Jak działa syfon? Rodzaje syfonu i ich budowa

Syfon jest jedynym z podstawowych elementów wyposażenia łazienkii kuchni. Bez niego nie jest możliwe prawidłowe działanie systemu kanalizacyjnego. Rodzaje syfonów obecne na rynku dostosowane są do konkretnego miejsca zastosowania. Inne są syfony montowane przy wannie a inne przy umywalce. Ponadto syfony różnią się materiałem, z którego są zbudowane. Dzięki informacjom zawartym w artykule będziesz mógł dobrać odpowiedni syfon do swojej kuchni i łazienki. Poznasz także sposób działania syfonu, co pomoże Ci w jego ewentualnej naprawie.

Jak działa syfon?

Na początek warto zastanowić się, jak działa syfon. Wiedza ta pozwoli na lepsze zrozumienie zarówno jego budowy, jak i miejsc zastosowania. Ponadto pozwoli Ci także dobrać odpowiedni rodzaj syfonu do miejsca jego instalacji.

Najprostszą ilustracją działania syfonu jest obserwacja rurki fermentacyjnej, którą umieszcza się na szczycie butli, w którym przygotowywane jest wino. Z tej racji, że powietrze w pomieszczeniu zawiera w sobie bakterie, które mogą negatywnie wpłynąć na smak i zapach napoju, nie można dopuścić do tego, by przedostały się do baniaka. Z kolei pracujące w jego środku drożdże fermentacyjne produkują dwutlenek węgla, który musi znaleźć ujście, inaczej w butli zgromadzi się zbyt duże ciśnienie, co może doprowadzić do wybuchu szklanego naczynia.

Z pomocą przychodzi najprostszy syfon – rurka fermentacyjna. Szklany przyrząd ma charakterystyczny kształt przypominający pętelkę. Umożliwia to wlanie niewielkiej ilości wody, przez którą przedostaje się nagromadzony dwutlenek węgla i w formie przezroczystej banieczki uchodzi u wylotu rurki.

Ta sama zasada działania sprawdza się w większych gabarytowo syfonach, które są umieszczone na przykład w tylnej części toalety lub pod zlewem czy wanną. Czyste powietrze w łazience jest za pomocą zgromadzonej w syfonie wody oddzielone od tego, które jest zanieczyszczone gazami z kolektora ściekowego. Woda z toalety jest spłukiwana i kierowana do odpływu ścieków, ale jej część zasila wypchniętą siłą ciśnienia uprzednią porcję wody w syfonie toalety. W ten sam sposób działają syfony podumywalkowe.

Kiedy po powrocie z długiej podróży wejdziemy do domu, w łazience może nas spotkać przykra niespodzianka – niemiły zapach z kanalizacji utrzymujący się w pomieszczeniu. W tym wypadku nie mamy powodów do niepokoju – woda w syfonie wyparowała, co spowodowało rozszczelnienie całości i jest przyczyną przykrego zapachu.

Zamknięcie hydrauliczne, jakie gwarantuje syfon, będzie znowu skuteczne, gdy tylko uzupełnimy brakującą część wody. Inną przyczyną jego wadliwego działania jest nieprawidłowe odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego. W wyniku tego zbyt duża ilość wody przedostaje się do pionu kanalizacyjnego, a zbyt mała jej część pozostaje w syfonie, który nie spełnia swojej funkcji.

Syfon – rodzaje

Kiedy już wiesz, jak działa syfon, czas poznać rodzaje syfonów, które znajdziesz na sklepowych półkach. Różnią się od siebie zarówno budową, jak i materiałem, z którego są wykonane. W zależności od miejsca, w którym chcesz zamontować syfon, a także efektu wizualnego, warto dobrać odpowiedni rodzaj.

Najpopularniejszymi modelami syfonów są syfon butelkowy i syfon rurowy – często określany jako syfon samooczyszczający. Jak działa tego rodzaju model? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. Teraz zostaną opisane najpopularniejsze rodzaje syfonów.

Syfon butelkowy jest najczęściej wybieranym modelem. O jego dużej popularności decyduje niewielka ilość miejsca, którą zajmuje pod umywalką czy zlewem. Budowa syfonu butelkowego jest pionowa. W jego dolnej części umieszczony jest element przypominający butelkę. To właśnie tam znajduje się woda, która uniemożliwia wydostanie się przykrych zapachów z kanalizacji. Jego czyszczenie jest również bardzo proste. Wystarczy odkręcić dolną część, aby wyczyścić ją z zebranych na dnie zanieczyszczeń. Z pewnością bez problemu zrobisz to samodzielnie.

Niewielka ilość miejsca, którą zajmuje ten model, jest pożądana szczególnie w łazienkach i kuchniach o niewielkim metrażu. Dzięki temu w szafce pod umywalką lub zlewem jest jeszcze sporo miejsca, które można wykorzystać na przechowywanie chemii czy kosza na śmieci.

Syfon rurowy wybierany jest przez osoby dysponujące większą ilością miejsca. W rzeczywistości składa się z jednego elementu – rurki wygiętej w charakterystyczny kształt litery „S” lub „U”. Jego budowa jest bardziej pozioma, więc wykorzystanie przestrzeni pod umywalką czy zlewem nie zawsze jest możliwe. Dużą zaletą tego rodzaju syfonu jest łatwość jego czyszczenia i mniejsza awaryjność.

Syfon rurowy określany jest także jako syfon samooczyszczający. Jak działa system kanalizacyjny wykorzystujący tego rodzaju model? W rzeczywistości w tym modelu trudniej osiadają zanieczyszczenia, które mogłyby zatkać syfon. Każde przelanie przez syfon wody powoduje jego oczyszczenie.

