Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Biuro, mieszkanie, lokal usługowy – latem niektóre pomieszczenia stają się nieznośnie duszne, a panująca w nich temperatura nie pozwala efektywnie pracować czy odpoczywać. W jaki sposób możemy polepszyć atmosferę, zastaną w takich wnętrzach? Co wybrać – klimatyzator czy wentylator?

Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Latem chcemy cieszyć się ciepłem, ale niektóre dni są zbyt upalne, żeby normalnie funkcjonować wewnątrz budynków. W większych biurach, a także galeriach handlowych, lokalach usługowych i placówkach publicznych możemy liczyć na klimatyzację, która optymalnie reguluje ciepłotę powietrza i pozwala przeżyć nawet najgorsze upały. Jednak we własnym mieszkaniu, firmie czy prywatnym lokalu jesteśmy zdani na siebie. Na szczęście mamy coraz większy wybór dobrze działających urządzeń, które możemy we własnym zakresie zastosować w pomieszczeniach. Jednak, żeby odpowiednio dopasować je do danego pomieszczenia, musimy poznać ich działanie.

Najbardziej popularnymi urządzeniami do poprawiania warunków „klimatycznych” w pomieszczeniach są wentylatory i klimatyzatory. Czym się różnią?

Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Wentylatory – przyjemna bryza bez wychodzenia z domu

Najprostszym sposobem na to, aby poprawić nieco warunki, panujące w dusznym i nagrzanym pomieszczeniu, to zastosowanie wentylatora. Dzięki mechanizmowi śmigła z łopatkami urządzenie wytwarza powiew, co sprawia, że powietrze zaczyna krążyć. Podmuchy powietrza mogą dać ukojenie i przynoszą ulgę osobom przebywającym w nagrzanym pomieszczeniu.
 

Czy wiesz, że...?

Wśród nowoczesnych wentylatorów możemy również spotkać się z dwufunkcyjnymi modelami, które nie tylko tworzą przyjemny podmuch, ale również nawilżają powietrze, co pozwala znacznie polepszyć jego jakość, a tym samym nasze samopoczucie. Wytwarzają rodzaj mgiełki, której poziomem możemy również sterować.

Klasyczne wentylatory nie zmieniają wyglądu od lat. Osadzone na stojaku śmigło jest obudowane zazwyczaj aluminiową bądź plastikową siatką. Obecnie mamy jednak do wyboru wentylatory o różnym przeznaczeniu oraz kształtach, wielkości i parametrach. Jak możemy je podzielić?

  • wentylatory biurkowe – najmniejsze spośród tego typu urządzeń, doskonałe do biura i domu – wszędzie tam, gdzie pracuejmy np. przy komputerze. Zapewniają nam bezpośredni powiew w miejscu, gdzie przebywamy przez dłuższy czas;
  • wentylatory stojące – to najliczniejsza grupa, wśród której znajdziemy urządzenia o różnej mocy i wielkości. Zazwyczaj ich wysokość sięga około 140 cm, ale wyróżnia się tu także modele podłogowe, które są niskie i zamiast na stojaku osadzone są na specjalnym stelażu;

Popularny wiatrak sprawdza się wszędzie tam, gdzie z jakichś powodów nie możemy lub nie chcemy korzystać z klimatyzacji. Atutem wentylatora jest jego mobilność i niezdolność do zmiany składu chemicznego powietrza. Ponieważ nie schładza go, nie powoduje również zbytnich różnic temperaturowych.

Większość wentylatorów posiada funkcję oscylacji, czyli obracania mechanizmu wiatraka w różne strony. Podstawowe modele poruszają się poziomo w granicach około 80°, są jednak również urządzenia, które mają opcję oscylacji pionowej. Wiele nowoczesnych wentylatorów posiada możliwość zaprogramowania, a także uruchamiania i sterowania za pomocą pilota. Zazwyczaj będziemy mieć również sposobność do ustawienia kąta nachylenia wiatraka – przynajmniej w granicach 10°.
 

Porada eksperta

Przy wyborze odpowiedniego wentylatora do pomieszczenia, kierujmy się geometrią wnętrza i zwróćmy uwagę na moc urządzenia, ponieważ to ona najbardziej wpływa na wydajność danego rozwiązania. Nie ma jednak sensu wybierać modelu przemysłowego do niewielkiego biura. Moc przeciętnego domowego wentylatora będzie wynosić około 50 W – takie parametry pozwalają na przepływ powietrza na poziomie około 60 m³/min.

