Jak działa jonizator? Emituje on jony ujemne, które trafiając do pomieszczenia przesyconego szkodliwymi jonami dodatnimi, wpływają na poprawę jakości powietrza, a tym samym na polepszenie naszego zdrowia. Aby jednak jonizator faktycznie spełniał swoje zadanie i przynosił odczuwalne korzyści, należy właściwie dobrać jego model do naszych potrzeb. Podpowiadamy, jak podjąć dobrą decyzję.
Odpowiedni rodzaj jonizatora
To, jaki jonizator wybierzemy, będzie decydowało o komforcie jego użytkowania. Podstawowa decyzja powinna dotyczyć tego, czy chcemy zostać posiadaczami jonizatora termoemisyjnego czy ulotowego. Urządzenie termoemisyjne cechuje się większą trwałością – nawet kilkunastoletnią – oraz bezpieczeństwem, nie wydzielają bowiem żadnych szkodliwych gazów, jak ma to miejsce w przypadku jonizatorów ulotowych. Te emitują również tlenek węgla – jeśli wiec zdecydujemy się na taki model, powinniśmy upewnić się, że jest on dopuszczony do użytku oraz posiada właściwe certyfikaty. Wybrany przez nas jonizator powinien również być przystosowany do pracy ciągłej.
Powinniśmy także odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie będziemy korzystać z urządzenia? Znajdziemy bowiem jonizatory przeznaczone do samochodów, pomieszczeń, a także podłączanych bezpośrednio do komputera poprzez złącze USB. Od zastosowania danego urządzenia zależeć będzie jego zakres działań. Najmniejszy zakres będą mieć jonizatory samochodowe, największy – te przeznaczone do pomieszczeń.
Estetyka
Choć nie jest to najważniejsza kwestia, jonizator powinien również dobrze się prezentować, szczególnie wtedy jeśli wybieramy go z zamiarem użytkowania przez wiele lat. Na rynku dostępne są sprzęty o różnej formie i wyglądzie, a wśród nich także takie, które możemy powiesić na ścianie.
Funkcje dodatkowe
Warto pamiętać, że decydując się na jonizator, możemy zaopatrzyć się w urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko wzbogaci powietrze w odpowiednie jony, ale także spełni rolę nawilżacza, oczyszczacza, ozonatora czy odświeżacza powietrza. Dzięki temu utrzymamy wilgotność powietrza na określonym poziomie, a przy okazji powietrze którym oddychamy, będzie oczyszczane z pyłków, kurzu czy innych zanieczyszczeń. Jonizator z funkcją zapachową pozwoli również na wypełnienie naszych wnętrz przyjemnym aromatem. Poszczególne sprzęty zaopatrzone mogą być w czujnik wilgotności, termometr, tajmer, obrotowy rdzeń czy funkcję rozpraszania jonów, dzięki czemu są łatwe w obsłudze i gwarantują równomierne jonizowanie powietrza.
Cena
Ceny jonizatorów wahają się i przeważnie zależą od stopnia rozbudowania urządzenia oraz funkcji, które ono posiada. Najtańszy, najprostszy jonizator do pomieszczeń kupimy już za kilkadziesiąt złotych, natomiast modele bardziej wydajne i wzbogacone o zaawansowane funkcje mogą kosztować nawet ponad tysiąc złotych.