Wentylacja hybrydowa - co to jest i jak działa?

Wentylacja hybrydowa, coraz częściej stosowana w nowoczesnych projektach budowlanych, łączy w sobie cechy wentylacji naturalnej i mechanicznej. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu zapewnienie efektywnego przepływu powietrza w budynku przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych oraz zwiększeniu komfortu użytkowania.

Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa – co to takiego?

Wentylacja hybrydowa to system, który wykorzystuje naturalne siły (takie jak wiatr i różnice temperatur) do wymiany powietrza. System ten wspomagają mechanizmy mechaniczne w sytuacjach, gdy warunki zewnętrzne są niewystarczające do efektywnej wentylacji. Ta metoda połączenia dwóch typów wentylacji pozwala na bardziej kontrolowany i zrównoważony przepływ powietrza.

Wentylacja grawitacyjna hybrydowa stanowi podstawowy mechanizm wentylacji hybrydowej. Jest to tradycyjny sposób wymiany powietrza, który wykorzystuje naturalne siły fizyczne, takie jak różnica ciśnień i temperatur, do przemieszczania powietrza w górę oraz na zewnątrz budynku. W połączeniu z systemami mechanicznymi zapewnia to bardziej wydajną wymianę powietrza, szczególnie w przypadku budynków z bardziej złożonymi wymaganiami klimatycznymi.

Jak działa hybrydowa wentylacja?

Hybrydowa wentylacja jest wyjątkowo adaptacyjna i reaguje na zmieniające się warunki środowiskowe. Gdy występuje wystarczająca różnica temperatur między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym, system opiera się na metodzie wentylacji grawitacyjnej. W tej konfiguracji, cieplejsze powietrze wewnątrz budynku unosi się do góry i wypływa na zewnątrz przez otwory wentylacyjne, co powoduje naturalne zassanie świeższego i chłodniejszego powietrza z zewnątrz.

W sytuacjach, kiedy naturalne warunki nie są wystarczające do efektywnej wentylacji system automatycznie włącza mechanizmy elektroniczne. Dzieje się tak na przykład przy braku wiatru, bardzo wysokich temperaturach zewnętrznych lub specyficznych wymaganiach wewnętrznych. Wentylatory i inne urządzenia mechaniczne są wtedy uruchamiane, aby wspomagać lub całkowicie przejąć proces wymiany powietrza. To umożliwia zachowanie ciągłej i efektywnej cyrkulacji, nawet w mniej sprzyjających warunkach.

Wentylacja hybrydowa

System wentylacji hybrydowej – zalety

  • Adaptacyjność do różnych warunków – dostosowuje się do zmieniających się warunków środowiskowych i potrzeb użytkowników. Jest to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych budynków o zróżnicowanych wymaganiach wentylacyjnych.
  • Komfort i efektywność energetyczna – zapewnia komfort użytkowania przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej. Zmniejsza koszty operacyjne i zużycie energii.
  • Wysoka jakość powietrza – utrzymuje wysoką jakość powietrza wewnątrz budynków. Minimalizuje wpływ na środowisko dzięki niewielkiemu zużyciu energii.

Zastosowanie w różnych typach budynków

Hybrydowa wentylacja może być z powodzeniem stosowana zarówno w nowych, jak i modernizowanych starszych budynkach. Jest to szczególnie ważne w obiektach, gdzie wymagania dotyczące jakości powietrza są wysokie, takich jak szpitale, szkoły, biura czy budynki mieszkalne. Możliwość dostosowania się do różnych scenariuszy i warunków sprawia, że jest to rozwiązanie wszechstronne oraz skuteczne.

Wentylacja hybrydowa – projekt i wykonanie

Podczas projektowania systemu wentylacji hybrydowej, konieczne jest dokładne zrozumienie warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Analiza ta obejmuje ocenę temperatur, wilgotności, prędkości wiatru oraz kierunków dominujących wiatrów. Ponadto orientacja budynku odgrywa kluczową rolę. Należy określić, które strony budynku są najbardziej narażone na nasłonecznienie lub przewiewy, co może wpłynąć na skuteczność naturalnej części systemu wentylacyjnego.

Wentylacja hybrydowa – schemat

Wentylacja hybrydowa wykorzystuje szereg zaawansowanych komponentów do optymalizacji przepływu powietrza i zapewnienia komfortu w budynkach. W skład takiego systemu wchodzą między innymi:

  • kontrolery klimatu, które monitorują warunki wewnętrzne i zewnętrzne, jak temperatura czy wilgotność, aby precyzyjnie sterować systemem wentylacyjnym; 
  • klapki wentylacyjne, które automatycznie regulują przepływ powietrza, otwierając się lub zamykając w odpowiedzi na zmienne potrzeby wentylacyjne i warunki atmosferyczne. W części mechanicznej systemu znajdują się wentylatory, które wspomagają naturalny przepływ powietrza, szczególnie gdy warunki zewnętrzne nie sprzyjają efektywnej wentylacji naturalnej;
  • kanały wentylacyjne, które są niezbędne do transportowania powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, a ich projekt oraz rozmieszczenie są kluczowe dla efektywności systemu;
  • czujniki jakości powietrza, które monitorują poziom zanieczyszczeń i stężenie CO2, umożliwiając adaptacyjne reagowanie na zmiany jakości powietrza wewnętrznego;
  • system zarządzania budynkiem (BMS), który integruje wszystkie te elementy, zapewniając centralne zarządzanie i optymalizację pracy. 

Co więcej, elementy pasywne, jak okna dachowe czy ścienne, uzupełniają system, umożliwiający wspomaganie naturalnego przepływu powietrza w odpowiednich warunkach.

Czym jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa – koszt takiego rozwiązania

Projektowanie systemu wentylacji hybrydowej wymaga szczegółowej analizy i dostosowania do indywidualnych potrzeb budynku, co może kosztować od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty instalacji mogą wynosić od 10 000 zł do 50 000 zł lub więcej, szczególnie w przypadku większych obiektów komercyjnych, takich jak szpitale czy duże biurowce, gdzie wymagania są bardziej złożone.

W przypadku średniej wielkości domu jednorodzinnego całkowity koszt instalacji systemu wentylacji hybrydowej może wynieść od 15 000 zł do 25 000 zł. Natomiast miesięczne koszta eksploatacji mieszczą się w granicach od 50 zł do 150 zł, zależnie od użycia i warunków klimatycznych. Warto zaznaczyć, że te oszacowania są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od specyfiki danego projektu oraz lokalizacji.

Wentylacja hybrydowa. Podsumowanie

Wiesz już jak działa wentylacja hybrydowa, co to jest i jakie zalety ma taki system. Zapewnia on efektywną cyrkulację powietrza w różnych rodzajach budynków. Doskonale sprawdza się on w pomieszczeniach mieszkalnych a także w miejscach publicznych, wymagających wysokiej jakości powietrza, jak szpitale czy biura.

Zapraszamy do odwiedzenia sklepów sieci Castorama, gdzie znajdziesz szeroki wybór rozwiązań i komponentów potrzebnych do instalacji systemu wentylacji hybrydowej. Nasi eksperci udzielą porad i pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojego domu lub biura. 

Odwiedź sklep Castorama i zainwestuj w wentylację w Twoim domu!