Co to jest syfonkulowy? To kolejny model, który wykorzystuje się głównie w miejscach, gdzie możliwe jest cofanie się ścieków np. w nisko położonych kanalizacjach. Ten model wyposażony jest w specjalną kulkę wykonaną z gumy lub tworzywa sztucznego. W przypadku cofania się ścieków jest ona dociskana do ujścia, co uniemożliwia ich wypłynięcie na zewnątrz.

Istnieją także syfony niestandardowe, które mają nietypową budowę. Przykładem może być syfon do umywalek w ubikacjach dla osób niepełnosprawnych. Specjalna budowa pozwala na dosunięcie wózka inwalidzkiego pod umywalkę.

Obecnie bardzo modne są stelaże podtynkowe zarówno w przypadku ubikacji, jak i pryszniców czy umywalek. Istnieją zatem także syfony podtynkowe. Pozwala to na ukrycie całej instalacji w ścianie. Niestety w przypadku usterki bądź awarii bardzo trudno się do nich dostać.

Nieco inne są także syfony montowane do wanny czy brodzika. W zależności od umiejscowienia i wysokości mogą mieć nieco inną budowę. W przypadku brodzika miejsce na syfon jest bardzo niewielkie, z tego powodu ich budowa jest bardziej płaska. Ponadto warto w tych miejscach wybierać syfony, które można czyścić od góry. Zarówno wanna, jak i brodzik są zabudowane, stąd ciężko dostać się bezpośrednio do syfonu.

Syfony różnią się także materiałem, z którego są wykonane. Najczęściej można spotkać syfony wykonane z PCV. Syfon ten jest w pełni odporny na korozję, a także działanie substancji chemicznych do udrożniania rur typu „kret”. Ponadto są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jedynym minusem, który może przeważyć o wyborze innego modelu, jest ich wygląd. Niestety syfony wykonane z PCV nie należą do najbardziej atrakcyjnych. Jeśli element ten będzie widoczny, warto wybrać syfon wykonany z miedzi.

Syfony z miedzi również są odporne na działanie wody. Nie musisz zatem obawiać się korozji, która szybko zniszczy element. Ponadto często są chromowane na zewnątrz, co pozwala uzyskać bardzo ładny, błyszczący wygląd. Szczególnie polecane są w łazienkach i kuchniach z odkrytą instalacją kanalizacyjną. Niestety tego rodzaju syfony są znacznie droższe od tych wykonanych z tworzywa sztucznego.

Syfon – zastosowanie

Syfon znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest odpływ wody. W domach i mieszkaniach montuje się go pod umywalką, zlewem, prysznicem i wanną. Każde z tych miejsc wymaga zastosowania nieco innego rodzaju syfonu. Ponadto dochodzą także kwestie wizualne. W nowoczesnych łazienkach sprawdzą się inne rodzaje syfonu niż w tych bardziej tradycyjnych.

Pod umywalką najczęściej montuje się syfon butelkowy bądź rurowy – w zależności od miejsca i szafki. Jeśli pod umywalką znajduje się szafka, warto wybrać syfon butelkowy – zajmuje on o wiele mniej miejsca. Jeśli jednak syfon będzie widoczny, co ma często miejsce w umywalkach instalowanych w WC, wówczas dobrze jest wybrać syfon wykonany z mosiądzu. Jego chromowana powierzchnia doskonale będzie pasowała do nowoczesnego wystroju pomieszczenia.

Na wybór odpowiedniego syfonu wpływ ma także rodzaj samej umywalki. Obecnie bardzo modne są umywalki nablatowe. Warto przed zakupem syfonu dobrze zmierzyć zarówno otwór, jak i odległość od rury odpływowej, aby dobrać odpowiedni model. Warto również wybrać produkty tego samego producenta – zazwyczaj dany model umywalki ma dedykowany rodzaj syfonu tej samej marki.

Ponadto w łazienkach często znajduje się także pralka. Istnieją też syfony, które mają dwa punkty odbioru ścieków. Do takiego modelu można spokojnie podłączyć również pralkę, jeśli system kanalizacyjny nie uwzględnia dla niej innego ujścia.

W przypadku zlewozmywaków kuchennych syfon należy dobrać do budowy zlewu. Inny model będzie przeznaczony do zlewu jednokomorowego, a inny do dwukomorowego. W drugim przypadku należy wziąć pod uwagę rozstaw otworów, a także ułożenie przelewów. Nie zawsze zakres regulacji danego syfonu pozwala na dokładne dopasowanie. W zlewach warto także wybrać syfon, którego odpływ jest zabezpieczony specjalną siateczką. Uniemożliwia ona przedostawanie się większych fragmentów jedzenia.

Syfon w ubikacjach zazwyczaj jest częścią nieodłączną sedesu. Jego funkcję spełnia wewnętrzny kanał odpływowy, który jest odpowiednio ukształtowany.

W syfon musi być wyposażony także odpływ wanny i prysznica. W tych miejscach montuje się dedykowane syfony, które różnią się nieco budową. Przed ich wyborem warto zmierzyć przestrzeń pomiędzy podłogą a odpływem. W syfonach wannowych wysokość zamknięcia wodnego może wynosić nawet 50 mm. To bardzo niewiele, dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu warto również zwrócić uwagę na jego budowę. Ważne, aby była ona jak najprostsza i aby możliwe było czyszczenie syfonu od góry.

Najtrudniej dobrać jest syfon do popularnych dziś pryszniców bez brodzika. Ten typ prysznica wymaga jak najbardziej płaskiego syfonu. Pomimo odpowiednio dobranego modelu, zawsze jednak istnieje ryzyko przedostania się wody poza obręb kanalizacji. Warto zatem zaplanować odpowiednią hydroizolację podłogi.