icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną pralni w domu jednorodzinnym?

Pralnia to specjalnie wydzielone miejsce w domu, w którym znajduje się pralka oraz suszarka. Jest rozwiązaniem, które pozwala zachować porządek w innych użytkowych pomieszczeniach w domu. Czy aranżacja pralni jest trudna? Nie, pod warunkiem, że mamy na uwadze wszystkie wytyczne dotyczące instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Jak zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną pralni w domu jednorodzinnym

Pralka jest urządzeniem, które swoim wyglądem wcale nie odbiega od innych sprzętów AGD, a jednak niechętnie gościmy ją w kuchni lub łazience. Jeśli tylko mamy taką możliwość, staramy się raczej zaprojektować odrębne pomieszczenie, w którym przy okazji urządzimy też suszarnię.

Zaletą posiadania pralni jako odrębnego pomieszczenia jest zatem przede wszystkim porządek, jaki zachowujemy w całym mieszkaniu.

Pralka jest niezbędna w każdym domu i dlatego powstaje wiele pomysłów i projektów dotyczących aranżacji osobnego pomieszczenia, gdzie można umieścić cały niezbędny sprzęt do prania i suszenia.

Najlepsze miejsce na stworzenie pralni w domu jednorodzinnym to takie, gdzie:

- jest stosunkowo twarde i równe podłoże, tak aby właściwie wypoziomować pralkę,
- będzie możliwe utrzymanie właściwej wentylacji sprzętu. Tu pamiętajmy, że należy zachować odpowiednie odległości pralki od ścian,
- pralka będzie miała właściwą sobie przestrzeń, inną, jeśli jest ładowana od przodu, inną, jeśli jest ładowana od góry,
- wąż będzie mógł być podłączony z odpowiednim spadkiem do syfonu pod zlewem. Dzięki temu uchronimy pomieszczenie przed zalaniem oraz nieprzyjemnym,
- zapachem wody cofającej się z kanalizacji,
- będzie można założyć oddzielne gniazdo z uziemieniem, które jednocześnie nie będzie zamocowane niżej niż odpływ.

Instalacja wodno-kanalizacyjna pralni w domu jednorodzinnym

Trzeba zadbać o odpowiednie podłączenie sprzętu do całego domowego systemu kanalizacji. Przede wszystkim nasza pralnia powinna być wyposażona w kratkę ściekową, która uchroni pomieszczenia w czasie niekontrolowanego wylania się wody z pralki. Woda zostanie odprowadzona do kanalizacji, a nie do innych pomieszczeń będących na tym samym poziomie co pralnia.

Jak zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną pralni w domu jednorodzinnym

Jakie podejście wodociągowe:

1. Jeśli nasza pralka jest zasilana standardowo przewodem wody zimnej, to średnica podejścia powinna wynosić około DN. = 15 nm. Minimalne ciśnienie wypływu w punkcie podłączenia powinno natomiast oscylować w granicach 0,1 MPa.
2. Każde podejście kończymy gwintem wewnętrznym, który jest skierowany bezpośrednio do mocowania zaworu pralkowego.
3. Zawór umieszczamy na wysokości około 1 m od podłogi. Możemy go zamontować na ściance bocznej, z lewej lub z prawej strony pralki.

Podejście kanalizacyjne:

To, co wypływa z naszej pralki ma zazwyczaj charakter silnie zanieczyszczonych ścieków. Elementy ubrań, piasek i żwir często zapychają nasz odpływ kanalizacyjny, dlatego średnica podejścia pod pralkę nie powinna być mniejsza niż:

- 50 mm, jeśli nasza pralka ma ładunek około 6 kg,
- 70 mm, jeśli nasza pralka ma ładunek około 12 kg.

Konstruując podejście pamiętajmy, aby nie było ono zbyt skomplikowane, np. z licznymi załamaniami i zmianą kierunku. Nie stosujmy też dodatkowego zasyfonowania, które będzie powodowało przenikanie nieprzyjemnych zapachów do wnętrza pralki. Zamiast tego możemy zastosować zawory zwrotne kulowe przeciwcofkowe. Dobre zamocowane podejście powinno mieć wysokość około 60 cm licząc od podłogi.