  • wentylatory kolumnowe – te urządzenia mają bardziej nowoczesny wygląd niż tradycyjne modele ze śmigłem i łopatkami;
  • wentylatory ścienne – doskonałe do mniejszych pomieszczeń i przestrzeni, ponieważ nie zajmują miejsca na podłodze lub biurku, nie da się ich jednak przenosić. Możemy też wybrać wentylatory na klips, który zamontujemy i zdemontujemy bez konieczności korzystania z narzędzi ani wiercenia w ścianie;
  • wentylatory przemysłowe – to specjalistyczne „wiatraki”, które wyróżniają się znacznie większą mocą od swoich lżejszych pobratymców oraz wykonaniem z bardziej solidnych materiałów. Są zdolne do wywietrzenia i schłodzenia podmuchami powietrza sporych pomieszczeń i z powodzeniem wykorzystamy je w halach, warsztatach czy przestronnych biurach.

Przeczytaj także: Jak skutecznie schłodzić pokój wiosną i latem?

Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Klimatyzacja w domu – klimatyzatory

Innym zgoła urządzeniem będzie klimatyzator pokojowy, który może spełnić kilka ról i służyć nam nie tylko latem. Podstawową funkcją tego rodzaju sprzętu będzie jednak chłodzenie, które znacznie poprawia warunki do pracy w szczególnie dusznych czy nagrzanych pomieszczeniach. Oto, jakie rodzaje klimatyzatorów wyróżniamy:

  • stacjonarny – urządzenie, którego nie przeniesiemy i nie umieścimy w dowolnym miejscu – raz zamontowany będzie chłodził wybraną przestrzeń. Steruje się nim zazwyczaj za pomocą pilota. Taki klimatyzator może pełnić również funkcję ogrzewającą, osuszacza powietrza czy działać jedynie jako wentylator. Tu przeczytamy o klimatyzatorach typu split.
  • przenośny – ten typ jest zdecydowanie mniejszy, ponieważ musi zachować swoją mobilność. Pomimo że niektóre modele może cechować znaczny ciężar (ok. 30-40 kg) są skonstruowane tak, abyśmy mogli je łatwo transportować czy ustawiać w miejscu, które nam odpowiada. Posiadają one zazwyczaj trzy funkcje: nawiew, chłodzenie i osuszanie.

Klimatyzatory mają różny zasięg chłodzenia i te najbardziej podstawowe zapewnią nam optymalne działanie w pomieszczeniu o wielkości około 15-20 m². Tyczy się to również modeli stacjonarnych, które mocuje się na ścianie. Te klimatyzatory inwerterowe mogą mieć de facto mniejszy zasięg niż klimatyzatory przenośne. Przed dobraniem odpowiedniego urządzenia chłodzącego, możemy przeczytać w artykule poświęconym temu tematowi.

Przeczytaj również: Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?

Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Co wybrać – wentylator czy klimatyzator?

Te dwa rodzaje urządzeń, które pomogą nam przetrwać lato mogą być stosowane zamiennie, ale ich przeznaczenie jednak nieco się różni. Podczas gdy wentylator może jedynie dać nam wrażenie ochłodzenia powietrza, klimatyzator w rzeczywistości obniży temperaturę. Jednak dla osób wrażliwych na zimne podmuchy, jego działanie może być zbyt intensywne i prowadzić do infekcji dróg oddechowych. Klimatyzator wymaga również zadbania o jakość powietrza, które zostaje z niego uwalniane – konieczne są przeglądy oraz wymiany filtrów, abyśmy nie dostarczali sobie groźnych dla zdrowia substancji. Wentylator działa zaś zawsze w ten sam sposób i zbędna jest tu jakakolwiek ingerencja, ponieważ jedynie powoduje przepływ zastanego powietrza. Jego wykorzystanie również może mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ silne podmuchy powodują u niektórych zapalenie zatok lub gardła. Jego działanie łatwo bowiem prowadzi do przeciągów.
 

Uwaga!

Przy wyborze klimatyzatora lub wentylatora warto zwrócić uwagę na możliwości ustawiania różnych trybów działania – to pozwoli nam odpowiednio dostosować urządzenie do naszych potrzeb i preferencji, zapewniając najlepsze efekty. Starajmy się również nie umieszczać wiatraka czy mechanizmu chłodzącego zbyt blisko i nie kierujmy podmuchów bezpośrednio na górne partie ciała, w szczególności głowę i gardło. Choć może wydawać się to szczególnie przyjemne w danym momencie, istnieje ryzyko, że odbije się na naszym zdrowiu. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy jesteśmy bardzo rozgrzani lub spoceni. Kiedy regulujemy działanie urządzenia, nie ustawiajmy go na samym początku na najwyższy tryb chłodzenia czy wietrzenia, tylko stopniowo zwiększajmy moc, jeśli to potrzebne.

Klimatyzatory pokojowe to urządzenia zdecydowanie bardziej efektywne w zbijaniu temperatury w pomieszczeniach, ale też znacznie droższe i wymagające niż wentylatory. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na bardziej zaawansowany sprzęt chłodzący, powinniśmy co jakiś czas zapewnić mu serwis i sprawdzić prawidłowość jego działania.

Data publikacji: 26.06.2017