Wybieramy kolanka hydrauliczne

Kolanka hydrauliczne to charakterystyczne kształtki, które pełnią ważną rolę w montażu instalacji wodnych czy sanitarnych. Pośród innych elementów tego typu wyróżnia je specyficzny kształt. Co warto wiedzieć o kolankach hydraulicznych i jak je wybierać?

Kolanka hydrauliczne

Funkcje i rodzaje kolanek

Kolanka bądź kolana są niezbędnymi elementami instalacji wodociągowych, na które składają się całe systemy rur, często wymagające połączenia ze sobą pod różnym kątem. Umożliwiają to właśnie kolanka, dzięki którym możemy jednocześnie zmienić kierunek przepływu wody.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje kolanek hydraulicznych, które można podzielić ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane, kąt zakrzywienia czy obecność lub brak gwintu. Do wyboru mamy więc elementy wykonane z metalu i tworzywa sztucznego (np. z miedzi oraz PCV), zakrzywione pod kątem prostym oraz pod innymi kątami, a także z możliwością ustawienia kąta zakrzywienia (tzw. kolanka nastawne). Wśród kolan dostępne są także niewyposażone w gwint bądź zakończone nimi po obu stronach. Tutaj jednak występują różne kombinacje: gwint wewnętrzny może znajdować się po obu stronach kolanka lub tylko po jednej, podczas gdy drugi kraniec zakończony jest gwintem zewnętrznym. Dodatkową cechą kolan może być obecność uszczelnienia, a także innych dodatkowych funkcji, które wpływają na zwiększenie pola ich zastosowania.

Ze względu na zadanie, jakie pełnią kolanka w instalacji, wyróżnić można:

- kolanka przyłączeniowe (zasilające) – korzystamy z nich do podłączenia wody do elementów armatury sanitarnej,

- kolanka odpływowe – o dużej średnicy, odprowadzają zanieczyszczenia z ubikacji czy zlewów, mogą być od razu połączone z syfonem,

- kolanka ścienne – umożliwiają wyprowadzenie ze ścian przewodów doprowadzających wodę i podłączenie ich np. do pralki. Niektóre modele zaopatrzone są w zawory odcinające, dzięki czemu działają zupełnie tak samo, jak kran.

Kolanka hydrauliczne

Jak wybrać kolanka hydrauliczne?

Różnorodność kolanek hydraulicznych jest duża, dlatego wybierając je, należy uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj kolanka dobieramy odpowiednio do funkcji, jaką ma pełnić. Zwracamy również uwagę na materiał jego wykonania – powinien być dopasowany do rodzaju instalacji, do której mocowane będzie kolanko. O możliwości zastosowania danego kolanka w konkretnym celu decyduje również kąt jego załamania, a także średnica rury. Warto także zwrócić uwagę na parametr określający wytrzymałość kolanka, a mianowicie jego ciśnienie robocze.