Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Do czego zastosować kurki kulowe?

Kurki kulowe z racji charakterystycznego kształtu i powszechnego zastosowania w domowych instalacjach są stałym elementem domowych systemów wodnych i gazowych. Zakres ich użycia wykracza poza te instalacje – co sprawia, że są tak uniwersalne i rzadko ulegają rozszczelnieniom?

Do czego zastosować kurki kulowe

Zawory kulowe mają jedno zadanie – umożliwić lub zablokować przepływ cieczy lub gazu – natomiast stosowane są w kontakcie z wieloma substancjami. Są nimi:

- woda gorąca i zimna,

- gaz,

- sprężone powietrze,

- olej,

- inne czynniki, które nie reagują z użytymi do wykonania zaworu materiałami.

Zawory kulowe spotykamy na co dzień w domowych instalacjach, ale powszechnie korzysta się z nich wszędzie tam, gdzie konieczne jest albo blokowanie przepływu (przesyłu), albo jego umożliwienie. Specjalna budowa kurka jest niezwykle przyjazna w użyciu – do jego uruchomienia wystarczy przekręcić dźwignię regulacji zaledwie o ¼ obrotu.

Wynika to z budowy zaworu, którego sercem jest mosiężna kula wykonana z dużą precyzją – wahania jej idealnego rozmiaru nie wykraczają poza setną części milimetra. Następnie kula pokrywana jest warstwą chromu, od grubości i dokładności, której zależy długość, a także efektywność pracy całego kurka. Jakość uszczelnień, na które składają się wysokogatunkowa guma i teflon, gwarantuje długotrwałe działanie zaworu. Z tego względu kurki takie spotykamy w budynkach mieszkalnych, ale również w przemyśle i budownictwie, a także… pod wodą – zawory kulowe o specjalnym uszczelnieniu stosowane są podczas wydobywania ropy naftowej.

Do czego zastosować kurki kulowe

Domowe użycie zaworów kulowych ogranicza się do ich obecności w instalacjach: wodnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i gazowej. Efektywność ich pracy jest wyznaczana między innymi brakiem zanieczyszczeń wewnątrz systemów – ponieważ wszelkie drobiny piasku czy ukruszonych odprysków mogą negatywnie odbić się na działaniu zaworów, w miejscach narażonych na występowanie drobnego kruszywa należy zastosować kurki wyposażone w filtry siatkowe lub same filtry umiejscowione tuż przed zaworami. Jakie typy zaworów spotykamy w domach najczęściej?

- zawory kulowe gazowe,

- zawory zwrotne – w instalacjach wodnych uniemożliwiają wsteczny przepływ cieczy,

zawory grzejnikowe odcinające – mocowane w celu możliwości odłączenia grzejnika bez potrzeby unieruchomienia (opróżnienia) całej instalacji,

- zawory grzejnikowe regulacyjne – umożliwiają kontrolowanie ilości energii kierowanej do poszczególnych grzejników, a co za tym idzie – uzyskanie w danym pomieszczeniu wymaganej temperatury.