozwoli  oddzielić je od kałuż pozostających na ziemi.

W przypadku gdy woda zalega nam przy grupie krzewów lub dokoła drzewa, możemy zastosować drenaż wokół roślin. Kopiemy dołek na głębokość 15-20 cm i szerokość 10-15 cm. Na dno wysypujemy materiał drenujący np. żwir lub keramzyt i na to przepuszczalne podłoże. Ułatwi to krzewom i drzewom radzenie sobie z nadmiarem wody.

Mając problem z kałużami pozostającymi na chodniku, ścieżce (tutaj znajdziesz więcej informacji o drenażu samych ścieżek), czy podjeździe dla aut możemy zastosować tzw. odwodnienie liniowe. To dość proste do zamontowania układy poziome kratek, do których spływa naddatek wody. Możemy połączyć całość z kanalizacją. Dobrze, gdy chodnik ma lekki spadek poziomu w stronę kratek, co przyśpieszy spływanie deszczówki. Gdy przeszkadza nam wygląd metalowych, niezbyt naturalnie wyglądających kratek, nie ma przeszkód żeby posadzić od zewnętrznej strony rośliny. Ważne jednak, by nie porastały one konstrukcji, a tylko lekko ją zasłoniły. Wykorzystajmy tu np. byliny lub małe krzewy.

Drenaż profesjonalny

Gdy mamy w planach drenaż na całej działce, warto pomyśleć o tym jeszcze przed założeniem ogrodu i sianiem trawnika. Aby wiedzieć na jaką skalę prowadzone będzie odwodnienie i czy w ogóle jest ono konieczne, należałoby zapytać geologa czy gleboznawcę. Po rozpoznaniu pomoże on podjąć nam decyzjękratka w ogrodzie

Przy zakładaniu odwodnienia możemy zastosować drenaż powierzchniowy. Polega on na usunięciu górnej warstwy ziemi i, zamiast niej, uzupełnieniu luki żwirem lub keramzytem. Pod materiał drenujący dajemy geowłókninę. Dzięki temu wodą będzie szybko przesiąkać do drenażu, a potem do gruntu właściwego, natomiast cząstki gleby nie będą przepuszczane, co zapobiegnie zapadaniu się gruntu. Rośliny otrzymają wodę do rozwoju a jednocześnie nie będzie ona zalegać na powierzchni. Takie rozwiązanie stosujemy, gdy problem z nadmiarem wody występuje na małym obszarze działki.

Większym przedsięwzięciem jest drenaż podpowierzchniowy (podziemny). Jest to cały system sieci sączków rur drenarskich, które znajdują się pod ziemią. Powstałe rowy wypełnione są żwirem i piaskiem, a woda odprowadzana jest do specjalnego zbiornika. Może on znajdować się na lub pod powierzchnią ziemi. Prace te prowadzone są w ogrodzie, gdzie problem z wodą pojawia się w większej ilości gleby.

Gdy w ogrodzie tworzą się kałuże i długo utrzymują, warto zastosować drenaż. Zacznijmy od prostych rozwiązań, chyba że jesteśmy pewni, że gleba jest na tyle ciężka i nieprzepuszczalna, by wymagała natychmiastowego odwodnienia. Warto wtedy zdecydować się na profesjonalny drenaż. W krótkim czasie nasze rośliny odwdzięczą się nam prawidłowym i bujnym wzrostem.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Taras z drenażowym odprowadzaniem wody – jak to zrobić?

Taras z drenażowym odprowadzaniem wody – jak to zrobić?
Budowa tarasu z uwzględnieniem drenażowego odprowadzania wody uchroni wnętrze domu przed niespodziewanym napływem wody deszczowej. Jeśli powierzchnia ...
Czytaj więcej

Jak działa studzienka chłonna?

Jak działa studzienka chłonna?
Studzienka chłonna jest zbiornikiem, który gromadzi zużytą wodę i dzięki temu, że nie posiada dna, pozwala jej wsiąknąć w glebę po uprzednim oczyszcze...
Czytaj więcej

Systemy odwodnień liniowych do domu i na zewnątrz

Systemy odwodnień liniowych do domu i na zewnątrz
Ruszt korytek systemu odwodnieniowego jest częstym widokiem na terenie posesji, gdzie towarzyszy najczęściej terenowi wokół domu, garażu i podjazdu. T...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
18.10.2016
Jakbym miała taka ładną kamyczkową ścieżkę do odprowadzana wody, to jestem na tak!

Ocena i komentarz dla:

Drenaż ogrodu – co powinieneś wiedzieć?