Produkty

Do czego zastosować kurki kulowe?

Do czego zastosować kurki kulowe?

Kurki kulowe z racji charakterystycznego kształtu i powszechnego zastosowania w domowych instalacjach są stałym elementem domowych systemów wodnych i gazowych. Zakres ich użycia wykracza poza te instalacje – co sprawia, że są tak uniwersalne i rzadko ulegają rozszczelnieniom?

kurek kulkowyZawory kulowe mają jedno zadanie – umożliwić lub zablokować przepływ cieczy lub gazu – natomiast stosowane są w kontakcie z wieloma substancjami. Są nimi:

- woda gorąca i zimna,

- gaz,

- sprężone powietrze,

- olej,

- inne czynniki, które nie reagują z użytymi do wykonania zaworu materiałami.

Zawory kulowe spotykamy na co dzień w domowych instalacjach, ale powszechnie korzysta się z nich wszędzie tam, gdzie konieczne jest albo blokowanie przepływu (przesyłu), albo jego umożliwienie. Specjalna budowa kurka jest niezwykle przyjazna w użyciu – do jego uruchomienia wystarczy przekręcić dźwignię regulacji zaledwie o ¼ obrotu.

Wynika to z budowy zaworu, którego sercem jest mosiężna kula wykonana z dużą precyzją – wahania jej idealnego rozmiaru nie wykraczają poza setną części milimetra. Następnie kula pokrywana jest warstwą chromu, od grubości i dokładności której zależy długość, a także efektywność pracy całego kurka. Jakość uszczelnień, na które składają się wysokogatunkowa guma i teflon, gwarantuje długotrwałe działanie zaworu. Z tego względu kurki takie spotykamy w budynkach mieszkalnych, ale również w przemyśle i budownictwie, a także… pod wodą – zawory kulowe o specjalnym uszczelnieniu stosowane są podczas wydobywania ropy naftowej.

Domowe użycie zaworów kulowych ogranicza się do ich obecności w instalacjach: wodnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i gazowej. Efektywność ich pracy jest wyznaczana między innymi brakiem zanieczyszczeń wewnątrz systemów – ponieważ wszelkie drobiny piasku czy ukruszonych odprysków mogą negatywnie odbić się na działaniu zaworów, w miejscach narażonych na występowanie drobnego kruszywa należy zastosować kurki zawór kulkowywyposażone w filtry siatkowe lub same filtry umiejscowione tuż przed zaworami. Jakie typy zaworów spotykamy w domach najczęściej?

- zawory kulowe gazowe,

- zawory zwrotne – w instalacjach wodnych uniemożliwiają wsteczny przepływ cieczy,

- zawory grzejnikowe odcinające – mocowane w celu możliwości odłączenia grzejnika bez potrzeby unieruchomienia (opróżnienia) całej instalacji,

- zawory grzejnikowe regulacyjne – umożliwiają kontrolowanie ilości energii kierowanej do poszczególnych grzejników, a co za tym idzie – uzyskanie w danym pomieszczeniu wymaganej temperatury.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zawory kulowe – jakie rodzaje wyróżniamy i dlaczego warto je zastosować?

Zawory kulowe – jakie rodzaje wyróżniamy i dlaczego warto je zastosować?
Elementy odcinające dopływ wody są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Najpopularniejszą ich formę stanowi zawór kulowy. Czy...
Czytaj więcej

Różne sposoby uszczelnień

Różne sposoby uszczelnień
Uszczelnienia są niezbędne, by instalacja – czy to wodna, czy gazowa – działała niezawodnie. Dzięki nim nie czujemy w domu gazu i nie musi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Do czego zastosować kurki kulowe?