Systemy odwodnień liniowych do domu i na zewnątrz

Ruszt korytek systemu odwodnieniowego jest częstym widokiem na terenie posesji, gdzie towarzyszy najczęściej terenowi wokół domu, garażu i podjazdu. Tego typu rozwiązanie w pomniejszonej skali zastosować możemy również w domu, a konkretnie w łazience – sprawdzi się szczególnie w nowocześnie urządzonych pokojach kąpielowych i wnętrzach, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Systemy odwodnień liniowych do domu

Odwodnienie liniowe w pobliżu domu

Systemy odwodnieniowe stosowane na terenie posesji mają za zadanie zebranie wody opadowej i skierowanie jej do kanalizacji lub zgromadzenie w specjalnym zbiorniku. Konieczne jest dobre ich rozplanowanie i połączenie z systemem rynnowym odprowadzającym wodę opadową. Dzięki ich zastosowaniu na powierzchni przydomowego terenu zielonego nie tworzą się kałuże ani błoto, a dotyczy to również nawierzchni utwardzonych, podjazdów i – co szczególnie istotne – garaży usytuowanych poniżej poziomu gruntu.

Na system odwodnieniowy składają się w głównej mierze przykryte rusztami długie korytka – kanały odprowadzające wodę do skrzynki odpływowej. Tego typu rozwiązanie jest łatwe do wykonania, ponieważ aby umiejscowić kanały odpływowe, nie trzeba intensywnie przekopywać powierzchni działki.

Zachowanie spadku korytek umożliwia grawitacyjne odprowadzenie wody, a ich specjalny kształt sprzyja samooczyszczaniu się powierzchni, po której spływa deszczówka. Jedynym widocznym elementem systemu są kratki wykonane z żeliwa, stali, mosiądzu bądź tworzywa sztucznego, których kształt uniemożliwia przenikanie do środka kanałów zanieczyszczeń, takich jak gęsty żwir czy opadłe liście. Nawet jeśli te przedostaną się do wnętrza, są łatwe do usunięcia – wystarczy w tym celu jedynie chwilowo usunąć kratkę.

Systemy odwodnień liniowych do domu

i w jego wnętrzu

Ten sam system działania charakteryzuje odwodnienie liniowe, jakie możemy zastosować w naszej łazience. Rozwiązanie takie jest szczególnie interesujące wtedy, kiedy decydujemy się na wyposażenie naszego pokoju kąpielowego w kabinę prysznicową pozbawioną brodzika. Widok tego typu miejsca do kąpieli jest bardziej atrakcyjny niż widok tradycyjnego brodzika, jednak ważne są nie tylko kwestie estetyczne – pozbawienie kabiny prysznicowej progu oznacza, że w znacznie większym stopniu jest ona przystosowana do używania jej przez osobę niepełnosprawną.

System odwodnienia liniowego w łazience jest pomniejszonym odpowiednikiem tego, który zbiera wodę deszczową, ale do jego wykonania i sprawnego działania, potrzebne jest precyzyjne rozplanowania i staranne wykonanie. Dodatkowym utrudnieniem może być konieczność uwzględnienia istniejącego systemu ogrzewania podłogowego, jednak nie jest ono barierą nie do pokonania – wystarczy tak pokierować odpływ wody i, co szczególnie ważne, usytuować syfon (ten z co najmniej 30-centymetrowym odstępem od instalacji grzewczej), aby oba rozwiązania skutecznie działały niezależnie od siebie.

Podobnie jak w przypadku systemu przydomowego, także łazienkowy musi przewidywać odpowiedni spadek kanałów odpływowych i dodatkowo ich przepustowość (odpływ wody w ilości 20 l/min) oraz drożność. Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna – aby zachować niezakłócony spadek wody, konieczne jest wyposażenie systemu odwodnieniowego w taki osadnik zanieczyszczeń i syfon, które można wyjąć i pozbawić zatykających je resztek naniesionych przez zużytą w czasie kąpieli wodę.