Perlator do wody. Jak działa perlator?

Na rynku dostępny jest perlator wannowy, perlatory prysznicowe, a także do baterii kuchennej. Wszystkie jednak mają tę samą zasadę działania i podobną budowę. Głównym celem ich montażu na baterii jest oszczędność wody, a tym samym zmniejszenie rachunków za wodę, jej ogrzanie i odprowadzanie ścieków.

Perlator jest stosunkowo tani, a oszczędność, którą z nim zyskujemy – spora. Taka inwestycja z pewnością posłuży się każdemu gospodarstwu domowemu. Szczególnie przydatny może okazać się w domach, gdzie przebywają małe dzieci. Na ogół to właśnie one są przyczyną największych strat wody. Z artykułu dowiesz cię, czym jest perlator do wody, jak działa i jak wygląda za jego pomocą oszczędzanie wody. Perlator występuje w wielu rodzajach. Znajdziesz u nas także wskazówki dotyczące jego wyboru.

Przejdź do następnych akapitów:

Szukasz sposobu na oszczędzanie wody? Perlator Ci w tym pomoże!

Perlator do kranu jest zbudowany z sitka o niewielkich oczkach. Mocuje się go na końcu wylewki. Za jego pomocą następuje napowietrzanie wody. Zwykłe modele ograniczają wypływ wody o około 15 %. Dostępny jest także perlator do baterii, który może ograniczać jej wypływ nawet do 60 %. Niestety nie wszędzie zasadny jest jego montaż. W przypadku wanny może on jedynie utrudnić korzystanie z baterii i nie spełniać dobrze swojej funkcji.

Doskonale jednak sprawdzi się w bateriach umywalkowych. Tam woda jest najczęściej marnowana. Szczególnie można zauważyć to w domach, w których przebywają małe dzieci. To one często myjąc zęby, lubią patrzeć na spływającą z kranu wodę. W tym miejscu maksymalne ograniczenie jej wypływu jest jak najbardziej zasadne.

Woda wypływająca z kranu wyposażonego w perlator jest napowietrzona, zawiera w sobie mnóstwo pęcherzyków powietrza. To powoduje, że strumień wody pozornie się nie zmienia, a nawet możesz mieć wrażenie zwiększenia ciśnienia w kranie. W ten sposób oszczędzasz wodę, która niewykorzystana spłynęłaby do kanalizacji. Jedyną różnicę możesz zauważyć w napełnianiu naczyń. Z perlatorem trwa to nieco dłużej.

Według specjalistów, stosowanie perlatora zapewni nam oszczędność wody, którą odczujemy potrójnie:

 • jako mniejsze zużycie wody z kranu, a więc niższe rachunki za jej eksploatację – różnica może tu wynosić od 30 do nawet 65 %;

 • jako mniejszą ilość wody do podgrzania – w ten sposób obniżymy koszt korzystania z piecyka gazowego czy elektrycznego;

 • jako mniejszą ilość ścieków, których odprowadzanie również nie należy do najtańszych.

W kuchniach najczęściej stosowany jest perlator do kranu, który zmniejsza przepływ wody do 5 l/min. Dla porównania – standardowy przepływ wody w baterii kuchennej wynosi ok. 13 l/min. Jak widać element ten może przynieść oszczędność wyraźnie widoczną na rachunkach za wodę. W przypadku baterii umywalkowej w łazience w zupełności wystarczą modele o przepływie równym 3 l/min.

Oszczędność wody wiąże się nie tylko z niższymi kosztami, ale także ochroną środowiska. Choć w Polsce nie ma problemu z deficytem wody, w innych częściach świata stanowi to poważny kłopot. Jego skutki są niezwykle dotkliwe. Oszczędzając wodę dbasz zatem o środowisko i nie dopuszczasz do sytuacji, w której deficyt wody może dotknąć także Twój domu!

Perlatory – rodzaje i zastosowanie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów perlatorów. Przy ich wyborze nie kieruj się najtańszą opcją. Często są to produkty chińskie, które źle przepuszczają wodę przez sitko. To powoduje, że kamień bardzo szybko osiada się i uniemożliwia swobodny przepływ wody. Brak możliwości wyczyszczenia tego rodzaju modeli tworzy z nich produkty jednorazowe. Po nagromadzeniu się kamienia, produkt taki może całkowicie zamknąć obieg wody. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kupno nowego. Lepiej wybrać model ze średniej półki wyprodukowany przez znaną i sprawdzoną markę.

Z uwagi na sposób montażu wyróżniamy:

 • perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręcane są do wnętrza baterii wodnej,

 • perlatory z gwintem wewnętrznym, które nakręcamy na wylewkę, od zewnątrz.

Perlator dopasujesz także do starszych modeli kranów. W czasie jego wyboru kieruj się rodzajem gwintu. W tym przypadku będziesz potrzebował modelu z gwintem wewnętrznym, który będziesz mógł nakręcić na wylewkę. W przypadku nowszych kranów wybierz perlator do baterii z gwintem zewnętrznym, który bez problemu wkręcisz wewnątrz nowszych modeli kranu.

Według zastosowania możemy rozróżnić:

 • perlator do baterii kuchennej,

 • perlatory łazienkowe – umywalkowe,

 • perlatory prysznicowe,

 • perlator wannowy.

