Produkty

Czym jest czerpnia powietrzna?

Czym jest czerpnia powietrzna?

Początkiem wentylacji jest punkt poboru świeżego, czystego powietrza wykorzystywanego później w całym budynku. Aby cały system działał sprawnie, trzeba go poprawnie zamontować – nie inaczej jest z czerpnią powietrza. O czym należy pamiętać przed jej usytuowaniem na dachu?

czerpnia powietrza chromoniklowaCzerpnie powietrza do tego stopnia zadomowiły się na dachach domostw i większych budynków, że niemal ich nie zauważamy, tak samo jak telewizyjnych anten. Charakterystyczny kształt tego urządzenia jest nieprzypadkowy. Poza głównym zadaniem czerpni, jakim jest pobór czystego powietrza, ma też inne funkcje, między innymi broni wlotu kanału wentylacyjnego przed wiatrem, deszczem i śniegiem.

Aby pobór świeżego powietrza był efektywny, musimy znaleźć dla czerpni najbardziej do tego odpowiednie miejsce. Będzie to gwarantowało sprawne działanie całej instalacji nawiewno-wywiewnej. Nie możemy przykładowo umieścić wlotu do kanału wentylacyjnego w pobliżu zakończenia wyrzutni powietrza, skąd ulatnia się wyprowadzone z mieszkań, zużyte powietrze. Nie inaczej będzie z bliskością zakończenia instalacji gazowej. Umiejscowienie czerpni na połaci dachowej powinno umożliwić jak najbardziej sprawny pobór powietrza świeżego, a latem możliwie najbardziej chłodnego, w przeciwnym razie wentylacja nie będzie działała sprawnie.

Czerpnia powietrza usytuowana na dachu

Połać dachowa, jeśli już pozajmowana jest przez kominki dachowe, anteny i wywiewki wentylacyjne, służy tylko niektórymi swoimi fragmentami do odpowiedniego zamocowania czerpni. Najmniej problematyczne będzie zachowanie 40-centymetrowego odstępu od powierzchni dachu. Najmniejsza odległość od wywiewek wentylacyjnych, jaką powinniśmy uwzględnić, to 6 m.

Czerpnia powietrza usytuowana na ścianie bocznej lub na poziomie gruntu

Tutaj wysokość ponad poziom gruntu nie może być niższa niż 2 metry. Powinniśmy też uwzględnić odległość od ruchu samochodowego i parkingu przeznaczonego na przynajmniej 20 aut – czerpnia nie powinna być instalowana bliżej niż 8 m od nich. Podobnie z miejscami, w których składuje się odpady i innymi, które mogą być źródłem zanieczyszczonego powietrza. Jeśli w pobliżu znajduje się wyrzutnia powietrza, jej odległość od naszej czerpni nie może być mniejsza niż 1,5 m.czerpnia powietrza na dachu

Bardziej szczegółowe dane znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pamiętajmy też, że instalacja wywiewno-nawiewna ma swoje dwa końce i w porównaniu do czerpni powietrza, większymi rygorami obwarowane jest odpowiednie usytuowanie wyrzutni, czyli zakończenia wentylacji. Przestrzeganie wymogów uchroni nas przed przykrym zapachem w naszym mieszkaniu i zapewni skuteczną wymianę powietrza przez wiele lat, dzięki czemu domownicy będą cieszyć się lepszym samopoczuciem i grozić im będzie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kominek, który ogrzewa mieszkanie – czym jest system DGP?

Kominek, który ogrzewa mieszkanie – czym jest system DGP?
Kominek może wytwarzać ciepło tylko w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany, bo gorący nadmuch z niego pochodzący możemy rozprowadzić po całym ...
Czytaj więcej

Przystosowanie starych szacht kominowych do nowych warunków pracy

Przystosowanie starych szacht kominowych do nowych warunków pracy
Uszkodzony komin funkcjonuje nieprawidłowo i jest zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców. Jeśli jest dodatkowo nieszczelny, do pomieszczeń może w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym jest czerpnia powietrzna?