Perlator do wody zamontowany w kuchni powinien ograniczać wypływ wody w okolicach 6 l na minutę. W kuchni będziesz potrzebował wody do zmywania, obmywania produktów, dlatego nie warto za bardzo ograniczać jej przepływu. Warto również zastanowić się nad modelami wyposażonymi w przegub kulowy. Dzięki temu masz większą kontrolę nad strumieniem wody, który możesz skierować w dowolne miejsce.

W przypadku perlatora umywalkowego możesz pozwolić sobie na większe ograniczenie przepływającej wody. W tym przypadku model wypuszczający 2–3 litry wody na minutę w zupełności wystarczy. Inaczej jednak sprawa wygląda w perlatorach wannowych gdzie nie warto ograniczać przepływu wody. Wówczas wypełnienie wanny wodą trwałoby zdecydowanie zbyt długo.

Perlator do wody może być wykonany z różnych materiałów. Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić perlatory:

 • metalowe,

 • plastikowe,

 • silikonowe.

Rodzaj materiału wpływa na częstotliwość czyszczenia elementu. Na produktach wykonanych z metalu, kamień pochodzący z wody może odkładać się częściej. Przed zakupem perlatora wykonanego z metalu sprawdź, czy jest odporny na korozję. Nieustanny kontakt z wodą może bardzo szybko zniszczyć ten element. Lepszym wyborem może okazać się perlator wykonany z silikonu, który jest odporny na działanie wody. Jego czyszczenie również jest bardzo proste. W przypadku nagromadzenia się kamienia, szybko usuniesz go z siateczki.

Ponadto w zależności od sposobu działania wyróżniamy perlatory:

 • napowietrzające,

 • tworzące strumień igiełkowy.

Perlator – jak działa?

Ostatnia część artykułu jest poświęcona działaniuperlatora. Pomimo tego, że wydaje się on niezwykle prosty małe różnice zachodzące w budowie poszczególnych modeli mogą zmniejszyć jego funkcjonalność. Jeśli dowiesz się jak działa perlator, łatwiej będzie ci dokonać wyboru odpowiedniego produktu.

Działanie perlatora opiera się na zjawisku powstawania podciśnienia w strumieniu wypływającym z kranu zaopatrzonego w siatkę o drobnych oczkach. Dzięki podciśnieniu następuje zasysanie powietrza przez małe otworki i mieszanie powietrza z wodą. Z baterii wypływa mniejsza ilość wody, ale dzięki jej napowietrzeniu, strumień zyskuje objętość. Nie zmniejsza to komfortu korzystania z kranu, wręcz przeciwnie. Perlator pomaga podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia przy faktycznie mniejszym zużyciu wody.

Napowietrzony strumień ma charakterystyczny mleczny kolor – jest bowiem nasycony mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza. Perlator dodatkowo zmniejsza rozpryskiwanie się wody na boki, ponieważ ukierunkowuje strumień.

Poza ograniczaniem zużycia wody poprzez napowietrzanie strumienia, niektóre z perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody. Wymuszają bowiem jej przepływ tylko przez drobne otwory, powstałe jakby od nakłuć igłą. Wówczas, zamiast zwykłego, tzw. laminarnego, czy też napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy.

Model perlatora tworzącego strumień igiełkowy może doskonale wkomponować się w nowoczesny wystrój łazienki. Niektóre produkty tworzą niezwykły, designerski kształt strumienia przypominający drobną siateczkę. Jak działa perlator tego rodzaju? Ograniczając przepływ wody nie napowietrza jej. Zwiększa jedynie ciśnienie w pojedynczych nitkach strumienia, które przeciska przez wąskie otwory w sitku. Ponadto sitko to jest odpowiednio wyprofilowane, co pozwala nieznacznie zmienić kierunek wody. Nie powoduje to jednak jej rozchlapywania.

Efektem tego rodzaju modelu jest piękny i oszczędny strumień wody. Pomiędzy poszczególnymi nitkami zauważalna jest pusta przestrzeń. Doskonale sprawdzi się w baterii umywalkowej, bowiem ogranicza przepływ wody nawet do 1,2 litra na minutę! Perlator może nie tylko zadbać o wysokość Twoich rachunków za wodę, ale także stać się elementem dekoracyjnym łazienki!

Każdy posiadacz perlatora powinien także wiedzieć, jak o niego zadbać. Jedyne o czym należy pamiętać, to regularne sprawdzanie sitek wewnątrz elementu. Jeśli kamień zdążył się już nagromadzić, należy go wyczyścić. Do ograniczenia przepływu wody mogą przyczynić się także zanieczyszczenia obecne w wodzie. Do czyszczenia sitek może posłużyć Ci zwykła szczoteczka do zębów. Za jej pomocą bez problemu usuniesz grubą warstwę kamienia. Jeśli wybrałeś model metalowy, w jego usunięciu może posłużyć Ci ocet i wrząca woda.

Modele perlatorów, które umożliwiają ich rozłożenie na części z pewnością ułatwią Ci utrzymanie ich w czystości. To ważne, szczególnie jeśli woda w Twoim kranie jest wyjątkowo twarda. Modele, w których masz łatwy dostęp do sitka cechują się także dłuższą żywotnością. Jeśli nie jesteś w stanie dobrze wyczyścić sitka z kamienia, perlator szybko ulegnie zniszczeniu.

W przypadku, gdy zauważysz ograniczenie strumienia wody, sprawdź stan sitek w swoim perlatorze. Nie wymaga to wymiany całej baterii. Po jego dokładnym oczyszczeniu strumień wody powinien wrócić do wcześniejszego stanu. Jeśli tak się nie stało, problem musi leżeć w innym miejscu.